REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KUTSAL TOPRAKLARA GİDEN HACILAR DÖNERKEN!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KUTSAL TOPRAKLARA GİDEN HACILAR DÖNERKEN!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
28 views
11 Eylül 2017 - 13:43
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hac Farizasını ifa etmek üzere kutsal topraklara giden hacılarımız peyderpey dönüyorlar. Hacı Adaylarını uğurlamak gibi, görevlerini ifa ederek HACI OLUP dönenleri ziyaret etmek de Şehrimizin gelenekleri arasında.

Ziyaretçilerinin Hacı olup dönenlerin sağ ellerinin avuçlarını öpmeleri de yine Şehrimizin geleneklerindendir. Bunun sebebi, Hacıların kutsal mekânlara ve özellikle Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selâm olsun) ravda-i şeriflerine ellerini sürtmüş olmalarından kaynaklanır. Yani, kutsal yerlere sürülmüş avuç içinin mübarek sayılması anlayışı…

Hac görevlerini ifa ederek dönenlerin avuçlarının içinin öpülmesi sebebinin bu olduğunu bilmeyerek adetten olduğu düşüncesinden hareket ederek bu geleneği sürdürenler var. Bu durumla ilgili bir anekdotumuz var. Amacımız okuyucularımızı biraz güldürmek. Bu açıdan konuyla ilgili anekdotumuzu sunarak yazımızı noktalayacağız. İşte, o anekdot:

“Bu saatten sonra, elini öpmem!”

Geçmiş yıllarda (bu gelenek, şimdi de devam ediyor) Şehrimizde, Hac farizasını ifa edip geri dönenleri ziyaret edenler, özelikle Hacıların AVUÇLARININ İÇİNİ ÖPERLERDİ. Çünkü Hacca giden kişilerin, RAVDA-İ ŞERİFİN PARMAKLIKLARINI elleriyle sarmış oldukları ve dolayısıyla o kutsal mahalle dokunmuş olmaları sebebiyle MÜBAREK kabul edilmelerindendi.

Öyle anlatılır ki, Hicaza atların, develerin sırtlarında gidildiği dönemlerde şakacı bir hemşerimiz, Hac görevini ifa etmekten dönen bir dostunu, Şehre vardığının ertesi günü ziyarete gitmiş. Dostu da, adetten olduğu üzere, sağ elinin avucunu öpsün diye uzatmış.

Şakacı dostu:

-Seni, dün görseydim, TEBERRÜK NİYETİNE avucunun içini öperdim ama üzerinden bir gece geçtikten sonra, artık, teberrük yanı kalmamıştır. Bunun için de öpmem! demiş.

Arkadaşı:

-Dün ile bugün arasında ne fark var ki? diye soracak olmuş.

Şakacı dostu cevap vermiş:

-Senin, Hac görevini ifa etmek için Siirt’ten ayrıldığın neredeyse altı ay olacak. Dün gece, muhakkak

HATUNA SARILMIŞ, hasretlik gidermişsin. Kim bilir, MÜBAREKTİR niyetiyle öpeceğim avucunun içi HATUNUN NERELERİNE DOKUNMUŞ, NERELERİNİ OKŞAMIŞTIR. VALLAHİ ARTIK AVUCUNU ÖPMEM! demiş.

Dostunun bu esprisi karşısında kahkahalarla gülen yeni hacı:

-Sen daha önce gittiğin için, anlaşılan bu işi çok iyi biliyorsun. diye cevap vermiş.

Bizim de hemşerilerimize tavsiyemiz var. Hacdan döndüklerinin ilk gününde, dostlarınızı görürseniz, avuçlarının içini öpünüz. Ama arada bir gece geçmişse, o elin bereketi artık gitmiştir. Haberiniz olsun…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.