REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KURTALAN TEKEL ARAZİSİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KURTALAN TEKEL ARAZİSİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
51 views
23 Eylül 2017 - 11:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Devletin iktisadi işletmelerden elini çekmesinin ardından Kurtalan’da bulunan Tekel işletmesine ait  Yaprak Tütün İşleme Atölyesi yıllardan beri atıl durumdaydı. Hafızam beni yanıltmıyorsa 10 dönüm civarında bir bölümü kapalı olan bir atölye idi.

Yıllardan beri atıl durumda kapalı olan bu binanın korunması elbette çok zordu ve her türlü kötülüğe de ev sahipliği yapacak konumdaydı. Geçtiğimiz günlerde Kaymakam Musa Üçgül’ün çok isabetli girişimleri sonucu bu atölyenin artık ekonomik ömrünü de doldurmuş olan binaları yıktırıldı. İlçe kötü bir görüntüden kurtulduğu gibi, atölyenin binaları da birçok kötülüğe ev sahipliği yapmaktan uzaklaştırıldı. Bu girişiminden dolayı Kaymakam Üçgül’ü kutlamak gerekiyor. İlçeyi kangrenleşen bir yaradan kurtardı ve en azından yaranın üstünü kapattı.

Yaranın üstünü kapattı deyimini bilerek kullandım. Çünkü bu arazinin birde değerlendirilmesi sorunu var. İlçenin en gözde yerinde bulunan bu arazi nasıl değerlendirilecek? Yetkililer ve ilçe halkı bunu konuşmaya ve tartışmaya devam ediyor. Arazinin değerlendirilmesi konusunda çok değişik görüşler ortaya atılıyor.

Halkın önemli bir bölümü buranın bir şekilde satılıp konut ve işyeri alanına çevrilmesinden endişe ediyor. İlçe halkı bu değerli alanın imar alanına dönüştürülmesinden yana değil. Bu arazinin daha önemli ve daha değerli amaçlar için kullanılması isteniyor ve bu vatandaşlarımız zamanında il merkezindeki bütün kamu arazilerinin elden çıkarılması sonucu günümüzde nasıl bir sıkıntı yaşandığını örnek olarak veriyorlar.

Kimileri buranın park veya yeşil alan olarak düzenlenmesini istiyor. Kimileri buna da karşı çıkarak bu alanın eğitim faaliyetlerine tahsis edilmesi şeklinde bir görüş belirtiyor. Bu arazinin eğitim faaliyetlerine tahsis edilmesini isteyenlerin gönlünde bir başka aslan da yatıyor. Bu düşüncede olan vatandaşlar, arazinin Siirt Üniversitesine tahsisini istiyorlar.

Yine bu kesim gönüllerinde yatan aslanın cinsini de belirtiyorlar. İlçenin bir tarım kenti olduğu göz önünde bulundurularak burada Ziraat Fakültesine bağlı bir bölümün kurulması şeklinde bir talep dile getiriyorlar. Ancak bunun mümkün olmaması halinde de bir başka fakülte veya yüksek okulun kurulmasını istiyorlar.

Vatandaşların görüşleri böyle. Burası nasıl değerlendirilir? Sanırım  buna yetkililerimiz vatandaşımızın da görüşünü dikkate alarak karar vereceklerdir. Ama ne karar verilecekse bir an önce verilsin ve bu değerli arazi bir an önce değerlendirilsin.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.