REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MADEN ZENGİNLİKLERİMİZ VE TORYUM’UN YERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MADEN ZENGİNLİKLERİMİZ VE TORYUM’UN YERİ
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
47 views
05 Ocak 2018 - 13:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye, yer altı madenleri yönünden gerçekte çok zengin bir ülkedir. Dünyadaki BOR madenlerinin yüzde 72’sinin Türkiye’de olduğu bilinen gerçeklerdendir.

Ne var ki, madenlerimizi işletmek için gerekli tesisleri kurabilmiş değiliz. Bu bilgiye birikime ve tekniğe sahip olamadık. Türkiye’de Maden Teknik Arama Enstitüsü adı altında hizmet veren bir kuruluş vardır. Yer altı zenginliklerini tespit etmek işi bu kuruluşun görevi. Etibank ise madenlerin işletme ve pazarlama işlemlerini yürütmekle yükümlü bir kuruluştur. Ne var ki, her iki kurumun da yeterli hizmet verdikleri inancında değiliz.

Türkiye’de Demir, Krom, Bakır, Bor, Boksit, Kükürt, Manganez, Civa, Tuz, Taş Kömürü, Linyit ve Petrol yatakları vardır. Ayrıca jeotermal (yer altı sıcak su kaynakları) yanında, üzerlerinde hidroelektrik santralleri kurulan sayısız akarsularımız bulunmaktadır

Ama şimdi öyle bir madenden bahsediliyor ki, bu maden Türkiye’nin kaderini değiştirebilecektir.  Nükleer enerjinin gelecekteki yakıtının uranyuma alternatif olan radyoaktif element olan TORYUM olabileceği görüşü sonrası gözler Türkiye’ye çevrildi. Çünkü Türkiye toryum rezervinde dünyada ikinci sırada bulunuyor.

Nükleer enerjinin ilk aşamalarında uranyum gibi toryum ile çalışabilecek nükleer reaktörler de gündeme geliyor. Ancak toryum, askeri amaçlı kullanıma kapalı olduğu için çalışmalar uzunca bir süre rafa kalkıyor. Bununla beraber son yıllarda toryumun adı daha sık gündeme gelmeye başladı. Çünkü “daha güvenli” bir nükleer enerji alternatifi olabileceğini savunanlar var. Türkiye’nin toryum sayesinde kendi yakıtını kullanarak enerji üretebileceğini belirten uzmanlar dışa bağımlılığın da azalabileceğine hatta tamamen sıfırlanacağına dikkat çekiyor.

Türkiye’nin toryum rezervleri bakımından dünyada ikinci sırada yer aldığını belirten uzmanlara göre gerekli alt yapının kurulması durumunda TORYUM  Türkiye’nin ihtiyacı olan enerjiyi karşılayabilecektir.

Ancak, Toryuma dayalı nükleer santrallerin henüz ticari yapılabilirliği olmayıp, deneme safhasında bulunması ve bu sektörün dışındaki kullanımının sınırlılığı nedeniyle, dünyada bugüne kadar, doğrudan toryum aramalarına fazla önem verilmemiştir.

Türkiye üzerinde oynanan oyunların asıl sebebi de, yer altı bu maden zenginlikleri olsa gerek…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.