REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MASKE TAZMİNATI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MASKE TAZMİNATI!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
17 views
09 Eylül 2020 - 13:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Şimdi denilebilir ki (MASKE TAZMİNATI) diye bir şey mi olur! Olur, olur, hem de bal gibi olur. Çok değil 5 nüfuslu bir çekirdek aile düşünün. Yani anne, baba, 3 de çocuk. Bu ailenin tanesi 1 TL olan maskelerden kullandıklarını varsayalım. 1 TL değerindeki bu maskeleri 1 gün, bilemediniz 2 gün kullandıktan sonra çöp sepetine atar, yenisini takarsınız, öyle değil mi! Hadi biz, maskenin iki günde bir değiştiğini var sayalım. 1 Ay 30 gün olduğuna göre, ailenin her ferdi için kişi başına ayda 15 maske kullanmak gerekli. 5×15=75 TL olur. Yani serbest meslek sahipleri yanı sıra emekli, işçi, memur her ailenin ayda ekstradan 75 TL bir maske bedeli ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Maske takmak, pandemiyle savaşmanın birinci kuralı. Peki, zaten yoksulluktan kırılan asgari ücretli vatandaşa, maske tazminatının ödenmesi gerekmiyor mu! Ekmek almakta zorlanan yoksul aile reisleri maske ile ekmek arasında sıkıştıklarında hangi şıkı tercih edecekler. Elbette ekmek almayı!

Pandeminin başında, Devlet Baba bedava maske ve kolonya dağıtacağını duyurmuştu da, vatandaşların yüzde doksandokuzuna bu yardımlar ulaşmadı. Televizyondan izlediğimiz kadarıyla Ankara eski Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek, devlet yardımıyla maske ve kolonya alan yüzde bir oranındaki bahtiyarlardan biriydi. Parasız maske ve kolonya alanlar, öyle tahmin ediyoruz ki, hep Melih Gökçek gibi bahtiyarlardır.

Evet, vatandaşa (maske tak) diyen ve takmayanlara yüksek oranda cezalar kesen Devlet babanın emeklisine, işçisine, memuruna, esnafına maske tazminatı ödemek gibi bir sorumluluğu olması gerekir. Parası olmayan, ekmekle maske almak arasında sıkışıp kalan o kadar çok vatandaşımız var ki!

Hem, pandemiyle mücadele için gerekli olan sadece maske de değildir. Hijyen malzemelerini de dahil edersek, Kronavirüs denilen belâ, ailelere ekonomik acıdan da çok pahalıya mal olmaktadır. Kolonya parası, temizlik malzemesi ödemesi, maske parası diyerek sınıflandırmak yerine bu kalemlerin üçünü bir araya getirerek (MASKE TAZMİNATI) olarak bir kalemde vurguladık.

Vatandaşları maske takmak işinde zorunlu tutan Devletin istisnasız bütün ailelere, nüfusları kadar MASKE TAZMİNATI ödemesi gerekmez mi! Devlet dediğin, vatandaşlarına önce MASKE TAZMİNATI ÖDEYECEK, SONRA YOLUNU KESİP, (HANİ MASKEN NEREDE) DİYE SORUP CEZA KESECEK.

Yolda gördüğüm maskesiz bir fakirin ifadesiyle Devlet Babayı uyarıyorum:

-Vallahi de, billahi de maske alacak param yok!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.