REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KUDÜS PROTESTOSU VE KIBRIS ÇIKARMASINDAN  BU YANA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KUDÜS PROTESTOSU VE KIBRIS ÇIKARMASINDAN  BU YANA
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
08 Aralık 2017 - 14:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Toplumları oluşturan bireylerin  yanlış yapılan bir şey yada bir olay karşısında bir araya gelerek ortak tepki göstermeleri  hem demokratik hakları ve hem de bir çok yararı olan bir şeydir. Demokrasilerde bu en doğal haklarından birisi olarak kabul ediliyor. Bunda hiç kimsenin en ufak bir şüphesi yok. Yeter ki tepki demokrasi ve yasa sınırlarını aşmasın.

Bu hakkın kullanılmasının da bir çok yararı vardır. Bunların başında  o protesto edilen olayın düzeltilmesine neden olabilir. Olamazsa bile o olayın yanlışlığına vurgu yapılmış oluyor. Bunlardan da daha önemlisi bir araya gelen o insanlar biraz daha birbirlerine kenetlenmiş oluyorlar,  birbirlerine daha sıkı bir şekilde kenetlenmiş oluyorlar.

Bu girişten sonra Birlik Platformunun Amerika Birleşik Devletlerini Kudüs kararını protesto etmek üzere düzenlediği eyleme gelecek olursak. Çok başarılı bir protesto eylemi oldu. Birçok alanda birbirinden çok değişik görüşlere ve yine apayrı amaçlarla faaliyet gösteren onlarca sivil toplum örgütü bir araya geldi,  dini ve tarihi bir konu etrafında kenetlendiler. Yine aynı şekilde o protesto eylemine katılan vatandaşlara baktığımızda Türk’ünü, Arab’ ını, Kürdü’ nü gördük. Her birinin dünya görüşü ayrı insanlar bu önemli konu için bir araya gelerek; tekbirler getirdiler, atılan sloganlara eşlik ettiler. Topal karınca misali de olsa yüreklerinde hissettikleri acıyı dışa vurdular, zalimleri ve zulümlerini kınadılar.

Bu protesto eylemi beni 1974 yılına Kıbrıs Barış Harekatı dönemine götürdü. 15-16 yaşlarında bir gençtim. Yine böyle kalabalık ve coşkulu bir topluluk olarak tepkimizi ortaya koyduk. O dönemin Siirt’in nüfusuna göre çok büyük bir kalabalık olarak kabul edilmesi gereken binlerce kişi bir araya gelerek arılıksız bir şekilde atılan sloganlar ve getirilen tekbirler eşliğinde Askerlik Şubesinin önüne kadar gittik. Rumları protesto etmenin yanı sıra, 15-16 yaşlarındaki gençlerden 60-70 yaşındaki büyüklerimize kadar hepimiz askere alınmamızı istedik. Vatandaşlar adına yaşlılardan oluşan bir grup zamanlar öğretmen evinin yanında bulunan Askerlik Şube Başkanı ile görüşerek bu talebimizi de iletti. Kudüs protestosu da böylesine kalabalık ve canlıydı.Toplumsal tepkilerimizi dile getirmeye devam derken,  tertip komitesinde yer alanları da kutluyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.