REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KUTSALLARIMIZIN GÜNÜ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KUTSALLARIMIZIN GÜNÜ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
2 views
11 Mayıs 2018 - 16:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Anneleri anmak ve onurlandırmak amacı ile tüm dünyada farklı zamanlarda icra edilen Anneler Günü, bizlerde Mayıs ayının ikinci haftasına denk gelen Pazar gününde kutlanıyor ve bu nedenle Pazar günü, kutsallarımızın bu anlamlı günlerinde dualarını alarak sevgilerine mazhar olmayı hedefleyeceğiz.

Anneler Günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki tanrı ve tanrıçaların annesi olan Rhea onuruna verdikleri ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlamış ve daha sonra birçok ülkede değişik tarihlerde değişik vesilelerle kutlamalara sahne olmuştur. 1914 yılında ABD’de bir öğretmenin ölen annesine duyduğu büyük özlem nedeniyle düzenlediği ve tepki gören etkinliğin ilk “Anneler Günü”nün oluşmasına vesile olduğu da dile getirilmektedir.

Bizlerde ise bizleri doğuran annelerin kutsal varlıklar oldukları Peygamber Efendimizin, savaşa giderken küçük yaşta bir gencin kendilerine katılmak istediğini söylemesi üzerine; “Sen git annene hizmet et; çünkü cennet annelerin ayakları altındadır..” sözleriyle buyurduğu belirtilen rivayetten anlaşılmakta ve analar olmazsa biz erkeklerin dünyaya gelmemiz söz konusu olmayacağına göre, “Anneler Günü”nün tüm Müslüman ülkeler için daha anlamlı olduğunu savunmak, yanlış bir tespit olmaz sanırım.

Doğduğumuz günden itibaren bizleri büyütmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, bizler için saçlarını süpürge eden annelerimizin haklarını ödememiz imkansızdır. Bir çıkmaz içine düştüğümüzde, hastalandığımızda, ya da başımıza ummadığımız bir iş geldiğinde en çok üzülen annelerimizidir ve bu görüşün aksi de iddia edilemez. “Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar” sözü, bu görüşü teyit etmektedir.

Bizleri kendilerinden daha çok sevenler, hayatımızdaki en değerli varlıklarımız olan annelerimizdir ve bu nedenle onları sadece Anneler Günü vesilesiyle değil, her zaman için hatırlamalı ve asla gönüllerimizden silecek bir gafletin içine düşmemeliyiz. Bu duygular içinde başta sevgili anneciğim olmak üzere tüm annelerin Anneler Günü’nü candan kutluyor, yaşamlarını yitiren annelere rahmet, anne adaylarına da sevgilerimi sunuyor, buradan da çok değerli annemin ellerinden öpüyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.