REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MALIMIZA ZARAR VERENE TEPKİ GÖSTERİYORUZ DA YA CANIMIZA..   

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MALIMIZA ZARAR VERENE TEPKİ GÖSTERİYORUZ DA YA CANIMIZA..   
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
12 views
15 Ağustos 2020 - 12:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Malımıza zarar verene hemen tepki gösteriyoruz.. Örneğin sokakta kavga eden çocuklar birbirlerine taş attıklarında, evimizin camına ya da arabamıza bir taş değer de zarar verir diye hemen tepki göstererek uyarırız.. Bu uyarı bazen tepkiye dönüşüyor,  hatta bazen ölçüyü kaçırır büyük bir kavganın ve fitnenin de kopmasına neden olabiliriz.

Peki ya canımızı tehlikeye atanlara pandemi döneminde maske takmayanlara, sosyal mesafeye uymayanlara ne yapıyoruz? Tek kelime ile hiç.. Hiç bir tepki göstermiyoruz, belki bazılarımız gönüllerinden tel’in ediyorlar o  kadar..Halbuki yapılacak çok şeyler var..Eski deyimle lisanı münasip, yeni söylenişiyle uygun bir dille uyarmamız gerekiyor.

Biliyorum bazılarımız aman benim görevim değil, ya da uyardığım kişi ters tepki gösterir diyecekler. Doğrudur.. Elbette bunların arasında bazıları, hatta belki de yarısından fazlası tepki gösterecektir. Zaten tepki göstermeyecek bir yapıda olsa kurallara uyar, maskesini takar ve sosyal mesafeye uyardı. Ama şunu unutmayalım, bu davranışları sergileyenlere gelen tepkiler çoğaldıkça bunlar geri adım atmak zorunda kalacak ve  oluşan kamuoyu baskısından dahi olsa bu yanlış tutumu takınmaktan vazgeçeceklerdir.

Bu kurallara uymayanlar, yani pandemiyi yok sayanlar yalnızca kendi canlarını tehlikeye atmış olsalar keyifleri bilir diyerek işin içerisinden sıyrılabilirdik..Ama durum  maalesef hiç de öyle değil, kendi canlarını tehlikeye attıkları gibi, onlarca insanın da canını tehlikeye atıyorlar.

Bu nedenle kurallara uymak bir insanlık ve vatandaşlık görevidir.. Aynı zamanda dini bir görevdir.. Yani bu kurallara uymadığımız zaman insanlık ve yasa önünde suçlu olduğumuz gibi dini açından da günah işlemiş oluyoruz.

O halde başta Sayın Valimiz Osman Hacıbektaşoğlu olmak üzere bütün yetkililerin, bilim insanlarının ve hatta din adamlarımızın da belirttikleri üzere, öncelikle bizler sosyal mesafeye azami dikkati göstermeliyiz..Pandemi sona erinceye kadar maskeyi elbiselerimizden bir parça olarak kabul etmeliyiz.

Savaş zamanında da barış zamanında da hiçbir mücadele yalnızca yetkililerin çabası ile kazanılamaz. Mutlaka ama mutlaka halkın da desteği gerekiyor..Biz bu desteği verelim ve Covid-19’dan kurtulalım…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.