REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MAĞDURİYETİ GİDERMEZ AMA YİNE DE “YOK”TAN İYİDİR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MAĞDURİYETİ GİDERMEZ AMA YİNE DE “YOK”TAN İYİDİR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
02 Mayıs 2018 - 15:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Halkımızın öncelikli özlemleri huzur ve refahtır. Huzursuzluğun bir nedeni refahsızlıktır ve bu gerçek göz önünde bulundurulduğunda, insanca yaşam koşullarının ne kadar büyük önem taşıdığı daha iyi anlaşılır sanırım. Ülkemiz vatandaşlarının büyük bir ekseriyeti maalesef insanca yaşam koşullarında umduğunu bir türlü bulmuş değildir ve geçmiş yıllardan günümüze dek gereken önlemler alınmadığından, refahsızlığın boyutları büyümüştür.

Ülkemizdeki emekli sayısının yaklaşık 12,5 milyon olduğu ifade ediliyor ve bu vatandaşlarımızdan çoğu insanca yaşam koşullarına kavuşma beklentisinde umduklarını bulmuyor olmanın derin üzüntüsü içindedirler. Bundan birkaç gün önce emekli yurttaşlarımıza iki dini bayramda 1000’er TL verileceği açıklamalarını dinlerken, buna karar veren sayın ilgililerin, 2000 TL katkı olarak sunulacak katkının emeklilerin mağduriyetini gidermekten çok uzak olduğunu bildiklerine muhakkak gözüyle bakmama rağmen yine de sevindim. Öyle ya, bir müddet önce gündeme getirilen iki bayram ikramiyesi için yine “kaynak yok” denmemesi, daha iyi değil mi?

CHP’nin bazı sözcüleri hükümetin böyle bir karar almasına kendilerinin vesile olduğunu belirtirlerken; “Biz, maaş oranında iki ikramiye demiştik..”  demektedirler. Ben de diyorum ki, ülke genelinde hiç kimseler gazeteniz Siirt kadar emeklilerin hakkını savunmuş değildir ve şimdi de emeklinin ağzına çalınan bir parmak Bal’ın yeterli olmadığını, mağduriyetlerinin gerçek anlamda giderilmesi için ücretler arasındaki dengesizliğin giderilmesinin dışında bir önlem olamayacağını da bir kere daha vurgulamak isterim. Bu arada; “Maaş oranında iki ikramiye…” deyimi üzerinde de birkaç söz söylemeden geçmek istemem. Mevcut koşullarda emeklilerin tümüne eşit oranda bayram ikramiyesi vermek çok daha isabetlidir. Keşke 1000 TL, değil de, 2000 TL ve hatta daha fazlası verilseydi ama vermek için kaynak gerekiyor ve kaynak gerektirmeyecek bir önlem düşünülmediğinden, ön görülen iki bin TL’nin kaynağı da merak edilmektedir. Diğer taraftan “Maaş nispetinde iki ikramiyeye”  karar verilseydi, yine dar gelirli emekliler bir mağduriyet yaşamış olacaklardı. Çünkü, 12,5 milyonun mutlaka 2,5 milyonu çok yüksek emekli maaşı almaktadırlar. Sadece milletin vekilliğinden emekli olanları örnek verecek olursam; iki bayram ikramiyesini maaşları oranında alsaydılar, yaklaşık 20 bin TL istifade edeceklerdi. Yani bir asgari ücretlinin yıllık gelirinden daha fazla.. Bunun içindir ki, sabit rakamda isabet olmuştur diyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.