REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATMA ÇABALARI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATMA ÇABALARI
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
124 views
23 Şubat 2018 - 13:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yukarı Mezopotamya ve Yukarı Dicle Vadisi olarak adlandırılan coğrafi bölge çok zengin bir kültüre sahip ve adeta bir kültür mozaiğini andırıyor. Büyük bölümünü  Siirt,  Mardin, Batman ve Şırnak illerinin oluşturduğu bu bölge dinler, diller ve bunların sonucu doğan kültürlerin  bir arada kardeşçe yaşadığı bir bölge. Ancak, son yıllarda  bu kültür yok olmaya başlamıştı. Kültürlerin asırların birikimi sonucu oluştuğunu bilen ve toplumların geleceklerini oluşturmadaki önemini bilen insanlar bu duruma üzülüyorlardı.

Neyse ki Anadolu’muzun da aynı zamanda zenginliğini oluşturan bu kültürlerin kaybolmamaları için başlayan çabalar artarak devam ediyor. Son dönemlerde büyük bir atak içerisinde olan Dicle Kalkınma Ajansı da bu çabalara ortak oldu. Yani bir kenarından da ben tutayım dedi ve Mardin Müzesi, Tarih Vakfı ve British Counsul ile birlikte ortak bir proje yürütmeye başladı.

Yukarı Dicle Vadisinin Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma adı altında yürütülecek projenin ilk çalışması yapıldı ve bu çalışmada  Tarih Vakfının  yaptığı ön çalışmanın ışığında dört ilden gelen temsilcilerin de görüşleri alınarak somut olmayan ve özellikle günümüzde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan kültürel öğelerin tespiti için çalışma yürütüldü. İlimizden Gazeteci-Yazar ağabeyim Metin Arıtürk’le birlikte bu çalışmaya katıldık. Kültür ve Turizm Müdürlüğünden Şükrü Kitmur ve Şakir Özmazı ile birlikte valilik ve üniversiteden de temsilciler  katıldı.

İki gün süren bu çalışmada ve daha sonra değineceğim Mardin Müzesinin çalışmalarından bölgemizin ne kadar zengin bir kültüre sahip olduğunu bir kez daha gördük. Ancak yine gördük ki, Şırnak’la birlikte bizim doğal güzelliklerimizi, tarihimizi ve kültürümüzü yansıtmakta, anlatmakta çok ama çok geri kalmışız. Çünkü tarih vakfının yaptığı ön çalışmada belirlenen öğelerin büyük bir bölümü Mardin ve Batman illerine aitti. Yüzlerce somut olmayan kültürel öğeye sahip olan ilimizden ancak on tane kadar öğe tespit edilmişti ve bu duruma itiraz ettik. Onlarda bu taramayı çeşitli kurum ve kütüphanelerin  arşivlerindeki belge ve dokümanları tarayarak yaptıklarını belirttiler. Yani ilimizin tanıtımında yazılı kaynakların çok büyük bir önem taşıdığını ve bizim bu alanda çok ama çok geride olduğumuzu  bir kez daha hatırlattılar.

Hatta bu zenginliklerimizi daha geniş bir şekilde tanıtabilmek içinde bundan sonra yapılacak olan bir toplantının Siirt’te yapılmasını önerdik. Kültürel öğelerimize ilişkin birçok örnek verdik. Hatta ben belirlenen konuların ve var olan kültürümüzün ancak  % 1’ini oluşturduğunu belirttim ve bu görüşümüz uygun görüldü. Bir aksilik olmazsa proje kapsamında bundan sonraki toplantı Siirt’te düzenlenecek ve bu toplantıya bu alandaki çalışmalarımıza da değinmeye devam edeceğim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.