Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

MANİSA’NIN, SOMA İLÇESİNDE YAŞANAN VE 301 MADENCİNİN HAYATLARINI KAYBETTİKLERİ FACİANIN YILDÖNÜMÜNÜN ANIMSATTIKLARI

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde büyük bir facia yaşanmış ve maden ocağında 301 maden işçisi can vermişti. 301 işçinin hayatlarına malolan facianın yıldönümünde istedik ki önemli bir  konuya dikkatleri çekelim.

Bilindiği gibi, son yıllarda, maden ocaklarında büyük facialar yaşanmaktadır. Maden ocaklarının özelleştirilmeleriyle birlikte ocaklarda iş kazaları değil, adeta katliamlar meydana gelmekte. AKP iktidarı döneminde daha da büyük artış gösteren olayları göçüklere ve HE-YALANLARA bağlayanlar var. Yaşanan facialarda, özelleştirilen maden ocaklarından daha çok kar amacı güden şirketlerin hırslarının etkisi olduğu açıktır. Asıl görünmesi gereken budur. Bu cinayetlerin temelinde kazanma hırs vardır. (SUÇLU AYAĞA KALK!) denilse ve gerçek suçlular ayağa kalksa, bunlar, özelleştirmeleri gerçekleştiren yetkililerle, işletmeleri kapan özel şirketlerin muhteris, paragöz sahipleri oldukları ortaya çıkacaktır.

Hiç kimse, (bu işin doğasında var) demesin ve hele-hele kaderi suçlamasın. (Eşeğini sağlam kazığa bağla, sonra ALLAH’A EMANET ET!) dinimizin düsturudur. Maden ocaklarında gerekli önlemler alınmazsa, aşırı kar hırsı güdülerek ve (ölen ölür, kalman sağlar bizimdir) mantığıyla hareket edilirse, maden ocaklarında yaşanan faciaların sonu gelmez. Yetkililer ve etkililer birilerini zengin etmek için maden ocaklarını özelleştirirse, olacağı budur. İşletmeler, devletin olduğu sürece devletin bürokratı, işçileri tehlikeye atmaz. Çünkü devletin kâr hırsı yoktur. Devlet, vatandaşını düşünür. İşveren ise, kâr etmeyi!

Şimdi gelin Soma’da yaşanan ve 301 işçinin hayatına malolan facianın yıldönümünde, maden ocaklarında yaşanan faciaları anımsamaya çalışalım.

Yapılan bir araştırma göre Türkiye’de maden ocakları iş kazalarının en yoğun yaşandığı sektörler olmuştur.

İşte, yaşanan facialardan bazıları:

*22 Kasım 2003 tarihinde: Karaman’ın Ermenek ilçesinde, özel bir firmanın işlettiği kömür ocağında grizu patlaması sebebiyle 10 işçi yaşamını yitirdi. İşçilerin cesetleri olaydan günler sonra çıkarılabildi.

*8 Eylül 2004 tarihinde: Kastamonu’nun Küre ilçesinde bulunan yeraltı  bakır ocağında, cevherin nakledildiği 150 metre uzunluğun­daki bandın alev alması sonucu meydana gelen yangında, oluşan karbonmonoksit ve diğer zararlı gazların etkisiyle birisi maden mühendisi toplam 19 çalışan hayatını kaybetti.

*10 Aralık 2009 tarihinde: Bursa’nın  Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağında, 19 işçi grizu patlaması ile oluşan göçük sonucunda hayatını kaybetti.

*23 Şubat 2010 tarihinde: Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’de, toplam 47 kişinin çalıştığı maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 17 kişi ölürken 30 kişi yaralandı.

*17 Mayıs 2010 tarihinde: Zonguldak’ta, Karadon Taşkömürü İşletme Müessesesi’nin işlettiği kömür madeninde grizu patlaması ve oluşan göçükler sebebiyle 30 kişi hayatını kaybetti.

*7 Temmuz 2010 tarihinde: Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Küçükdoğanca mahallesindeki madende çıkan yangın ve oluşan göçük sebebiyle 3 kişi hayatını kaybetti.

*8 Ocak 2013’te: Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait kömür ocağında metan gazı patlamasının yol açtığı göçük sebebiyle 8 işçi hayatını kaybetti. Tesiste daha önceleri de kaza olmuş, kayda geçen en büyük facia ise 263 işçinin yaşamını yitirdiği 1992 yılında yaşanmıştır

*18 Ocak 2013’te: Manisa’nın Soma ilçesinde bir maden ocağında demir ayakların düşmesi ve iki demirin arasında kalması sonucu 1 işçi yaşamını yitirdi.

*13 Mayıs 2014’te: Manisa’nın Soma ilçesinde maden ocağında çıkan yangın sonucu 301 işçi hayatını kaybetti, 88 işçi yaralandı. Facia, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti.

*1 Haziran 2014’te: Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde bir maden ocağında kömür kırma makinesinin başına çarpması sonucu 1 işçi hayatını kaybetti.

*11 Haziran 2014’te: Şırnak’ın Kemerli mahallesinde bir maden ocağında meydana gelen göçük sonucu 2’si kardeş 3 işçi hayatını kaybetti.

*18 Haziran 2014’te: Şırnak’ın Dağkonak mahallesinde bir maden ocağında meydana gelen göçük sonucu 1 işçi hayatını kaybetti.

*28 Ekim 2014’de: Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu mahallesi yakınlarında bir kömür madeninde meydana gelen su baskını sonucu 18 işçi mahsur kalarak hayatını kaybetti

*1 Kasım 2014’te: Bartın’ın Amasra ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan 2 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi de yaralandı. Aynı gün Zonguldak’ın Gelik beldesinde ruhsatsız olarak işletilen kömür ocağında vagon çarpması sonucu 1 işçi yaşamını yitirdi.

*6 Kasım 2014’te Elâzığ’ın Alacakaya ilçesinde bir maden ocağında düşen kaya parçasının altında kalan 1 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi de yaralandı.

*19 Kasım 2014’te Bingöl’ün Genç ilçesinde bir maden ocağında kamyonun altında kalan 1 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi de ağır yaralandı.

*21 Ocak 2015’te Sivas’ın Gemerek ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen göçük sonucu 1 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi de yaralandı.

*7 Şubat 2015’te Muğla’nın Fethiye ilçesinde bir maden ocağında yerinden sökülen kaya parçasının altında kalan 1 işçi hayatını kaybetti.

*10 Mart 2015’te Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde bir maden ocağında meydana gelen göçük sonucu 1 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi de yaralandı.

*8 Haziran 2015’te: Amasya’nın Suluova ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen göçük sonucu 1 işçi hayatını kaybetti, 2 işçi de yaralandı.

*21 Temmuz 2015’te: Muğla’nın Milas ilçesinde bir maden ocağında devrilen direğin altında kalan 1 işçi hayatını kaybetti.

*27 Temmuz 2015’te: Ankara’nın Nallıhan ilçesinde bir maden ocağında malzeme taşıyan vagonun çarpması sonucu 1 işçi hayatını kaybetti.

*Siirt’in Şirvan ilçesinde 17 Kasım 2016 günü bir maden ocağında meydana gelen heyelanda 16 işçi hayatını kaybetti.

Maden ocaklarında maalesef kazalar devam ediyor. Buna karşı alınan hiçbir ciddi tedbir yok.

Evet, Soma’da yaşanan ve 301 işçinin yaşamlarını yitirdikleri facianın üzerinden tam 8 yıl geçti. Ancak, yaşananlardan ders alınmamış olacak ki facialar zincirleme devam ediyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER