REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KURTALAN GAR İSTASYONU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KURTALAN GAR İSTASYONU
6-Ayhan MERGEN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
16 views
21 Eylül 2017 - 12:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bazı yerleşim birimleri sahip oldukları bazı objelerle özdeşleşirler.Diyarbakır’ın karpuzu, Denizli’nin horozu, Nevşehir’in Kapadokyası gibi. Biz de ise bunlar kadar olmasa da  Kurtalan ilçemiz trenle özdeşleşmiştir. Hangi Siirtliye trenden bahsederseniz hemen aklına Kurtalan gelir. Yani en azından Siirtliler için Kurtalan ve tren özdeşleşmiştir.

Bunda tabii ki rahmetli Barış Manço’nun Kurtalan Ekspresi isimli orkestrasının da büyük bir etkisi vardır. Bu orkestranın müzikleri uzun yıllardan beri hafızalardan silinmemiştir.

Tren Kurtalan’la bu kadar özdeşleşmişken geçenlerde görüştüğüm Kurtalanlı bir muhtar, tren garının ilçe dışına çıkarılmasını istediklerini belirtti. Bunu öğrendikten sonra düşündüm.Talep doğru çünkü tren garı ilçeyi ortadan ikiye bölmüş durumda ve oldukça geniş bir araziyi kaplıyor.İlçenin gelişimine önemli  bir ölçüde sekte vuruyor. Tren garının oradan kalkması ile birlikte ilçenin özellikle ekonomik açıdan daha da büyümesine yol açacak nitelikte oldukça geniş bir arazi ortaya çıkacak. Burada yapılacak olan işyerleri ve hatta arzu edilmese de alışveriş merkezleri ilçeye bir canlılık katacaktır.

Bunlar madalyonun bir yüzü. Ama bana göre bir de öbür yüzü var. Burada iki önemli konu çıkıyor karşımıza. Birincisi  yazının başında belirttiğim gibi  barındırdığı leylekleri ile, çalan düdükleri ile tren garı Kurtalan ilçemizle özdeşleşmiştir ve tren garının ilçe dışına çıkarılması halinde bu özellik kaybolup gidecektir.

İkinci bir noktada, halen trenden yararlanmaya devam eden vatandaşlarımızın ekonomik durumları. Hepimiz biliyoruz bugün treni kullanan vatandaşlarımız, maddi güçleri yeterli  olmayan kesimdir. Bunlar otobüs parası bulamadıkları için ucuz olan trene yöneliyorlar. Tren garının ilçe dışına çıkarılması demek bunlara ek bir maddi yük getirmek demektir. Çünkü tren garının yeri değiştirilecekse bu birkaç yüz metreye götürüleceği anlamına gelmiyor. Garın yeri değişecekse en azından 30-40 yıla kadar olan bir zaman dilimi düşünülecek ve öyle bir yer belirlenecek. Bu da tren garının bugünkü ilçenin sınırlarının çok ötesine taşınması demektir. Birkaç yıl sonra tekrar ilçenin ortasına gelecek bir yer belirlenemez. Bu da trenden yararlanan vatandaşların bir araç tutmaları ve ek bir masraf yapmalarına neden olacaktır.

Bekleyelim ve görelim bu sorun nasıl bir sonuca bağlanacak?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.