Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kur’an’ı Kerim’e Saldırılara Erdoğan’dan Sert Tepki

Hindistan’da MIKTA üyesi ülkelerin devlet başkanlarıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mukaddes değerlere saldırılmasına izin verilmesinin asla kabul edilemez olduğunu vurguladı…

Hindistan'da MIKTA üyesi ülkelerin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi kapsamında, Türkiye, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya’dan oluşan kıtalar arası gayriresmi istişare ve eş güdüm platformu MIKTA üyesi ülkelerin devlet başkanlarıyla bir araya geldi

“MIKTA ORTAK VİZYON VE DEĞERLER TEMELİNDE ÖNEMLİ MESAFE KAT ETTİ”

Burada bir konuşma gerçekleştiren Erdoğan, şunları söyledi: MIKTA’yı 10 yıl önce ortak sorunların çözümüne katkıda bulunmak, aramızdaki iş birliğini pekiştirmek maksadıyla hayata geçirmiştik.

Bu süreçte MIKTA ortak vizyon ve değerler temelinde önemli mesafe kat etti. Yine bu dönemde küresel refah ve istikrarı tehdit eden unsurlar farklılaştı, çeşitlendi ve derinleşti. Bununla birlikte cari sistemin herkes için sürdürülebilir barışı, güvenliği ve refahı güvence altına almakta yetersiz kaldığı görüldü.

Uluslararası terörizmle birlikte İslam düşmanlığının da giderek artması ve yaygınlaşması endişe vericidir. Bu menfi gelişmeler daha fazla dayanışmaya, birbirimizi daha fazla anlamaya ve hoşgörüye ihtiyacımız olduğunu bize yeniden hatırlatmıştır.

“BİR ARADA YAŞAMA KÜLTÜRÜNÜ HAKİM KILMAMIZ GEREKİYOR”

Küresel sistemdeki adaletsizlikler büyürken uluslararası kuruluşların bu sorunlara çözüm üretme kabiliyeti ise maalesef azalıyor. Bu tablo çatışmaların barışçıl yollardan çözümü, daha adil bir dünyanın inşa edilmesi, çok taraflılığın güvence altına alınması konusunda bizim sorumluluğumuzu daha da artırmaktadır. Her fırsatta dile getirdiğimiz dünya 5’ten büyüktür tespitimizin gerisinde işte bu durum vardır. Nefret suçları, ayrımcılık, İslam ve yabancı düşmanlığı yerine karşılıklı saygıyı, bir arada yaşama kültürünü hakim kılmamız gerekiyor.

“ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Hemen her gün ifade özgürlüğü kılıfıyla 2 milyar insanın en mukaddes değerlerine saldırılmasına izin verilmesi asla kabul edilemez. Hangi dine mensup olursa olsun insana saygı duyan herkesin buna itiraz etmesi gerektiğine inanıyoruz.

“GIDA KRİZİYLE MÜCADELEDE YAPICI KATKILARDA BULUNABİLECEĞİMİZE İNANIYORUM”

Türkiye olarak bu konudaki tepkimizi ifade etmeyi sürdüreceğiz. Ayrıca uluslararası kuruluşların daha kapsayıcı, temsil niteliğini haiz, adil, demokratik, şeffaf, hesap verebilir ve etkin kılınması şarttır. MIKTA gibi oluşumlar da bu bakımdan büyük önem taşıyor. MIKTA ülkeleri olarak tüm dünyayı tehdit eden gıda kriziyle mücadelede yapıcı katkılarda bulunabileceğimize inanıyorum. Birlikteliğimizin krizlerle ve yeni meydan okumalarla mücadele çabalarına destek olmasını temenni ediyorum. Değerli dostum Vidodo’ya bu buluşmayı gerçekleştirdiği için bir kez daha teşekkür ediyorum.

ERDOĞAN’IN HİNDİSTAN’DAKİ GÖRÜŞMELERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan’da Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki temasları kapsamında, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u kabul etti.

G20 Liderler Zirvesi için Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya’dan oluşan kıtalar arası gayrı resmî istişare ve eş güdüm platformu MIKTA üyesi ülkelerin liderleriyle, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Zirvesi’nde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki temasları kapsamında, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de Japonya Başbakanı Kişida Fumio’yu kabul etti.