REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KÜÇÜLMENİN EZİKLİĞİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÜÇÜLMENİN EZİKLİĞİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
10 views
24 Mart 2018 - 10:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir ülkenin ekonomik alandaki gücünün önemli göstergelerinden biri parasının değeridir ve Liramızın başka ülkelerin paraları karşısında küçülmesinden fevkalade rahatsızlık duyuluyor. Paramızdan 6 sıfır silindiği halde Liramızın kan kaybı yaşama olumsuzluğundan kurtulmaması, ekonomik alandaki önlemlerin arzulanan sonucu vermemesinden kaynaklanmaktadır ve bunun aksini söylemek, gerçeği değiştirmez.

Liramızın değer kaybetmesi, ihracatı olduğu kadar ithalatı da olumsuz etkilerken, vatandaşlarımızın  satın alma güçlerini yok ediyor. Çoğu ihtiyaç kalemlerimiz başka ülkelerden ithal edildiği için insanca yaşam koşullarına kavuşamıyor olmanın sıkıntısını çeken vatandaşlarımız, daha da perişan olmaktadırlar ve bu gerçeği yıllardır görmezlikten gelenler, özellikle Dolar ve Euro’nun Liramıza karşı değer kazanırken; “Kur’daki yükselme geçicidir” gerekçesine sığınarak, gerçeğin üstünü örtmek istiyorlar.

Dolar ve Euro’da meydana gelen artış nedeniyle de aynı gerekçeden söz edenler, geçici bir durum olduğunu dile getirdiler. Sanki, 4 TL’ye dayanan Dolar’ın tekrardan 3.85’e gerilemesi durumu, Liramızın gönül dağlayıcı küçülmesini önlemede büyük bir başarı telakki edilecek. Yabancı paraların değer  kazanması sonucu satın alma güçlerini daha da yitiren vatandaşlarımız, sıkıntıların eşit şekilde göğüslenebilmesi için gerekli olan önlemlerin alınmamasına ise oldukça tepkilidirler. Milli gelir dağılımındaki adaletsizlik ve bu adaletsizliğin en önemli halkasını teşkil eden ücret dengesizliğinin halen umursanmaması yüzünden milyonlarca insanımız mağduriyet yaşıyor ve bu mağduriyeti giderecek önlemlerden söz eden yok.

Liramızın bir zamanlar ABD dolarından daha değerli olduğunu belirten büyüklerimiz, akan yıllar içinde tam bağımsızlık ilkelerinin en önemlisi olan ekonomik bağımsızlığı sahiplenmede yetersiz kalındığından bugünkü noktaya gelindiği görüşünü paylaşmaktadırlar. Dolar ve Euro’nun liramız karşısında daha da değer kazanmış olmalarının “Geçici” olduğu ifadeleri önümüzdeki günlerde neyi gösterecek birlikte göreceğiz. Dolar’ın TL karşılığı tekrardan 3.85’e gerilemiş olsa bile bunun liramızda eziklik hissettiren küçülme konusunda acı gerçeği değiştirmeyecektir. Her olumsuzlukta olduğu gibi, liramızın değer kaybetmesi nedeniyle en büyük bedeli vatandaşlarımız ödüyor ve icraatlarıyla bu olumsuzluğa sebebiyet verenler her zaman olduğu gibi, bedel ödeyen halkımızı avutmaya çalışıyorlar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.