REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

KUVAYI MİLLİYE!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KUVAYI MİLLİYE!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
8 views
12 Şubat 2018 - 13:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Fırat Kalkanı ve onu takip eden ZEYTİNDALI harekâtı sebebiyle sık-sık gündeme taşınan bir deyim var. (KUVAYI MİLLİYE RUHU!) Kahraman Mehmetçiklerin Suriye’de verdikleri mücadeleyi (KUVAYI MİLLİYE RUHU) ile anlatmak yanlış bir tespittir. İstiklâl Marşı Şairimiz Merhum Mehmet Akif Ersoy’un (Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın) dediği gibi, ben de acizane diyorum ki, (Allah bu millete, bir daha KUVAYI MİLLİYE ORDUSU kurmaya muhtaç ettirmesin.)

Kuvayı milliye hangi şartlarda oluştu, bunun tahlilini iyi yapmak lâzım. Şehit kanlarıyla yoğrulu mübarek vatanın toprakları işgal edilmiş, tersanelerine girilmiş, askerleri dağıtılmış, savaşacak düzenli bir ordu değil, birliği dahi kalmamıştı. İşte, KUVAYI MİLLİYE, bu şartlar altında vücut bulmuştur. Yani, yoktan varedilme olayıdır. Allah’a şükürler olsun ki, kumpas davalarla ve FETÖ’nün darbe girişimiyle ağır yaralar almış olsa bile, bugün yine YEDİ DÜVELE meydan okuyacak güçte kahraman bir Ordumuz vardır.

KUVAYI MİLLİYE, tarihte sadece bu millete mahsus ve yoktan varedilmiş bir ordunun adı olmuştur. Ne daha önce, ne daha sonra böyle bir ordunun oluşması mümkün değildir. Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanması  ve aziz vatan topraklarının işgal edilmeğe başlanması üzerine Mustafa Kemal’in (GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER) tespitinde vurgulandığı gibi, KUVAYI MİLLİYE işgalci kuvvetleri vatanın bağrından söküp atmak için, Müslüman Türk Milletinin uyanışının sembolüdür.

Mondros Anlaşmasıyla boğazlar itilaf devletlerinin eline geçmiş, ordu terhis edilmiş, haberleşme araç-gereçleri itilaf devletlerinin emrine bırakılmış, Osmanlı Devleti kayıtsız şartsız düşmanların boyundurluğu altına girmişti. İngilizler Musul’u, Antep’i, Urfa’yı, Maraş’ı, Merzifon’u, Batum’u; Fransızlar Adana’yı, Dörtyolu, Tarsuus tünellerini; İtalyanlılar Antalya’yı, Fethiye’yi, Konya’yı, Bodrum’u, Marmaris’i, Burdur’u işgal etmişlerdi. Batı Anadolu ve Ege Yunanistan’a verilmişti. İzmir, Yunanlıların işgali altındaydı. Doğu ve Güneydoğu Bölgemizde Ermenistan ve Kürdistan kurulacaktı.

Devlet kurma sevdasındaki azınlıklar da rahat durmamış, cemiyetler kurarak, pay almak hesabı içine girmişlerdi. Fener Rum Patrikhanesi bir Rum Devleti kurmayı amaçlıyordu. Ermeniler, Osmanlı toprakları üzerinde devlet kurmak için Hınçak-Taşnak cemiyetini kurmuşlardı. Yunanlılar kurdukları Etnik-i Eterya cemiyetiyle Ege ve Marmara bölgesindeki illere göz koymuşlardı.

Bunların yanı sıra hainler tarafından kurulan Kürt Teali cemiyeti, Hürriyet ve itilaf cemiyeti, İngiliz muhipleri cemiyeti, İslam Teali Cemiyeti, Sulh ve Selameti Osmaniye Cemiyeti gibi, düşmanlara destek amaçlı cemiyetler kurulmuştu. İşte, bütün bu işgallere ve ihanetlere karşı vatanseverler de boş durmamış, vatanı kurtarmak için cemiyetler kurarak bir araya gelmeğe başlamışlardı. Türk kadınları o zamanlar da vatan müdafaasında başı çekmekteydiler. Nitekim ilk kurulan cemiyetlerden biri (Anadolu Kadınları Müdafa-i Vatan Cemiyeti) olmuştur. Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, İzmir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Reddi ilhak cemiyeti, Vilayet-i Şarkıye Müdafa-i Hukuk-ı Milliye Cemiyeti, Trabzon Muhafaza-i Hukuk-i Milliye Cemiyeti, Kilikyalılar Cemiyeti, Milli Kongre Cemiyeti.

Bütün bu cemiyetlerin amacı faaliyet gösterdikleri bölgeleri kurtarmaya yönelikti. Ancak, İşgalcileri yurttan tamamen temizlemek için yeterli değildiler. Bulundukları bölgelerin düşman işgaline uğramasını da engelleyememişlerdi. Tüm bu cemiyetler  Sivas Kongresi’nde ulusal bütünlüğün sağlanması amacıyla birleştirilmiş, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adını almıştır.

İşte, KUVAYI MİLLİYEYİ oluşturan ruh bu ruhtur. Vatansever Müslüman Türk Milletinin yurdun dört bir yanında işgallere karşı  direnmek için kurdukları cemiyetlerin birleşmesiyle oluşmuştur. Bir başka ifadeyle Mondros Ateskes Antlaşması’nın imzalanmasından sonra başlayan düşman işgaline karşı, İstanbul hükümetinin sessiz kalmasına, halkın vatanını korumak üzere işgalci güçlere başlattığı silahlı direniş hareketine verilen addır. Osmanlı Devleti’ne bağlı olmayan bu kuvvetler Türk milletine dayanan ve onun adına faaliyet gösteren bir direniş hareketidir.

Yine Allah’a binlerce şükür, bugün yurdumuzun hiçbir köşesi işgal altında değildir. Yedi düvele meydan okuyacak kuvvette ve kararlılıkta dünyanın dördüncü büyük ordusu olarak tanımlanan muntazam bir ordumuz vardır. Yani, yapılan bu harekâtları KUVAYI MİLLİYE olarak nitelendirmek, yanlış bir saptama olur. Yukarıda da yazdığımız gibi ALLAH BU MİLLETE, BİR DAHA KUVAYI MİLLİYE OLUŞTURMAYA MUHTAÇ ETMESİN, diyerek yazımızı, Suriye’de savaşan Mehmetçiklerin MAZAFFER bir şekilde ve sağ salimen dönmeleri dileklerimizle noktalıyoruz.

“VE ALEYKÜMÜSSELAM, BAKAN BEY!”

Öyle anlatılır ki, Korkut Özal Tarım ve Köy İşleri Bakanı olarak Siirt’i ziyaret ediyormuş. Bu arada Aydınlar’a (TİLLO) giden Bakanın peşindeki bürokratlar da cümbür cemaat Tillo’ya gitmişler. Korkut Özal malum, namazında, niyazında biri! Vakit girince, haliyle, namazını kılmak için Tillo’daki Hazret-i Fakirullah Camiine (Büyük Cami) girmiş.

Camiye gidenler arasında, hayatında hiç namaz kılmamış, alnı secde görmemiş biri varmış. Ama, bir tayin işi dolayısıyla Tarım Bakanının peşinden ayrılmıyormuş. Bakan Camiye girince ne yapıp, yapıp yanında saf tutmuş. Onunla birlikte, belki abdestsiz namaza durmuş. Cemaatle birlikte kalkmış, oturmuş. Namazın sonunda selâm verilirken, Korkut Özal:

-Es Selam-u aleyküm ve rahmetullah… deyince, Bakanın kendisine selâm verdiğini zanneden bürokrat büyük bir heyecanla:

-Ve aleykümüsselâm! Sayın Bakanım!  demiş!

TAŞLAMALAR

ŞEHİTLERİN MAAŞI

BİLE İCRALIK OLUR

NE HİKMETSE ŞEHİTLER

FAKİRLERDEN OLUŞUR

 

ŞEHİTLİK MAKAMINI

BUNCA TEBCİL EDENLER

NASIL DA BU MAKAMI

FAKİRE TERKEDERLER

 

ŞEHİT OLMAK FAKİRİN,

YOKSULUN KADERİ Mİ

GÖRMEDİK NE HİKMETSE

ŞEHİT OLAN ZENGİNİ

 

ŞEHİTLİĞİ FAKİRE

BIRAKIRLAR NE HİKMET

GERÇEKTEN İNANSALAR

BIRAKMAZLARDI ELBET

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.