REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KÖYLERE İLGİ ARTIYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖYLERE İLGİ ARTIYOR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
18 views
21 Ekim 2021 - 11:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son yıllarda kent hayatı ile köy hayatı arasında modern çağın imkânları açısından ortaya çıkan farklılık gittikçe kapanıyor. Köylerde elektrik, kapalı devre su hatları,  telefon ve internet bağlantısı kanalizasyon, parke döşeme sokak ve meydanlar var. Yakın bir zaman dilimine kadar ilçe merkezlerinde bile doktor yokken bugün büyük köylerimizin önemli bir bölümünde doktorlarda görev yapmaktadırlar.

Bunların yanında artık hemen her köy  ve mezramızda birden çok otomobil ve minibüs bulunmaktadır. Köy ve mezralarla il ve ilçe merkezleri arasında ulaşım artık yaya veya hayvan sırtında değil de motorlu araçlarla çok rahat bir şekilde sağlanıyor.

Bazı köy ve mezralarda il veya ilçe merkezi arasında günde birden çok servis kalkmaya başladı. Vatandaşlar bütün ihtiyaçlarını bu servisler aracılığıyla karşılamaya başladılar. Hatta duyduğumda çok şaşırmıştım; Bizler il ve ilçe merkezlerinde tandır ekmeğini ararken köylerimizin birçoğunda vatandaşlar ekmek ihtiyaçlarını bu servisler aracılığıyla fırınlardan temin etmeye başlamışlar.

Köy hayatının doğallığı ve sakinliğini bunlara eklediğinizde, doğal olarak imkânı olanları buralara yöneltiyor. Bu durumları göz önünde bulunduran vatandaşlar köyle bağlarını tamamen koparmıyor veya kopan bağlarını tekrar oluşturma ve güçlendirme yoluna gidiyor. Evlerini onarıyorlar, varsa arazileri ekip biçiyorlar. İklimi ve toprağı uygun olan köylerde fıstık bahçeleri oluşturuyorlar.

Binlerce vatandaşımızın il ve ilçe merkezlerindeki evlerinin yanında bir köydeki evlerini koruyorlar. Yılın belirli bir bölümünü il ve ilçe merkezide belirli bir bölümünü özellikle yaz aylarını da köylerinde geçirmeye tercih ediyorlar. Ürün toplama mevsimi olan Ağustos ayı ile Eylül ayının ilk yarısında il merkezinde bile köylerine dönen vatandaşların yokluğu fark ediliyor.

Siirt il merkezi veya ilçelerinin yanı sıra ülkemizin değişik yörelerine yerleşmiş vatandaşlarında köylerine olan ilgilerinin arttığını görmek mümkün. Birçoğu köylerinde modern birer ev yaptırma yoluna gidiyor.

Tillo ilçe merkezi ile buraya bağlı olan köylerdeki modern binalar buna verilecek en güzel örneği oluşturuyorlar. Birçok köyde bu amaçla yapılmış onlarca devasa modern evler görmek mümkün.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.