Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

KURBAN KAPMA YARIŞI ERKEN START ALDI!

Kurban Bayramına daha bir ay var. Ama, kurban kapma yarışı erken start aldı. Bayramın  esprisi, Hac farizasının ifası olmakla birlikte, ikinci esprisi ise kesilen kurbanlardır. Bu bayrama (HACI BAYRAMI) değil de (KURBAN BAYRAMI) denilmesinin hikmeti budur. Çünkü, hacca gidemeyen vatandaşlar da kurban keserek, bayramın sevincine ortak olmaktadırlar.

Önümüzdeki Kurban Bayramında Türkiye genelinde 1,5 milyon büyükbaş ve 4 milyon küçükbaş hayvanın KURBAN olarak kesileceği tahmin edilmektedir. Büyükbaş bir kurbanlığın ortalama fiyatı 15 bin TL, küçükbaş kurbanlığın ortalama fiyatı ise 2000 TL olarak hesaplanmaktadır. Bu ortalama fiyatlar üzerinden bir hesap yaparsak ortalama fiyatı 15 bin TL olan 1,5 milyon büyükbaş hayvan için ödenecek para 22,5 milyar TL demektir. Yine ortalama fiyatı 2000 TL olan 4 milyon küçükbaş kurbanlık için de ortalama 8 milyar TL para kullanılacaktır. Yani büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklar için Türkiye’de yaşayan Müslüman kardeşlerimiz 30 milyar TL’nin üzerinde bir harcama yapacaklar demektir. Meblağ bu kadar yüksek olunca, haliyle iştahları kabartmaktadır. Bu sebepledir ki, vakıf, dernek ve benzeri sözde birçok hayır kurumları, bu büyük parsadan en büyük hisseyi kapmak için büyük bir yarış içindedirler. Şimdiden açılan kampanyalara kampanyalara bakıyoruz da gözlerimiz yaşarıyor!!!

Geçmiş yıllarda, kurban kapma yarışını en önde götüren FETÖCÜLERDİ. Müslüman kardeşlerimizin kurban paralarıyla semirip, geliştiler, öyle ki, devlete karşı kalkışacak gücü bile kendilerinde buldular. İsim vermek doğru olmayacağı için, hiçbir vakıfın, hiçbir derneğin adını kullanmadan iyi niyetlerinden şüphe etmediğimiz Müslüman kardeşlerimize seslenerek diyoruz ki, siz, siz olun da, kurbanlıklarınızı üçkâğıtçı, dalavereci, vakıflara, derneklere kaptırmayın. Mümkün mertebe, kurbanlıklarınızı kendi ellerinizle ve gözlerinizin önünde kestirerek, etlerini, derilerini çevrenizdeki fakirlere kendi ellerinizle dağıtınız. Bilin ki en sağlıklı, en ideal ve YÜCE ALLAH indinde en sevap olanı da budur. 2-3 saatlik zaman diliminde gerçekleştirebileceğiniz, kurban kesim ve dağıtım işini bilmeyerek, kötü niyetlilere vermeyiniz. Maazallah, kurbanlarınızı FETÖCÜLERİN yerine bu defa da METÖCÜLERE kaptırırsanız, sadece kendinize değil, bu ülkeye de yazık etmiş olur, hainlerin değirmenlerine su taşımış olursunuz.

Bir FETÖ gitti, bin METÖ geldi! Artık, kime veya kimlere güvenebileceğimizi bilemiyoruz. Kime güvendiysek, bir de bakıyoruz ki, altında bin türlü hile ve desise yatıyor. Fakir fukaralara yardım için kurulmuş o kadar çok dernekler, vakıflar var ki, hangisi size gelirse veya siz hangisinin yanına giderseniz, kendilerini gerçekten büyük bir cihat içinde zannedeceksiniz.

İşleri, zenginden alıp, fakirlere dağıtmak olan bu gibilerin, gerçekte, önce kendi ceplerini doldurmağa baktıkları, sonra, yine kendi çevrelerindekilerin durumlarını düzeltmek için çaba sarf ettikleri bir gerçektir.

Cemaatlerin büyümeleri, tevekkeli değildir. Çünkü bir cemaate kapağı attığınız ve onlardan olduğunuzu kesin kanıtladığınız zaman, kabiliyetinize göre paranızı da alırsınız, hisselerinizi de. Mevki ve makamınızı da. Yeter ki, bir cemaate kapağı atın!

Kim ne derse desin, bugün siyasetin baş aktörleri de, yine cemaatçilerdir. Çünkü siyaset için para gücü lâzımdır. Parasal güç ise cemaatlerde gani. Türkiye’de, hayli cemaatler var. Bu cemaatlerin vakıfları, okulları, yurtları, pansiyonları, dershaneleri, ticarethaneleri bile bulunmakta. Yeter ki, bu cemaatlerden birine kapağı atın ve kendinizi ispatlayın. En kısa zamanda köşeyi dönmezseniz, ben de hiçbir şey bilmiyorum, demektir. Ama bir şartla ki, kendi köleliğinizi ilân etmiş, varlığınızı, bağlandığınız cemaate adamış olacaksınız!

Kurban Bayramı yaklaşırken yine aynı durumları yaşamaktayız. Dernekler, Vakıflar, kurslar, gözlerini Müslümanların kurbanlarına dikmiş bulunuyorlar. Kurban kapmak için tam bir mücadele (KENDİLERİNE GÖRE CİHAT) yapmaktalar!

Türkiye’de, Kurban pastasının 30 Milyar TL olduğu (eski ifadeyle 30 katrilyon) tahmin edilmekte. Yani, MÜCADELE ETMEYE (CİHAT ETMEYE) değer bir miktar!

Kurban Bayramını idrak etmemize  daha bir aylık süre varken kurban kapma yarışı için kampanyalar başlatılması bundandır.  Vakıflar, dernekler, hayır kurumları, kurslar, yurtlar kurban kapma yarışında etkin kampanyalar organize ederek, şimdiden harekete geçmiş bulunuyorlar. Başta Diyanet Vakfı olmak üzere, birçok vakıflar, dernekler, kurslar bu konuda adeta yarış içindedirler. İş yerlerinin vitrinlerinde, camekânlarında afişler, broşürler ve benzeri reklâm emtiaları boy-boy yer almağa başladı.

Kurban pazarı oldukça geniş. Sadece Siirt olarak değil, bu işin bir de Türkiye genelini düşünmek gerekir. Türkiye’nin nüfusu 85 milyon! Onda birinin kurban keseceklerini düşünürseniz, ortaya çıkacak rakamın ne kadar büyük olduğu daha iyi anlaşılacaktır. 8 milyon kurbanlık demek, nereden bakarsanız bakın 30 milyar TL demektir. Yani, eski tabiriyle 30 katrilyon!

Rakam bu kadar büyük olunca, kurban kapma yarışı da haliyle kızışmaktadır. İş yerlerinin vitrinlerine, camekânlarına, duvarlara, camilere, mescitlere asılan afişlerin, broşürlerin fazlalığı bu bakımdan yadırganmamalıdır.

150 bin nüfuslu Siirt Merkez ilçede, Şafii mezhebini bahane edecek hemşerilerimizi de hesaba katarsak ve kurban keseceklerin sayılarını minimum nüfusun yüzde 2’si olarak kabul edersek dahi, yine de Şehrimizde bu yıl asgari 2 bin kurban kesilecek anlamına gelmektedir. 2 bin kurbanın bedeli asgari 2 milyon TL olur. Henüz yeni rakamlara alışmadığımız için, eski deyimle söyleyelim ki, rakamın büyüklüğü daha iyi anlaşılsın. 2 milyon TL, eski ifadeyle 2 trilyon demektir.  Tabii, bu durumda kurban kapma yarışı haliyle Şehrimize de sirayet etmiştir. Şehrimizdeki kurslar, dernekler ve vakıflara ilave, Türkiye genelinde faaliyet gösteren birçok kuruluşlar da kurban kapma yarışında yerlerini almış bulunmaktadırlar.

Evet, KURBAN KAPMA YARIŞI şimdiden başlatılmış bulunmakta. Kurban kapma yarışı Bayramın son gününe kadar da devam edecek. Haliyle, kurbanlıklar kapanların ellerine geçecek…

Bizim, kurban kesecek okurlarımıza bir tavsiyemiz olacak. Öncelikle ve mümkün mertebe kurbanınızı kendiniz kesin veya kestirin. Vekalet usulüyle kurban kesmek işine kalkışmayın. Vekâletle kurban kestirmek zorunda kalırsanız, en güvenilir kuruma (böyle bir kurum var mı, onu da bilemiyoruz!) veriniz.

Geçmiş yıllarda yaşanan durumları anımsatmak açısından belirtelim! Vekâletle kurban kesmek işini yükümlenen bazı kurumların, bu görevlerini gerektiği gibi yerine getirmedikleri ortaya çıkmıştı. Misal olarak 10 bin kişiden vekâlet alan bazı kurumların kestikleri kurban sayısı bu rakamın yarısı bile olmamıştı.

Onun için tekrar ediyor ve ısrarla vurguluyoruz ki, mümkün mertebe kurbanınızı kendi gözünüzün önünde olacak şekilde kestirin. Hepsini fakirlere dağıtırsanız daha iyi olur amma, asgari üçte birini fakirlere dağıtmanın zorunlu olduğunu unutmayın. Zengin olsalar bile üçtü birini akrabalarınıza ve komşularınıza dağıtabilir, üçte birini de kendi ev ihtiyacınız için değerlendirebilirsiniz.

KURBAN KAPMA İŞİNİ ÖZELLİKLE FETÖCÜLER ÇOK GÜZEL YAPIYORLARDI. Bu sayede, Kurban Bayramlarında büyük paralar toplayıp voleyi vuruyorlardı. Saf vatandaş da (dini mübin için çalışıyorlar) ayağına, kurbanının sadece derisini değil, tümünü, hem de kesim ücretini ayrı ödemek şartıyla FETÖ’YE bağışlıyordu.

Kurban, Hazret-i İbrahim’in, oğlu Hazret-i  İsmail için (Peygamberimize ve cümle peygamberlere salat ve selam olsun) sünnetidir. Hanefi mezhebinde VACİP, Şafii mezhebinde SÜNNET-İ MÜEKKEDE olan mali bir ibadettir.

FETÖ, yıllarca kurban paraları topladı. Ama topladığı paraların çok az kısmını kurban kesimi için kullandı. Kesilen kurbanların etlerini de, kendi yurtlarında okuyan öğrencilere yedirdi. Geri kalan paraları ise Türkiye Cumhuriyeti Devletini yıkmak için kullandı. 15 Temmuz kalkışmasında, vekâleten kurban kestirmek için FETÖYE VERİLEN KURBAN PARALARININ DA KATKISI VAR, dersek, yalan söylemiş olmayız.

Müslüman, bir kere aldanır. Aynı tip kişilere bir kere inanmak GÜVEN, iki kere inanmak RİSK, üç kere inanmak AHMAKLIKTIR. Bu bakımdan, Müslüman kardeşlerimize bir kere daha samimi bir tavsiyede bulunacağız. Önümüzdeki Kurban Bayramında ve bundan sonra gelecek Kurban Bayramlarında kurban kesecekseniz, çok dikkatli olunuz. Sakın ola şüpheli kurum ve kuruluşların vekâleten kurban kesmek için açtıkları kampanyalara kapılmayın, katılmayınız! Sizin vereceğiniz paralarla FETÖCÜLERİN yerlerini kapmaya yarışan METÖCÜLERE kanmayınız. Mümkün mertebe, kurbanınızı kendiniz kesiniz veya gözünüz önünde kestiriniz. Şu derneğe, bu derneğe, şu vakfa, bu vakfa bırakmayınız.

İnanıyorum ki, geçmişte kurbanlarını kestirmek için FETÖCÜLERE vekâlet veren Müslüman kardeşlerimizin büyük çoğunluğu, bunu çok iyi niyetle yapmışlardır. Ama görüldüğü gibi, iyi niyet yeterli olmuyor. İyi niyetle verilen para, kurşun olup millete dönüyor.

Peygamber Efendimiz (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) bir hadis-i şeriflerinde “(Akıllı ve olgun) Mü’min aynı delikten iki defa sokulmaz, ısırılmaz” buyurmuşlardır. Biz de dikkat edelim, FETÖCÜLER GİTTİ DERKEN, KURBANLARIMIZI METÖCÜLERE KAPTIRMAYALIM!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER