REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MARDİN’DE  TEKSTİL YATIRIM FIRSATLARI TANITIM GÜNLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MARDİN’DE  TEKSTİL YATIRIM FIRSATLARI TANITIM GÜNLERİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
10 views
05 Şubat 2018 - 13:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yatırım ve özellikle turizm alanında bizden oldukça daha ileride olan Mardin, önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Mardin ve Dicle bölgesi tekstil ve hazır giyimde yatırım fırsatları ve tanıtım günleri etkinliği kapsamında tekstil sektörünün liderleri Mardin’de bir araya geldi.
02-04 Şubat “Mardin ve Dicle Bölgesi Tekstil, Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları Tanıtım Günleri” kapsamında yatırımcılar Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) konferans salonunda bir araya geldi.

3 gün süren bu etkinlikte tekstil sektörünün önde gelen firmalarının sahip ve yöneticileri Mardin ilinde yapılabilecek yatırımları görüştüler. Bilindiği üzere tekstil sektörü istihdam ağırlıklı bir sektör. Bir kişiye istihdam sağlama konusunda en ucuz sektör tekstil sektörü. İlimizin de en fazla muzdarip olduğu konu ise işsizliktir. Ülke genelinde işsizlik % 10’ların biraz üstünde iken bizde gerçek anlamda %25’lerin üstünde seyrediyor.

Mardin bunu yaparken biz ne yaptık? Biz organize sanayi bölgesinde yapılması planlanan tekstil kent projesinden vazgeçtik. Hem de proje ile gerekli her türlü fizibilite çalışmaları yapılmış olmasına rağmen. Bu proje ile bine yakın insanımıza istihdam imkanı sağlanacaktı ve evlerine aş götürmelerine imkan verilecekti. Bilmediğimiz bir nedenle bundan vazgeçildi.

Neyse bizde bunu burada noktalayalım ve bir başka konuya değinelim. Mardin bu tanıtım günlerinden yeteri kadar yatırımcıyı çekecektir, buna inanıyorum. Ama varsayalım ki yatırımcılar yeteri kadar ilgi göstermediler. Yine de Mardin zararda değildir çünkü, bu tanıtım günleri sayesinde o kadar üst düzey insana Mardin ili tanıtılmış oldu. Hem de maketler ve sinevizyon gösterileri ile değil. Bizzat Mardin’in kendisi gösterildi. Mardin’in sahip olduğu zengin kültürün  yansımaları yaşatıldı. Tarihi eserleri hakkında bilgiler verildi. Sanırım tekstil sektörünün yöneticileri bundan sonra Mardin’in birer gönüllü turizm elçileridir.

Bizimde bundan sonra yapacağımız tanıtım etkinliklerini kendi ilimizde yapmaya, kendi ilimizi tanıtmaya gayret harcamamız gerekiyor. Futbol deyimiyle deplasmana çıkma yerine kendi evimizde karşılaşmalar yapmayı tercih etmeliyiz. İl dışında yaptığımız tanıtım etkinliklerinde aşamadığımız bir sorunumuz var. Bütün etkinliklerde, hep Siirtlileri görüyoruz. Hatta neredeyse hep aynı simalar geliyor ve bu durum amaca ulaşmamızı engelliyor. Tanıtımdan amaç, Siirt’i bilmeyenlere yönelmek ise biz bunu gerçekleştiremiyoruz. Biz tanıtımımızı hep kendimize yapıyoruz. Siirt’i, Siirt’i bilmeyenlere tanıtalım. Bu nedenle tanıtım konseptimizi değiştirmemizde büyük yarar vardır.

Bu konuya daha sonraki günlerde detaylı olarak değinmeye çalışacağız.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.