REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KÜÇÜLEN PASTA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÜÇÜLEN PASTA
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
20 views
25 Temmuz 2020 - 11:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Turizm pastası, tüm ülkelerin en iyi şekilde yararlanmak istedikleri bir gelir kaynağıdır ve dünyayı esir alan coronavirüs’ün, bu pastanın hedeflenen gelirlerinde küçümsenmeyecek oranda bir azalmaya yol açacağı biliniyordu. Ülkemiz, turizm cenneti olan ülkeler arasındaydı ve son yıllarda turizm sektöründen elde ettiği gelir, sevindirici boyutlara ulaşmıştı. Doğal ve tarihi güzelliklerimizi görmek için birçok ülkeden gelen turist olmakla birlikte özellikle Almanya, Rusya ve İngiltere’den gelen turistlerin sayısı fazlaydı ve ekonomide sıkıntılı bir süreçten geçiyorken, maalesef turizm pastasında da büyük oranda kaybına uğrayacağımız görüşü paylaşılıyor.

TÜİK verilerine göre; 2019’daki “Hane Halkı İçi Turizm”de 11 milyona yakın yurttaşımız turizm amaçlı seyahat yapmışken, 2020 yılının yine ilk çeyreğinde bu sayı yaklaşık 8 milyona gerilemiş ve harcamalarda da aynı şekilde bir azalma meydana gelmiş bulunuyor. Zaten bir müddet önce pandemi nedeniyle başka ülkelerden gelecek turist sayısında düşüş olacağı göz önünde bulundurulduğundan iç turizmin canlandırılması hedeflenmişti  ve  bankaların “tatil kredisi” vermesine yönelik açıklamaları, bu düşünceden kaynaklanıyor sanırım. Tatillerini turistik yerlerde geçirecek olan vatandaşlarımız, elbette gittikleri yerlerde piyasanın canlanmasına önemli bir katkı sağlamış olacaklardır. Bunu belirtirken de, turizm sektöründe  önemli olanın; başka ülkelerden gelecek turist sayısının fazlalaşması olduğunun altını çizmek isterim.  Yerli turisti kucaklayan yörelerde turistik yerlerde çalışan vatandaşlarımızın işlerini kaybetme tehlikesi azalacak ve orada başka sektörlerde de hareketlilik yaşanacak ama bu güzellikler ülkemiz ekonomisine yansımayacaktır. Başka ülkelerden gelecek olan turistler sayesindeyse döviz girdisi olacağından, yani ülkemize dışarıdan sıcak para gireceğinden ödemeler dengesindeki açıkların kapanması şansı elde edilecek ve ülkemiz ekonomisi, sevindiren bir kazanım elde edecektir.

Siirt’timizin de doğal ve tarihi özellikler taşıyan sayısız görülmeye değer yerleri varsa da, yeterli tanıtım yapılmadığından yabancı turistleri halen celbedebilmiş değil, bu nedenle de geçmiş yıllarda olduğu gibi yine Tillo ilçemizle Baykan ilçemiz Veyselkarani beldesinde mevcut inanç turizmini içeren yerli turistleri kucaklamakla yetinmiş olacağız. Pandemi ilimizin inanç turizmine de gölge düşürecektir sanırım derken, inşallah bir an önce salgından kurtuluruz niyazında bulunuyorum.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.