REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

LOBİCİLİK VE DEMİRYOLU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
LOBİCİLİK VE DEMİRYOLU
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
9 views
29 Eylül 2018 - 11:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gerek yazılarımda, gerekse televizyon programlarımda sık-sık Siirt olarak lobicilik alanında başarılı çalışmalar yapamadığımızı, bir anlamda diplomatik bir konu olan bu alanda çok zayıf kaldığımızı, diğer bazı iller gibi başarılı çalışmalara imza atamadığımızı, sorunlarımıza sahip çıkamadığımızı hep  belirtirim.

Bu kapsamda Siirt’in başarılı insanlarını, gelecek vaat eden gençlerini destekleyerek onları  tabiri caizse itekleyerek bir makama oturtamıyoruz. Bu spordan sanata, bürokrasiden ekonomiye kadar her alanda böyledir. Siirt’te, Siirtli’nin ürettiği ürünü almayız da, başka bir memleketin ürününü tercih ederiz.

Haklarımızı taleplerimizi hep birlikte kenetlenerek dile getirmeyiz. Birimizin veya birilerimizin el attığı bir sorun çözüm yoluna girerken çoğu zaman başka biri veya birileri çomak sokar, çözümü yarıda bırakır. Bunun yanında taleplerde birliktelik sağlanamayınca çözüm de gelmiyor. Çünkü o talepler toplumun bir beklentisi olarak değil de birilerinin beklentisi olarak algılanıyor.

Özetlemek gerekirse genelde taleplerimizde bir konsensüs sağlamıyoruz, sağlasak dahi birileri bir kenara çekilip, diğerlerinin o işi çözüme kavuşturmak üzere harekete geçmelerini bekliyorlar.Bu durum da  doğal olarak işlerin aksamasına yol açıyor.

Böyle olmasaydı 1944’lü yıllarda Kurtalan’a ulaşan demiryolu Siirt’e ulaşmaz mıydı? Topu-topu 25 km. civarında bir demiryolundan bahsediyoruz. Üstelik bu yolun geçeceği yol güzergahı her ne kadar düz tarla değilse de çok engebeli, ancak tünellerle geçit sağlanabilecek bir yol da değildir.  Ancak, yaklaşık 80 yıldır Siirt, kara trenin geleceği günü bekliyor. Ama o kara tren, dumanını salıyor yani konuşuluyor, tartışılıyor ama bir türlü gelmiyor.

Şimdi yine büyük bir umutla bekliyoruz. Çünkü bu yıl içerisinde proje ihalesinin yapılacağı belirtiliyor. Bu ihalenin ardından yapım işinin ihaleye çıkarılması gündeme gelecektir. Günümüz teknolojisinde ısrarla takip edildiği takdirde bütün bu işlemler birkaç yıl içerisinde tamamlanabilecek türden işlerdir. Yeter ki takip edelim, yeter ki hep birlikte ısrarcı olalım.

Umarım, ömrümüz yeterde küçüklüğümüzden beri beklediğimiz trenin Siirt’e vardığını görmüş oluruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.