REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KURTALAN YOLU GEÇİT VERMEYECEK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KURTALAN YOLU GEÇİT VERMEYECEK
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
364 views
01 Ekim 2018 - 11:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidara gelmesi ile birlikte ülke genelinde başlattığı duble yol çalışmalarında atılan ilk adımlardan biri de ilimizde atıldı. Dönemin Valisi Nuri Okutan tarafından İl Özel İdaresi imkanları ile başlatılan çalışmalarla Siirt-Kurtalan yolunda duble yol çalışmaları başlatıldı. Sonra Sayın Okutan Sakarya Valiliğine atandı ve bu çalışmalar bıçak gibi kesildi. Sonraki yıllarda Karayolları tarafından yolun ihalesi yapıldı.

Ancak, aradan geçen bunca zamana rağmen yüklenici firma köprü yapımı dışında hiçbir işe el atmadı. Gerekçesi ise  kamulaştırmada çekilen zorluklar. Nihayet o zorlukları ve sorunları aşmaya yarayan Bakanlar Kurulunun  zorunlu kamulaştırma kararı Prof. Dr. Yasin Aktay’ın milletvekilliği döneminde yürürlüğe girdi ancak, bu kez de maliyetlerdeki artış sorunu ortaya çıktı. Karayolları ile yüklenici firma arasındaki anlaşma feshedildi. Yeni  ihale yapıldı ve yeni bir yüklenici firma işin yapımını üstlendikten sonra şantiyesini kurdu ve işe başladı.

Ancak bu yolun talihsizliği bitecek gibi değil. Hani Türkçede  başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiş deyimi  var ya. İşte tam da o örnek. İlimizdeki diğer birçok yatırım gibi bu yolun başına gelmeyen kalmadı. Şimdi de ödenek yetersizliği söz konusu. Edindiğimiz bilgilere göre firma  Siirt-Baykan yol ayırımının halk arasında bilinen tarifiyle üç yolun biraz yukarısındaki bir bölümde bir istinat duvarının yapımını tamamladıktan sonra çalışmalarına ara verecek.

Yolun  bir bölümü, özellikle istinat duvarının yapılacağı bölüm tam anlamıyla toz toprak. Yarın en ufak bir yağmur yağışında zaten rampa olan bu yolda  hiç bir araç ilerleyemez. Karlı günleri belirtmeye gerek dahi yok. Siirt-Kurtalan arasında ulaşım resmen kesilmiş olacak.

Bu nedenle nasıl ödenek bulunur ve bu sorun nasıl çözülür bilemiyorum. Ama bildiğim tek şey, kış bastırmadan bu yolda mutlak surette çalışma yapılması gerekliliğidir. Elbette yoldaki çalışmalar bir ya da iki ayda tamamlanamaz. Ama hiç değilse mevcut halinin biraz onarılması ve kalitesinin en azından kış aylarında geçit verecek duruma getirilmesinde çok büyük yarar vardır. Daha doğrusu bu bir zorunluluktur.

Umarım bu yolda çalışmaların ara verilmeden sürdürülmesini sağlayacak bir formül bulunur, ya da en azından yukarıda belirttiğim üzere yol kış mevsiminde de geçit verebileceği belirli bir standarda kavuşturulur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.