REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KUDÜS İÇİN İSRAİL YENİ DESTEKÇİLER ARARKEN!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KUDÜS İÇİN İSRAİL YENİ DESTEKÇİLER ARARKEN!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
8 views
11 Aralık 2017 - 12:09
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak kabul ettiklerini açıklamasından sonra İsrail, bu karara yeni destekçiler arayışına başladı. Bunun için Brüksel’e giden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu de  bu ziyaretinde yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin çoğunun Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını beklediğini ifade etmekte.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkent olarak tanıma kararı hakkında açıklamalarda bulunan Netanyahu ‘Trump’ın Kudüs kararının mevcut gerçekliği tanımak olduğunu’ iddia ederek “Kudüs’ün İsrail’i başkenti olarak tanınmasının barışı teşvik edebileceğini’ bile söylemekte.

‘Filistinlilerin İsrail devletini ve başkenti Kudüs’ü tanıma zamanının geldiğini’ ifade eden Netanyahu ‘AB ülkelerinin çoğunun Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını beklediğini’ de söylüyor.

Trump’ın Kudüs kararı Orta Doğu’da büyük bir gerilime yol açmışken, İsrail Başbakanın iddiaları gülünç olarak yorumlanmakta, akli başında hiçbir Avrupa ülkesinin, bu yanlış karara imza atmayacağına inanılmaktadır.

Kudüs’ün, ABD Başkanı tarafından İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesine karşılık, en yakın müttefikleri konumunda olan İngiltere, Fransa ve Almanya dahil, birçok AB ülkeleri, Trump’un bu kararına karşı çıkmaktadırlar.

Papalığın da Trump’ın karara karşı çıkması, Hıristiyan ülke yöneticilerini bu konuda taraf olmaya yönetmektedir.

Bu bakımdan, ABD başkanının bu kararının fiili anlamda geçerliliği olmayacağı, hatta ABD’nin bile İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımakta zorlanacağı tahmin edilmektedir.

Bu arada İstanbul’da 13 Aralık Çarşamba günü İstanbul’da olağanüstü toplanacak olan İslam İşbirliği teşkilatında alınacak kararların da, diğer ülkeleri etkilemek açısından çok önemli olacağına vurgu yapılmakta. 57 Müslüman ülkenin yanı sıra, 6 ülkenin de gözlemci sıfatıyla temsilci bulunduracağı belirtilen toplantıya Rusya ve Çin’in de gözlemci seviyesinde katılması beklenmekte.

Evet, İsrail Kudüs için yeni destekçiler ararken, inşallah sonu hüsran olacaktır…

“SANA FARZ DEĞİL!”

Şehrimizde, geçmiş yıllarda bir kamu kuruluşunda RÜŞVETÇİLİĞİ ile bilinen bir memur, Cuma günü, Cuma namazı için kurum âmirinden izin isteyecek olmuş. Memurun durumunu ve hakkında yapılan şikâyetleri bilen kurum âmiri:

-Yok gitme, sana farz değil, demiş!

Memur, hemen kurumdaki hacı-hoca takımı olarak bilinen diğer bürokratlara gitmiş, müdürün aleyhinde kışkırtmak için:

-Gördünüz mü, sizin neredeyse “evliyâ” dediğiniz müdür, “Cuma namazına gitmeyin, farz değil!” diyor… demiş. Bürokratlar içinde, söz konusu Cuma namazı olunca, istifa etmeyi bile göze alacak kadar gözü kara bir memur varmış. Bu söz üzerine hemen müdürün odasına gitmiş ve:

-Müdür Bey, bugün Cuma, arkadaşlar Cuma namazına gitmek istiyorlar. Siz “Cuma namazı farz değil, gidilmeyecek” demişsiniz, bu ne demek oluyor, şimdi! diyerek biraz da sert bir tonla açıklama istemiş:

Durumu anlayan Müdür, cevap vermiş:

-Ben, benden izin isteyen o şahıs için söyledim. “Sana farz değil!” dedim. Diğer arkadaşlar gidebilirler!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.