REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

LATİFE HANIM VE FİRST LADY’LER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
LATİFE HANIM VE FİRST LADY’LER
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
29 views
13 Eylül 2017 - 15:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yarın 14 Eylül Siirtlilerin Şeref Günü. İstedik ki bu kutlamalar çerçevesinde Atatürk’ün Siirtlilerle olan ilişkilerini anımsarken, bunlardan birinin, büyük önderin dini nikâhının Siirt Milletvekillerinden Halil Hulki Aydın’ın tarafından kılınmış olduğunu anımsatalım. Çankaya’nın bu ilk First Lady’si Latife Hanımefendinin türbanlı olduğu bütün fotoğraflarında açık bir şekilde ortadadır. Türbansız bir fotoğrafı yoktur.
Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Eşi Hayrünnisa Hanımefendi de bilindiği gibi TÜRBANLIDIR. Hatta Sayın Abdullah Gül milletvekiliyken Eşi Hayrünnisa Hanım Üniversiteye kayıt için başvuruda bulunmuş, türbanlı olduğu için kaydı yapılmamıştı. Bunun üzerine Sayın Abdullah Gül Türkiye Cumhuriyeti aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde dava açmıştı, Ancak, Dışişleri Bakanı olunca, bir ülkenin Dışişleri bakanının kendi ülkesi aleyhine dava açmasının doğru bir davranış olmayacağını idrak ederek davasını geri çekmişti.
Yine bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyetinin 12. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Hemşerimiz Emine Hanımefendi de türbanlıdır. Gerçi, Çankaya Köşkü yerine yeni yapılan (Cumhurbaşkanlığı Külliyesi)nde ikamet ediyor ama olsun. Bugüne kadar Cumhurbaşkanı eşi üç türbanlı First Lady’imiz olmuştur. Bunların ilki de Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN eşi Latife Hanımefendidir.
Hayrünnisa Hanımefendi üniversiteye kayıt yapmak istediği zaman TÜRBANLI OLDUĞU için kayıt olamamıştı ama Cumhurbaşkanı Eşi olarak Çankaya Köşküne türbanlı çıktı. Şimdi de, Cumhurbaşkanlığı külliyesine Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Muhterem Eşi Emine Hanımefendi türbanlı olarak çıkmış bulunmaktadır.
Diyeceğimiz şu ki Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ne Hayrünnisa, ne de Emine Hanımefendiler, türban takan ilk First Ladiyler değillerdir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Türkiye Cumhuriyetinin türbanlı ilk First Ladysi, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN NİKAHLI EŞİ LATİFE HANIMEFENDİDİR. Yani, ATATÜRK bu konuda da birinciliği başkalarına kaptırmamıştır. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyetinin türbanlı first ladylerinin sıralaması şöyledir:
1-Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN Muhterem Eşi LATİFE HANIMEFENDİ,
2-Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Muhterem Eşi HAYRÜNNİSA HANIMEFENDİ,
3-Türkiye Cumhuriyetinin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muhterem Eşi EMİNE HANIMEFENDİ.
Tarihi yanlış okumayalım…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.