REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KUDÜS’Ü, İSRAİL’İN BAŞKENTİ YAPMAK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KUDÜS’Ü, İSRAİL’İN BAŞKENTİ YAPMAK!
1-Ahmet ARITÜRK
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
7 views
14 Mayıs 2018 - 14:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD Başkanı Donald Trump sözün tam anlamıyla bir psikopattır. Allah korusun  üçüncü dünya savaşına bile yol açabilir. Dedesi kadın satıcısı, kendisi kumarhane işletmecisi olarak zenginleşmiş biri olan Trump’un en belirgin özelliği ise İslâm düşmanı olmasıdır. Gerçi bütün ABD Başkanları İslâm dinine düşmandırlar ama Trump bunların en eşeddidir.

Trump’un aile fertleri içinde çok sayıda Yahudi kökenli olanlar vardır. Trump’lar evlilik yoluyla Yahudilerle adeta iç-içe bir aile konumundadırlar.

Trump’ın üç defa evlenip, üç defa boşanmış olması da, ne mene bir varlık olduğunu göstermek açısından önemli bir kriter olsa gerek. Eşi, ABD’nin First Lady’si Melania Turump bile ondan öyle nefret ediyor olmalı ki, zaman-zaman resmi törenlerde elini tutmamak için nasıl davrandığını televizyonlardan izlemişsinizdir.

İşte bu Trump 6 Aralık 2017 tarihinde yaptığı bir basın toplantısında Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak kabul ettiğini belirterek Tel Aviv’deki ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınacağını açıklamıştı.

Kudüs, bilindiği gibi üç semavi dinin de (İslam, Hıristiyanlık ve Yahudilik) mukaddes kabul ettikleri bir beldedir. İslam dininin Kâbe’den önceki ilk kıblegâhı olmak yanında, Mi’raç mucizesi açısından da büyük önem arzetmektedir. Dünyadaki en önemli üç mescitten biri olan MESCİD-İ AKSA, Kudüs’tedir. Diğer iki kutsal mescitlerden biri KÂBE-İ MUAZZAMA, MEKKE-İ MÜKERREME’DE; diğeri ise MEDİNE-İ MÜNEVVERE’DEKİ MESCİD-İ NEBEVİ’DİR.

Yahudiler açısından Kudüs’ün kutsal olması, kendilerinin tabi oldukları Peygamberler Şehri olması açısındandır. Hazret-i Davut’tan itibaren bütün Peygamberler Kudüs’te ikamet etmişlerdir.

Hıristiyanlar da, Hazret-i İsa’nın dünyaya geldiği ve inançlarına göre çarmıha gerildiği Şehir olması açısından Kudüs’ü kutsal kabul ederler.

Trump, 6 Aralık 2017 tarihinde açıkladığı  Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını 14 Mayıs 2018 günü, ABD Büyükelçiliğini bu Kutsal şehre taşıyarak perçinledi. Tüm İslâm âlemi yanında, Hıristiyanlık âleminin de, genelde ABD’nin bu tutumunu tasvip etmedikleri verdikleri demeçlerden anlaşılmaktadır.

Kudüs’ün, İsrail’in Başkenti olarak tanınmasına karşı olanlar arasında Fransa, Almanya, İtalya, İsveç ve İngiltere gibi belli başlı devletler vardır. Bu devletler tarafından yapılan açıklamalarda, “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve ülkenin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması kararına katılmıyoruz. Bu karar, Güvenlik Konseyi kararlarıyla uyumlu olmamakla birlikte bölgedeki barış umutları açısından yararsız”dır ifadelerine yer vermektedirler.

ABD’nin tutumundan en çok memnun olan elbette ki İsrail’dir. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Başkan Trump’a sonsuza dek minnettar olacağız” ifadelerini kullanırken, diğer devletleri de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımağa davet etmektedir.

Başta Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas olmak üzere bütün Müslüman Filistinliler ABD’nin kuvveden fiile çıkardığı  kararını şiddetle kınamakta, bu açıdan yeni bir İNTİFADANIN ayak sesleri duyulmaktadır. Başta Türkiye olmak üzere, halkları Müslüman Devletlerin pek çoğu da, kınama mesajları yayınlayarak, Filistinli Müslümanların yanlarında yer aldıklarını vurgulamaktadırlar.

ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilân etmesinden sonra, Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma tarihi de gerçekten dikkatleri çekicidir. Tam Ramazan ayının arifesinde böyle bir eylemi gerçekleştirmek, aslında bütün İslâm âlemine dolaylı bir meydan okumaktır. ABD’nin ve İsrail’in, İslam aleyhtarı eylemlerini kutsal günlere ve gecelere denk getirmesinde bir kasıt yok mu dersiniz.

Dünya barışını tehdit eden bu eylemlerinden dolayı İsrail’i ve ABD’yi de şiddetle TEL’İN EDİYORUZ…

TAŞLAMALAR

GERÇEKTEN DE ABD

NAMUSUZ BİR ÜLKEDİR

BAŞINDA BİR BAŞKAN VAR

HEM PUŞ.TUR, HEM İB.EDİR

 

KUDÜS’Ü, İSRAİL’İN

BAŞKENTİ İLÂN ETTİ

İRAN’I TEHDİT EDİP

ANLAŞMAYI FESHETTİ

 

KUVVETİYLE MAĞRUDUR

BUDUR İŞİN DOĞRUSU

YIKIP, YAKAR DÜNYAYI

ÇİN, RUSYA’DAN KORKUSU

 

İNİLİR Mİ KUYUYA

ABD’NİN İPİYLE

EN TERÖRİST DEVLET O

VE EN ZÂLİM HALİYLE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.