REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KÖYE DÖNÜŞLERE PROJE DESTEĞİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖYE DÖNÜŞLERE PROJE DESTEĞİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
12 Ocak 2018 - 13:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2016 ve 2017 yıllarında “Köye Dönüş Projesi” kapsamında verilen hibe desteğin, içinde bulunduğumuz yılın Nisan ayından itibaren sürdürüleceği ve hibe alacak olanlara 24-30 yaş sınırının getirilmesinin düşünüldüğü belirtiliyor. Geçen iki yıl zarfında söz konusu hibeden Siirt olarak kaç kişinin yararlandığını herhangi bir açıklama yapılmağından bilmiyorum ama kırsaldan gerçekleşen göçlerin halen devam ettiklerini gözlemlediğimden, bu uygulamadan arzulanan sonucun alınmadığını düşünüyorum.

Köye Dönüş Projesinden yararlanmak isteyeceklerin tarım ve hayvancılıkla uğraşan gençler olacağı da vurgulanırken, köylerine dönmek isteyeceklerin geçen iki yıldaki gibi genç çiftçi sitesinden istedikleri projeyi seçebilecekleri ve danışmanlara yine herhangi bir ücret ödeme durumunda kalmayacakları belirtildiğinden bu uygulamadan arzulanan sonucun alınabilmesi için üzerinde durulması gereken bir hususa, ilgililerin dikkatini çekmek isterim.

30 bin TL hibe desteği alarak köylerine dönecek olanlar, bu hibeyi ekmek kapısına dönüştüremedikleri taktirde kısa bir müddet sonra yine başka yörelere göç etmek mecburiyetinde kalacaklardır ve bu nedenledir ki yapılan başvuruların çok dikkatli şekilde incelendikten sonra değerlendirilerek hibe işleminin yerine getirilmesi gerekir. Kırsal kesimde tarım veya hayvancılıkla uğraşacak olan gençlerin bu iki sektörde uğraş verme şansları bulunsaydı zaten göç etmek mecburiyetinde kalmayacaklardı. Tarımla uğraşmak isteyenler için ekecek arazi, hayvancılıkla uğraşmak isteyenler için de müsait bir alan olmalı ki hayvanlarını barındırabilecek tavlalara vücut buldurabilsinler.

Kırsal kesimlerde hazine arazileri varsa, o araziler köye dönüş projelerinden yararlanmak isteyenlere tahsis edilerek kendilerine verilen hibenin en iyi şekilde değerlendirilmesine önemli bir katkı sunulabilir. Şayet yeterli hazine arazisi yoksa, hayvan tavlaları için tarımda kullanılamayan arazileri ucuza satın almak suretiyle istifade edilebilir. Tarım alanlarını kullanmakta olan ve özellikle geniş arazi sahiplerinden başka yörelere göç edenlerin sayısı oldukça azdır ve onların tekrardan köye dönmek isteyeceklerine ihtimal vermiyorum. Bunun içindir ki, 30 bin TL’lik hibenin hayvancılıkla iştigal etmek için başvuruda bulunanlara verilmesinde yarar vardır. Onlara verilecek hibeden olumlu sonuç alınabilmesi içinse,  hayvan tavlalarına vücut buldurmak gerekmektedir ve bunun sağlanamaması durumunda, kullandırılacak olan 30 Bin TL’lik hibe desteği, kısa zamanda ülkemizin zarar hanesine geçecektir.  Tüm teşviklerin sıkı şekilde denetlenmeleri de şarttır. Hayvancılıkla tarıma yapıldığı belirtilen desteklere rağmen istenen sonucun alınmaması, denetim mekanizmasının yeterince işletilmediğinin göstergesidir diyerek sayın ilgililerin dikkatini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.