Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kurtalanlı Çiftçiler Biçerdöver Fiyatlarında Anlaştı

Kurtalan’da bir ilk ortak uzlaşı yöntemiyle biçerdöver fiyatları ortak alınan kararla belirlenmiş oldu.

Kurtalan’da bir ilk ortak

Hasat sezonunun başlamasıyla birlikte Kurtalan’da tartışma konusu olan biçerdöver fiyatları da netlik kazanmış oldu. 15 Temmuz Demokrasi Parkında Kurtalan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin günbatın öncülüğünde toplanan çiftçiler ve biçerdöver sahipleri fikir alışverişi yaparak makul fiyatlar üzerinde uzlaşı sağlamış oldu.

Toplantıda alınan ortak karara göre Kurtalan’da düzlük arazilerde biçerdöver biçim fiyatı 180 lira, arazinin engebeli yapısına göre ise 200 lira tavan fiyat olarak belirlenmiş oldu.

Alınan ortak kararda biçer döver saman römorku fiyatı da belirlenirken buna göre çift römork olarak tabir edilen biçer samanı konteynırının fiyatı biçilen tarlanın içerisinde dökülmek kaydı ile 1.300 lira, uzak mesafelere taşınacak ise 1.300 lira artı mesafe farkının yansıtılması noktasında karar alındı.

Toplantı sonrası alınan kararlar çiftçiler ve biçercilere tekraren tebliğ edilirken Kurtalan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, toplantının verimli bir şekilde sonuçlandığını belirterek “2024 yılı hasat dönemi süreci başlamış bulunmakta. Gerek çiftçilerimiz gerekse de uzak memleketlerden bölgemize gelmiş olan biçerci emekçilerimiz ve yerli biçercilerimiz arasında yayılmış olan yanlış biçer döver fiyatlarının konuşulması ve fiyatların gerçek anlamda belirlenmesi amacıyla toplandı. Toplantımız son derece verimli geçti ve çiftçilerimiz ile biçerci emekçilerimiz arasında uzlaşı sağlanmış oldu. Alınan ortak karara göre bölgemizdeki düzlük arazilerde biçerdöver biçim fiyatı 180 lira, arazinin engebeli yapısına göre ise 200 lira tavan fiyat olarak belirlenmiş oldu. Bunun yanında ekilen hububattan saman üretilirse çift römork olarak tabir edilen biçer samanı konteynırının fiyatı biçilen tarlanın içerisinde dökülmek kaydı ile 1.300 lira, uzak mesafelere taşınacak ise 1.300 lira artı mesafe farkının yansıtılması noktasında karar alındı. Bu toplantının yapılması konusunda emeği geçen çiftçilerimize, biçerci emekçilerimize ve basın mensuplarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. 2024 yılı hasat sezonu çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.