REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Künye İletişim

SİİRTLİLERİN gazetesi SİİRT, 07 Ağustos 1937 tarihinde Siirt Milletvekili ve Türk Hava Kurumu Başkanı Mehmet Emin Kılıççıoğlu tarafından kurulmuş olup, Türkiye’de yayınını sürdüren en eski ilk on gazete arasında ise GÜNLÜK PERİYOTLA YAYINLANAN tek gazetedir. Cumhuriyetin kuruluşunun 75. yılında Devlet tarafından Cumhuriyet ödülüyle ödüllendirilen gazetenizin sahipliğini Mehmet Emin Kılıççıoğlu’nun yeğenleri Ahmet ARITÜRK ve Mehmet Metin ARITÜRK, Yazı İşleri Müdürlüğünü ise Yusuf Salih ARITÜRK idame ettirmektedir.

Gazeteniz Bahçelievler Mahallesi Özonur Güven 2 Apartmanı altı No:8/2 adresinde yayın hayatını devam ettirmekte olup, Site Adresi: www.siirtgazetesi.com.tr, Twitter @yusufsartrk, Facebook: https://www.facebook.com/www.siirtgazetesi.com.tr/ , Mail Adresi: siirtgazetesi@gmail.com, İletişim Numaraları: 0 544 521 15 85, 0 532 151 06 76, 0 484 223 79 24, Fax Numarası ise: 0 484 223 45 57’dir…

SİİRT TARİHİNDE SİİRT GAZETESİNİN YERİ:

Siirt tarihinde Siirt Eski İl Müftülerimizden Bilim adamı merhum ve mağfur hemşerimiz HACI ÖMER ATALAY’IN 1945 yılında basılan (SİİRT TARİHİ) kitabının (2. BÖLÜM-CUMHURİYET İDARESİNİN SİİRT’E KAZANDIRDIĞI ESERLER) kısmında SİİRT GAZETESİ ile ilgili olarak yer alan bilgiyi aynen aktarıyoruz:

BASIM EVİ:

Yıllardan beri komşu illerde basım evleri tesis edilerek kültürün yayılması hususunda büyük faydalar temin edilmiş olduğu halde Siirt, bu önemli şereften mahrum bırakılmıştı.
Siirt’in maruz kaldığı bunca mahrumiyete rağmen yegane memleket hesabına, irfan alemine ve kültürün burada da yayılmasına hizmet olmak üzere vatani bir vazife telakki ederek büyük fedakarlıkta bulunmuş olan Siirt Milletvekili Mehmet Emin Kılıççıoğlu; 1937’de kendi parasıyla bir matbaa satın alarak bir basım evini tesis eylemiş ve (SİİRT) adlı bir Gazetenin çıkmasına önem vermiştir.
Din genel kültür durumu üzerinde meydana getirdiği inkişaf memnuniyetle kaydedilmeye şayandır. Dairelere lazım gelen defter, cetvel, makbuzlar, resmi ilanlar gibi… Evrak Basım evinde bastırılmakta ve bu ihtiyaç temin edilmektedir.  Bu değerli Gazetenin matlup inkişafı gösterebilmesi için ilgililerin yardımlarına mazhar olursa Siirt’in biricik ve fakat çok kıymetli bir matbaası muhite daha büyük faydası olacağı şüphesizdir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.