REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ILISU’DA SONA DOĞRU GELİNİRKEN (3) DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ILISU’DA SONA DOĞRU GELİNİRKEN (3) DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
6 views
01 Mayıs 2018 - 13:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1955’ten beri ülkemizin gündeminde olan Ilısu Barajının tamamlanması ve yakında su toplamaya başlayacak olması nedeniyle bu barajın göl suları altında kalacak olan  tarihi eserlerin durumu ile kent olarak buna hazır olup olmadığımızı el aldığımız yazı dizimizi sürdürüyoruz.

Birde kazılarda ele geçirilen buluntuların durumu var. Kazılarda ele geçirilen buluntular Doç.Dr.Haluk Sağlamtimur ve ekibi tarafından koruma altına alındı. Bunların önemli bir bölümü Batman Müzesinde teşhir ediliyor veya depolarında saklanıyor. Bu eserlerin tutulan envanterlerin kayıtlarına göre tekrar sahip oldukları yere iade edilmeleri söz konusudur. Tıpkı bizim ülke dışına çıkarılan eserlere tekrar sahip olmaya çalışmamız ve yurdumuza getirilmesi için harcanan gayretlerimiz gibi.

Geçenlerde Batman’da düzenlenen turizm fuarında Batmanın yüzünü ağartan öğeler bizim ilimizde ele geçirilen buluntular oldu. Başta Başur Höyükte ki kazıda ele geçirilen ve dünyanın en eski oyun taşları olarak kabul edilen hayvan figürlerinden oluşan oyun setidir. Günümüzden yaklaşık 5 bin yıl öncesine tarihlenen bu oyun taşları Batman Müzesinde sergilenen tarihi eserlerin en gözdelerinden birini oluşturuyor. Daha önceki bir yazımda da belirttim; Doç. Dr. Sağlamtimur’un yaptığı kazılarda; müstakbel müzemize kazandırdığı eserler, bir değil, birden çok müzeyi donatmaya yetiyor. Yeter ki biz; sahip olduğumuz, daha doğrusu sahip olmamız gereken değerleri bilelim ve onları sahiplenelim.

Tabii ki, burada eserlerden bahsederken, bir sıralama yanlışlığı yaptık. Arapça deyimiyle at gelmeden yemliği hazırladık. Yani daha müzemizin akıbetinin ne olduğunu bilmeden eserlerimizi müzeye yerleştirmenin hayaline düştük.  Öyle ya yıllardan beri ısrarla üzerinde durduğumuz ve bir türlü kavuşamadığımız hizmetlerden birisini de müze oluşturuyor. Onca vaat ve hatta  bir yasa teklifi bile verilmiş olmasına rağmen, bir türlü müze hayalimiz gerçekleşmedi. En son eski hükümet konağı binasının bu müze olacağı yönünde bir bilgi almıştık. Burada çalışmalarda başlatılmıştı. Umarım çalışmalar son aşamaya gelmiştir.

Özetlemek gerekirse durum acil ve vahimdir. Zamanla yarışıyoruz. Ya geçmişimizi yansıtan ve gelecekte de turizm pastasından yeteri kadar pay sahibi olmamızı sağlayacak eserleri kurtaracağız, ya da onları Ilısu Baraj gölünün altında bırakarak, hem havamızı alacağız ve hem de geçmişimize, tarihimize  ihanet edeceğiz. Diğer konularda olduğu gibi bu konuda da seçim bizim…

Bu konuyu ele almaya yarında devam edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.