REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KURBAN BAYRAMI YAKLAŞIRKEN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KURBAN BAYRAMI YAKLAŞIRKEN
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
3 views
06 Ağustos 2018 - 15:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kurban Bayramı yaklaşıyor. 20 Ağustos Arife, 21 Ağustos Bayramın birinci günü. Kurban Bayramının en önemli hususiyeti HAC Farizasının ifa edildiği zaman dilimi olmasıdır.  Hac görevini ifa etmek için Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar Suudi Arabistan’a gitmektedirler. Hac görevini ifa için sadece Türkiye’den 3 milyona yakın müracaat var ama, ancak 100 bini gidebilecek. Çünkü Suudi Arabistan devletler için kontenjanlar uygulamakta.  Dünya genelinde bu yıl Hac için Suudi Arabistan’a gideceklerin sayılarının 3 milyonu aşacağı tahmin edilmekte. 3 Milyon kişiyi aynı günlerde Mekke-i Mükerreme’de barındırmak elbette zor iş!

Bayramın ikinci derecede önemli özelliği ise kesilen kurbanlardır. Müslümanlardan mali gücü yetenler, kurban günleri boyunca kurban edilmesi belirtilmiş olan büyük ve küçükbaş hayvanları keserek bir önemli ibadeti daha yerine getirmiş olmaktadırlar. Bu sebeple her yıl kurban bayramına yakın KURBAN PAZARLARI kurulmakta, bu arada, kurban toplamak için yarış içine giden kurum ve kuruluşlar olmaktadır. Kurban bayramında kesilecek kurban sayısı ve bunların mali değerleri göz önüne alındığında hayır kurumlarının böyle bir yarış içine girmelerinin sebebi daha iyi anlaşılır. Bu arada, vekâletle kurban kesme işinde de bir hayli mesafe alındığını anımsatalım. Bu arada, bu işte vurgun peşinde olabileceklere özellikle dikkatleri çekelim.

Kurban kesimlerinin elbette çok önemli hikmetleri vardır. Müslümanları birbirine kaynaştırmayı ve yardımlaşmayı teşvik yanında Kurban kesmek, İSMAİLLERİN KAN DİYETİDİR.

Kurban Kesmek bütün mezheplerde sünnettir. Hanefilere göre VACİP, Şafiilere göre ise SÜNNET-İ MÜEKKEDE olan kurban kesimini ihmal etmemek gerekir. Zaten, VACİP ile SÜNNET-İ MÜEKKEDE aynı anlama gelen dini terimlerdir. Özellikle, Şafii Mezhebinden olan Müslüman kardeşlerimizin dikkatlerini çekiyor ve gücü olup da kurban kesmeyenler için PEYGAMBER EFENDİMİZ HAZRET-İ MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selâm olsun) “GÜCÜ OLDUĞU HALDE KURBAN KESMEYENLER CAMİLERİMİZE YAKLAŞMASINLAR”

Hadis-i şeriflerini anımsatıyoruz.

Bayramlar sevinç, neşe, yardımlaşma, kaynaşma, birlik beraberlik içinde olunması gereken günlerdir. Kurban Bayramında, kurban kesilmesinin hikmeti, Hazret-i İBRAHİM’İN rüyasının tahakkukudur. Hazret-i İbrahim, Hacer Anamızdan bir erkek çocuğu olması durumunda, en sevdiği şeyi HAZRET-İ ALLAH (CELLE CELELÜHÜ)  için kurban olarak kesmeyi adamıştır. Hazret-i İsmail büyüyüp, oyun oynayacak çağlarda bir çocuk olunca, Hazret-i İbrahim’e bir rüyayı sadık yoluyla adağı hatırlatılır. Hazret-i İbrahim, adağını yerine getirmek için koçlar kurban eder, aynı rüya üç defa tekrarlanır. Arttırılarak kesilen kurbanlıklar adağın yerine geçmez. Kedisine (En sevdiği şeyi adadığı) anımsatılır. Hazret-i İbrahim, en sevdiği şeyin Oğlu İsmail ve dolayısıyla kendisinden istenilenin İsmail’i kurban etmesi olduğunu anlayarak, kurban olarak Hazret-i İsmail’i kesmek için beraberinde dağa götürür. Evden gidince, en sağlam bıçaklarını bileyerek beraberinde götürür ki, bir an önce İsmail’i kesebilsin.

Hazret-i İbrahim ve Hazret-i İsmail birlikte dağa doğru giderlerken, Şeytan, Hacer Annemize giderek, İbrahim’in, İsmail’i gördüğü bir rüya için kurban edeceğini söyler. Analık duygusunu tahrik ederek müdahale etmeye ve önlemeye teşvik eder, Ancak, Hacer Annemiz, Eşi Hazret-i İbrahim’e inanmakta ve O’nun, Allah’ın emri dışında bir iş yapmayacağına güvenmektedir. Bunun için, taşlayarak şeytanı kovar. Şeytan, bu defa Hazret-i İsmail’i kandırmak ister. O’na da, babasının gördüğü bir rüya için kendisini keseceğini söyler. Babasına itaat etmekten vazgeçirmeğe çalışır. Ancak, Hazret-i İsmail de babasının, Allah’ın emri dışına çıkmayacağını belirterek, o da taşlayarak şeytanı kovar. Son çare olarak tekrar Hazret-i İbrahim’e yönelen şeytan, O’nu kandırmak istese de, aynı şekilde taşlanarak kovulur. İşte, Hac farizası sırasında uygulanan ŞEYTAN TAŞLAMA OLAYI bunun temsili olarak tekrarlanmasıdır.

Hazret-i İbrahim büyük bir teslimiyet içinde gözlerini bağladığı Hazreti İsmail’i kesmek için en keskin bıçağını defalarca boynuna vurmasına karşılık, kayaları bile paramparça eden bıçak, Yüce ALLAH’tan aldığı emirle, İsmail’i kesmez. O sırada Hazret-i Cebrail, yine Yüce ALLAH’ın emriyle cennetten aldığı bir koçu İsmail’e bedel olarak kesilmek üzere (ALLAH-U EKBER” tekbirleriyle Hazret-i İbrahim’e götürür ve Hazret_i Allah’ın emrini ileterek, İsmail’in yerine cennetten getirilen koçu kurban kesmesini söyler. Bunu duyan Hazret-i İbrahim de (LE İLEHE İLLALLAHU VALLAHU EKBER) diyerek tekbir getirir ve Cenab-ı Hakkı ulular. Bu duruma şahit olan Hazret-i İsmail de (ALLAH-U EKBER VELİLLEHİL HAMD) diyerek tekbir getirir. İşte, Kurban Bayramında getirilen TEŞRİK TEKBİRLERİNİN DE ÖZETLE GEREKÇESİ BUDUR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.