REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KURTALAN-SİİRT-ŞIRNAK DEMİR YOLU HATTI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KURTALAN-SİİRT-ŞIRNAK DEMİR YOLU HATTI!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
135 views
11 Kasım 2017 - 12:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AKP Siirt Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarından Yasin Aktay, demiryolu hattının Kurtalan ilçesinden Siirt’e uzatılması için proje ihalesinin yapıldığını açıklamıştı. Bu açıklamadan 2 aya yakın süre geçti. Proje ihalesi yapıldı mı, yapılmadı mı, yapılmadıysa hangi tarihte yapılacak doğrusu çok merak ediyoruz.

Demiryolu hattının Kurtalan ilçesinden Siirt il merkezine uzatılması ile ilgili son çalışmaları değerlendirdiklerini aktaran Aktay açıklamasında şunları kaydetmişti:

“Geçen yıl ihale edilen etüt çalışmalarının tamamlandığını ifade eden genel müdürümüz, şimdi de demiryolu hattının proje ihalesini gerçekleştirdiklerini belirtti. Proje çalışmaları tamamlandığında demiryolu hattının yapımına başlanacaktır. Amacımız, bu demiryolu hattının Şırnak iline kadar uzatılması ve Siirt’i çıkmaz sokak olmaktan kurtarmaktır.”

Doğrusunu isterseniz, Kurtalan-Siirt-Şırnak hattı gerçekleşirse, hem Siirt için, hem bölgemiz, hem Türkiye için önemli bir hizmet ifa edilmiş olunacaktır. Bunun için ihalenin yapılmış olmasıyla ilgili müjdeli haberi de sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bilindiği gibi, Devlet Demir Yollarının bölgemizdeki en uç noktası Kurtalan hattıdır. Tren, 1945’li yıllarda Kurtalan’a kadar gelmişken ve Şehrimize bu kadar yaklaşmışken,  Siirt’e gelmeyişi ile ilgili  anlatılan bir anekdot vardır. Güya, Kurtalan’a kadar uzanan demiryolu hattının Şehir merkezine getirilmesi için hiçbir talep ve girişim olmayınca “Madem istemiyorlar, biz de yapmayalım!” denilerek çekilip gidilmiş!

Tabii, bu anekdot gerçeği yansıtan bir anekdot değildir. 1945’li yıllarda kazma küreklerle tren hattını Kurtalan’a kadar getirebilen Türkiye Cumhuriyeti, elbette 30 kilometrelik Kurtalan-Siirt hattını da rahatlıkla yapabilirdi. Ancak, o yıllarda 2. Dünya Savaşının getirdiği ekonomik yıkımlar yüzünden birçok yatırıma ara verilmesi zorunluluğu doğduğu gerçeğini unutmamakta yarar vardır. Türkiye savaşa girmemişti ama ekonomik yönden büyük sıkıntılar yaşanmıştı. Bizce asıl etken de, ülke ekonomisinde düşülen darboğaz olmuştur.

Aslında, Devlet Demir Yolları hattının Bağdat’a kadar uzatılması çok öncelere dayanır. Bu projenin mimarının Osmanlı Padişahlarından Abdulhamid Han olduğu rivayet edilir. Hatta o yıllarda sadece Bağdat’a değil, tren hattının Mekke ve Medine’ye kadar uzatılması yolunda çalışmalar yapıldığı ifade edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti madden en fakir ve teknik alanda en geri olduğu 1945’li yıllara kadar tamamen kazma küreklerle Devlet Demir Yolları hattını Kurtalan’a kadar getirebildi ama, 75 yıldan beri tek bir metre demiryolu döşeyemediyse, sonraki hükümetlerin acizlerinin eseridir.

Gazete olarak Devlet Devir Yolları hattının İlimiz Merkezinden geçecek şekilde Şırnak üzerinden komşu ülkelere uzatılması gerektiğini hep dile getirdik. Eski Valilerimizden Sayın Musa Çolak zamanında da Siirtlilerin tren özlemleri Ulaştırma Bakanlığına arz edilmiş ve Kurtalan hattının Siirt-Eruh-Şırnak üzerinden Habur sınır kapısına kadar uzatılacağına dair sözler verilmişti. Ama görüldüğü gibi, hala yapılan bir şey yok.

Devlet Demir Yolları ile ilgili taleplerin yeniden dillendirilmesi ve Kurtalan-Siirt-Şırnak hattının projesinin ihaleye çıkarılacağının söylenmesi elbette ki sevindiricidir. Dileriz ki projesi ihaleye çıkarıldığı söylenen Kurtalan-Siirt-Şırnak demiryolu hattı bu defa gerçekleşir ve yine hayal kırıklığına uğramayız.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.