REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KUDÜS’ÜN FETHİNİN 831. YILDÖNÜMÜNDE!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KUDÜS’ÜN FETHİNİN 831. YILDÖNÜMÜNDE!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
13 views
02 Ekim 2018 - 13:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye dışında (Camiler ve Din Görevlileri Haftası) düzenleyen ve benzeri etkinlikleri olan başka bir Müslüman ülke var mı, zannetmiyoruz. Türkiye, İslam dininin gerçek anlamda yaşandığı ülkelerin birincisi konumundadır. Hatta, bu konuda Suudi Arabistan’dan bile kat-kat öndedir. Türkiye, geçmişte olduğu gibi, bugün de İslâm âleminin gerçek lideri olduğunu bir kere daha ispatlamıştır. Hatırlayalım, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesine en büyük tepki bu yüzden Türkiye’den yapılmıştır. Kudüs için ülkemizin dört bir yanında düzenlenen protesto mitingleri bu iddiamızın en önemli kanıtı olmuştur. Selahaddin-i Eyyübi’nin Kudüs’ü Fethi miladi takvime göre 2 Ekim 1187 yılında gerçekleşmişti. Fethedilişinin 831. Yıldönümünde Kudüs ve tümüyle Filistin kan ağlamaktadır.

Anımsayalım, yine Devlet olarak  Trump’ın haksız kararına tepki göstermiş ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nı İstanbul’da olağanüstü toplantıya davet etmiş, Kudüs konusunda tarihi bir kararın alınmasına önderlik etmiştik. Alınan bu tarihi kararda “Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devletini tanıdığımızı ilan ediyoruz. Dünyayı Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyoruz” diye de karar aldırmıştık.

İstanbul’da düzenlenen zirveye 48 ülkeden temsilciler katılmıştı. Bunlardan 16’sı liderler düzeyinde katılırken, kendisini her fırsatta İslâm âleminin lideri konumunda sunan Suudi Arabistan’ın Bakan Yardımcısı düzeyinde katılması büyük tepkilere yol açmıştı. ABD’nin güdümünde hareket eden Suudi Arabistan, İslam âlemine bir kere daha ihanet etmiştir. Elbette ABD’nin güdümünde hareket eden tek Müslüman ülke Suudi Arabistan değildir. Mısır da, ABD’nin güdümünde yer alan Müslüman ülkeler arasında yerini almış görünüyor.

Kurtuluş savaşları sırasında bazı Arap Kabilelerinin, İngilizlerin yanında yer aldıklarını ve Osmanlı Devletine ihanet ettiklerini anımsayalım. Maalesef, her zaman bu böyle olmuştur. Önemli davalarda Müslümanlara zarar vermek, başta Suudi Arabistan olmak üzere, bazı Müslüman ülkelerin işleri olmuştur.

10’uncu yüzyıldan beri İslam âleminin bayraktarlığını yapan hep Türklerdir.  Haçlı savaşlarında başı çekenler de hep Türkler olmuştur. Bir yerde Müslüman olmak ile Türk olmak özdeşleşmiş gibidir. Müslüman denilince akla ilk gelen Türk; Türk denilince de akla ilk gelen Müslüman’dır.

Türklerin, İslam âlemine önderlik edeceklerine ilişkin hâdis-i şerifler vardır. İşte Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selâm olsun) Türklerle ilgili hâdis-i şeriflerinden bazılarının meali alileri:

“Bana benden önce hiç bir Peygambere verilmeyen 5 şey verilmiştir. (bunlardan biri de) benim bütün kırmızı ve siyah kavime Peygamber olarak gönderilmemdir.”

Hadis-i Şerifte geçen KIRMIZI KAVİM tabirinin TÜRKLERE işaret olduğu belirtilmektedir.

Büyük çarpışmada (Malazgirt) harbinin o kan gövdeyi götürdüğü günlerde (kırmızı çehrelilere) müjdeler olsun! Allah’a yemin ederim ki insanlar çatlasa da patlasa da Allah onları, hem bu dünyada, hem de öbür dünyada kesinlikle mükafatlandıracaktır.” 

Hadis-i şerifte geçen (KIRMIZI ÇEHRELİLER) tabiri de Türk’lere işarettir.

“Şanı yüce olan Allah şüphesiz bana (ümmetime kırmızı çehreliler sayesinde) İran’ı ve Bizans’ı ele geçirmeyi vaat etti. Bundan da öte; onların karılarını, çocuklarını,  kölelerini ve bütün hazinelerini bana peşkeş çekti. Zira bana kırmızı çehrelileri yardımcı kılmakla beni çok güçlendirdi.”

Bu hâdis-i şerifte de bahsi geçen KIRMIZI ÇEHRELİLERİN, TÜRKLER olduğu kesindir. Bunu nerden biliyoruz derseniz, Bizans’ı (İstanbul’u) alanın Türkler olmasından belli değil mi…

Evet, 10. Yüzyıldan beri İslam âleminin lideri hep Türklerdir ve bu kıyamete kadar da öyle devam edecektir.

Fethinin 831. Yılında Biz, sadece Doğusunu değil, tümüyle Kudüs’ü, Filistin’in başkenti olarak görüyor ve hep böyle göreceğimizi vurguluyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.