Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

KUDÜS-Ü ŞERİFİN FETHİ VE SELAHADDİN-İ EYYUBİ

Kudüs, 20 Eylül 1187’de Selahaddin Eyyubi’nin kumandasındaki askerler tarafından kuşatılmış, Şehri savunan Kudüs komutanı İbelinli Balian yenilginin kesin olduğunu görerek 2 Ekim 1187’de  şehri teslim etmiştir. Kudüs’te yaşayan Hristiyan toplum şehrin teslim edilmesi ile diğer Hristiyan topraklara göç etmiştir.

Fethedilişinin yıldönümünde KUDÜS-Ü ŞERİF’İN fatihi olan Selahaddin-i Eyyubi Hazretleri’nin TÜRK MÜ, ARAP MI, KÜRT MÜ olduğu konusundaki tartışmalara dokunalım istedik. Selahaddin-i Eyyubi’nin Türkler, Türk; Kürtler; Kürt; Araplar da Arap olduğunu savunurlar. Tabii, bu sorunun cevabını bulmak bizim işimiz değildir. Tarihi soruların cevaplarını, ancak, tarihçiler verebilirler.

İster Türk, İster Kürt, ister Arap asıllı, ister bir başka ırktan olsun, fark etmez. Selahattin-i Eyyubi Hazretleri, büyük bir kahramandır ve Müslüman’dır. İslâm mücahididir.

İstiklâl Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, “ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE” ithaf ettiği şiirinde:

“SEN Kİ, SON EHL-İ SALİBİN KIRARAK SAVLETİNİ,

ŞARKIN EN SEVGİLİ SULTANINI SALAHADDİN’İ,

KILIÇ ARSLAN GİBİ İCLALİNE ETTİN HAYRAN…

SEN Kİ, İSLAM’I KUŞATMIŞ, BOĞUYORKEN HÜSRAN,”

 Diyerek Bu Büyük Kahramanı tebcil ederken, Türk, Kürt veya Arap olmasından ziyade, İslâm Dinine hizmet açısından bunu yapmaktadır.

Bizim bildiğimiz kadarıyla Selahaddin-i Eyubi Hazretleri, Azerbaycan asıldır. Yaşadığımız coğrafyada, Türk, Kürt, Arap ırkları birbirlerine öylesine karışıp,  kaynaşmışlar ki, gerçekte, kimin ne olduğu belli değildir. Asıl adının Yusuf olduğu ve Selahaddin adını sonradan “DİNİN ONURU” anlamında kendisine lâkap olarak verildiği bilinmektedir.

Selahaddin-i Eyyubi Hazretleri gerçekten Türk mü, Kürt mü, Arap mı, sorusunu bir yana bırakalım ve bir anekdotla yazımızı noktalayalım:

“Vatan Şâiri” Namık Kemal’e sormuşlar:

-Neden, Türklerden hiç Peygamber yok?

Cevap vermiş:

-Kim demiş Türklerden Peygamber yok diye. İddia ediyor ve diyorum ki HAZRET-İ ÂDEM TÜRKTÜ!

Namık Kemal’in bu cevabından alınacak çok dersler var…

ANEKDOT

Şam’daki Emeviye Camii, Selahaddin-i Eyyubi Hazretlerinin Türbesi’nin de bulunduğu mekândır. Bu bakımdan da ayrı bir önem arz eder.

Söz Selahaddin-i Eyyubi Hazretlerinden açılmışken, bir konuya da açıklık getirelim, istedik. İslam düşmanı HIRİSTİYANLAR NAZARINDA 5 DECCAL(!) VARDIR. BUNLAR (YÜZBİN KERE HAŞA) HAZRET-İ MUHAMMED (O’NA AL VE ASHABINA SALAT VE SELAM OLSUN), İMAM-I AZAM EBU HANİFE, SELAHADDİN-İ EYYUBİ, FATİH SULTAN MUHAMMED HAN VE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’TÜR.

ÇOK İYİ DÜŞÜNMEMİZ GEREKMEZ Mİ!!!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER