Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

LOKMAN HEKİM RUHLU, HİPOKRAT YEMİNİNE SADIK DOKTORLARIMIZIN 14 MART TIP BAYRAMLARINI KUTLUYORUZ

14 Mart günleri bilindiği gibi ÜLKEMİZDE TIP BAYRAMI olarak kutlanmaktadır. Bunun gerekçesi ise 14 Mart 1827’de Tulumbacıbaşı Konağı’nda, batılı anlamda tıp eğitimi vermeye uygun ilk tıp okulları olarak “Tıphane’i Amire ve Cerrahhane’i Amire” okullarının açılmış olmasıdır. Böylece, daha önce, medreselerde sözde verilen tıp eğitiminin yerini modern anlamda ilk tıbbiye okulları almıştır.

Ancak, 14 Mart’ın Tıp Bayramı olarak kutlanmasına sebep olan ve bu güne anlam yükleyen olay bu okulların açılışından 92 yıl sonra 1919 yılının 14 Mart günü gerçekleşmiştir. Bunun hikayesi ise şöyle anlatılır;

Darülfünun’u Şahane’i 1919 yılı Mart ayında İngiliz birlikleri işgal etmiş, Tıbbiye öğrencileri de bu işgali protesto etmek ve okullarını kurtarmak için çare aramakta iken, okulun kuruluş yıl dönümü olan 14 Mart gününü kutlamak bahanesine sarılmışlar. Öğrencilerin asıl amaçları bu kutlamayı bahane ederek şüphe çekmeden toplanmak ve işgal birliklerine karşı ayaklanmaktı.  Bunun için 14 Mart 1919 günü öğrenciler sözde kuruluş günlerini kutlamak için toplanırlar. Bu işin öncülüğünü üçüncü sınıf öğrencisi olan Hikmet Bey bir grup öğrenci arkadaşlarıyla yapmaktadır. Öğrenciler, daha önceden de planladıkları gibi gruptan ayrılarak okulun iki kulesine çıkarak iki kulenin arasına çok büyük bir Türk Bayrağı asmayı başarırlar. Bunu gören işgal kuvvetleri olaya müdahale etseler de gösteriyi engelleyemezler. Öğrenciler bu gösteriyi ayaklanma çıkaracak boyuta getirmeseler de, herhangi bir zarar görmeden etkili bir protesto yapmayı başarmış olurlar. İşte bu gün tıp camiasının emperyalist güçlere karşı resmen tepki verdiği, tavrını ortaya koyduğu gün olarak tarihe geçmiş ve günümüzde kutlanan Tıp Bayramlarının da temelini oluşturmuştur.

O gün bu gün, her yıl Mart ayının 14’üncü günü TIP BAYRAMI olarak kutlanır. Günümüzde, kutlamaların amacı tıp alanında çalışanların hizmet sorunlarının tartışılması, bilime olan katkılarının ödüllendirilmesi, hasta ve doktor ilişkilerinin düzenlenmesidir. Tıp bayramı 1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlanmakta ve bu hafta “Tıp Haftası” olarak kabul edilmektedir.

Tıp Bayramı, ülkemizde 12 Mart günleri kutlanırken, başka ülkelerde de kendi tarihleriyle bağlantılı olarak TIP BAYRAMI kutlamaları vardır. Örnek verecek olursak meselâ ABD’de ameliyatlarda genel anestezinin ilk kez kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıl dönümü bir nevi tıp bayramı olarak kutlanmaktadır.

Hindistan’da ise ünlü doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum ve aynı zamanda ölüm yıl dönümü olan 1 Temmuz “Doktorlar günü” olarak kutlanır.

Söz tıbbiyelilerden açılmışken, bu arada Çanakkale Savaşlarına katılmak için okullarından ayrılan ve cepheye giden kahramanları anımsamamak olmaz. Vatan savunmasına giden bu kahraman tıbbiyelilerin tümü şehit olmuş, tıbbiye mektebi bu yüzden 1921 yılında hiç mezun verememiştir. Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane’nin 746 öğrencisi Çanakkale başta olmak üzere vatan savunması için çeşitli cephelere sevk edilmişlerdi. Bu kahramanlar, hem savaşıyor, hem yaralı askerlerin tedavilerini gerçekleştiriyorlardı.  Hiçbiri cephelerden geri dönmediler, hepsi şehit oldular. Ruhları şadolsun.

Bugün de, doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız, KORONAVİRÜS CEPHESİNDE ön saflarda yer almakta ve şehitler vermektedirler. Lokman Hekim ruhlu ve Hipokrat yeminine sadık sağlık kahramanlarını saygıyla selâmlıyor, TIP BAYRAMLARINI KUTLUYORUZ.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER