REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KÜÇÜLMEYE DEVAM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÜÇÜLMEYE DEVAM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
15 views
16 Eylül 2017 - 12:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt, küçülmeye devam ediyor. Önce Batman, Şırnak, Kozluk ve Sason bir anda bizden koparıldı. Adeta bağrımızda tedavisi olmayan bir yara açıldı. Yaklaşık 27 yıl önce gerçekleşen bu olaydan sonra kendimizi bir daha toparlayamadık. Ekonomik anlamda çok büyük kayıplara uğradık. Sosyal kültürel açılardan geriledik.

İlimize yönelik bu tırpanlama hareketi  bu olayın  ardında devam etti.Bu defa köy ve mezra bazında.Son olarak geçtiğimiz günlerde dört köyümüz  birden bizden koparıldı.  Bu güne kadar merkez ilçemize bağlı  olan Gaziler, Güneşli, Kayıklı ve Kelekçi Köyleri Batman iline bağlı Hasankeyf ilçesine bağlandı. Bundan sonra bu dört köy artık Batman’a ait. Bu işlemle Batman’ın nüfusu biraz daha arttı. Nüfus artışı ile birlikte genel bütçeden ayrılan payda arttı. Fiziki alanı büyüdü. Aynı şekilde ilimize ayrılan pay azaldı. Fiziki alanımız küçüldü.

Kısacası herkes büyürken biz küçülmeye devam ediyoruz.

Bu işlemde kendimizi avutabileceğimiz tek şey bu köylerin Botan Çayı’nın öbür tarafında yer almaları ve ulaşımda çekilen zorluklardı. Her seçimde bu köylere sandıklar ve oy pusulaları keleklerle götürülürdü. Yarın öbür gün Ilısu Barajında su toplanması ile birlikte ulaşımda çekilen zorluklar daha da artacaktı.

Bu durumun devam etmesi halinde birkaç seçim sonra milletvekili sayımızda azalmış olacak.Yıllar önce dörtten üçe düşürülen milletvekili sayımız korkarım ikiye düşecek. Zaten ikiden daha aşağı milletvekili çıkaran ilde yok. Yani milletvekili çıkarma kategorisinde en son kategoriye düşmüş olacağız. İnsanın üzülmemesi elde değil.

Burada bir talebi de dile getireyim.Daha önce bize bağlı olan ancak Şırnak’ın il olması ile birlikte Şırnak iline  bağlanan Güçlükonak ,Fındık ve civardaki yerleşim birimleri Siirt‘e bağlanmak istiyor. Köylülerin büyük bir çoğunluğu bunu  ifade ediyor.Bunların ekonomik sosyal ve kültürel işlemleri ağırlıklı olarak Siirt’e bağlı.Üstelik Siirtlilerin en çok ziyaretçisini oluşturdukları Hesta kaplıcası da yerleşim birimleri arasında yer alıyor.

Yetkililerimizin bu konuda bir çaba içerisinde olmalarını bekliyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.