REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

LÜTFEN İFTAR DAVETİ VERMEYİN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
LÜTFEN İFTAR DAVETİ VERMEYİN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
17 Mayıs 2018 - 15:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

15-20 yıl öncesine kadar yalnız akraba ve yakın dostlar arasında gerçekleşen iftar sofralarının yanında son yıllarda birde kurumsal nitelik taşıyan iftar davetleri yer almaya başladı. Birçok  kamu kurumu ve  sivil toplum örgütü iftar davetleri vererek hem kurumlarının tanıtımını yapıyor ve hem de bir çoğu tanıdık olan davetlilerin bir araya gelmesini sağlıyorlar.

Bu güzel bir hareket.Birliği, beraberliği sağlıyor, kaynaştırmayı pekiştiriyor.Ancak bu davetlerin olması gerekenden bir eksiklikleri bulunuyor. Genelde belirli kişiler davet ediliyor.Oysa iftar davetlerinden amaçlanan şey Osmanlı döneminde olduğu gibi, zengin ve yoksulun bir araya getirilmesidir. Hatta o dönemlerde iftar daveti verenler kapılarını açık tutar ve kim isterse girip iftarını açabiliyordu. Yani zengin ile yoksul, en üst düzeydeki yetkili ile sokaktaki sade vatandaş bir sofrada buluşturuluyorlardı.

Günümüzde ise kentin en lüks restoranlarında ve mekanlarında iftar davetleri veriliyor. Davetliler ise tek tek belirlenmiş.Halk tabirile hepsi kalburüstü insanlar. Oysa bu davetlerde, mutlaka  hayatlarında o mekanlara giremeyecek maddi gücü yetersiz kişilerinde davet edilmesi sağlanmalıdır.

Bu durumunda ötesinde İslam Aleminin ve ülkemizdeki insanların durumu göz önünde bulundurularak iftar davetleri düzenlenmesin diyorum. Geçen gün bir haberde okudum. İstanbul’da iftar davetlerinde kişi başına ödenen bedel mekanın durumuna göre 45 Tl den başlıyor ve 250 Tl ye kadar varıyor. Dünyada bu kadar yoksul, ızdırap içerisinde yardıma muhtaç insan varken, bir iftar yemeğine 250 Tl vermeyi yorumlamakta zorluk çekiyorum.

İlimizdeki davetlerde belki,  üst rakamlar olmaz ama en azından alt rakamlara yani 45-50 Tl ye varan bir bedel alınacak. 20-25 kişilik bir davette ödenecek bedel 1000-1500 Tl civarında olacak. Bu miktar, en azından maddi durumu yetersiz olan bir değil, iki ailenin Ramazan ayı boyunca  mutfak masraflarını karşılayacak durumdadır. Daha çok sayıda davetlinin bulunduğu davetleri düşünün. Bu davetlerin bedeli ile  kaç ailenin Ramazan ayını rahat bir şekilde geçirebileceklerini hesaplayın. Bu davetlerde çok sık karşılaşılan bir başka sorunda sitemlerdir. Şu kişi davet edilmedi, bu kişi unutuldu şeklindeki sitemler bazen günlerce sürer.

Özetle iftar daveti vermeyi planlayan kurum ve kişilere sesleniyorum. Bundan vazgeçin. Bu işe ayıracağınız parayı lütfen çevrenizde bulunan yarı aç, yarı tok yatan insanlara ulaştırın. Hem daha samimi bir ibadet yapmış olursunuz ve hem de birkaç ailenin Ramazan ayını rahat geçirmesini sağlarsınız. Bunu yapmıyorsanız yardım kuruluşlarına bağış yapın, onların yurt içinde veya yurt dışındaki yoksullara bunu ulaştırmasına vesile olun.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.