Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

MAVİ MARMARA FACİASI (31 AĞUSTOS 2010)

Hamas-İsrail Savaşı, İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından Aksa Tufanı Operasyonu ve İsrail tarafından Demir Kılıçlar Operasyonu olarak adlandırılan, 7 Ekim 2023 tarihinde paramiliter örgüt Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın, İsrail geneline geniş çaplı saldırısı ile başlayan bir savaştır. Ancak, Gazze’de soykırıma yol açan bu durum yeni bir durum değildir.

“Hafıza-i Beşer, nisyan ile maluldür” sözünün ne kadar isabetli olduğunu vurgulamaya gerek yok. Aradan 14 yıl geçti. Ben şahsen unutmuştum. 31 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye açısından sözün tam anlamıyla bir facia yaşanmıştı. İçinde, Gazze’deki Müslümanlara ulaştırılmak üzere insani yardım malzemesi dışında bir şey taşımayan MAVİ MARMARA adlı Türk Gemisi uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına uğramış ve gemide bulunan yardım ekibinden 9 Müslüman şehit olmuştu. Bu şehitlerden biri de mütevazi kişiliğiyle sevilen, sayılan Siirtli İbrahim Bilgen’di.

Mavi Marmara Gemisinin saldırıya uğramasından ve yardım gönüllüsü 9 vatandaşımızın şehit edilmelerinden sonra hükümet sözcülerimiz kıyametleri koparmış, İsrail’i özür dilemeye ve şehitlerin diyetlerini ödemeye davet etmişlerdi. Ancak İsrail hükümeti önce ne özür diledi, ne de şehitler için tazminat ödemeyi kabul etti. Bilahare, Türkiye-İsrail ilişkilerinin düzeltilmesi açısından İsrail sözde özür dilerken, şehit ailelerine de tazminat ödenmeyi kabul etmişti. Ancak, Hükümetin olayla ilgili sözde sert beyanatları “havanda su dövmek” işine döndü. İsrail tazminat ödeme işinde önce ipe un serpmek istedi. Sonra 20 milyon dolar gibi gülünç sayılacak bir ödemeyle  defteri kapadı…

Yine söylenmiş güzel bir deyimimiz vardır. “Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir” deriz ya! Aynen öyle oldu, ölen öldü, AKP de “Gazze, Kudüs, Şehitler ölmez” sloganlarıyla parsayı topladı. Amma birçok şeyi olduğu gibi bu millete MAVİ MARMARA olayını da unutturdu!

Tabii şehitleri hiç unutmayacak olanlar da vardır. Aileleri ve dava arkadaşları. Onları bu işe yönlendiren ve siyasi hesaplar içinde el altından destekleyenler ise çoktan unuttular, bile!

2010 yılında İsrail’in zulmü altında inim inim inleyen ve ablukaya alınmış olan Gazze’ye yardım için oluşturulan 7 gemiden müteşekkil İnsani Yardım filosu Akdeniz’e açılmıştı. 31 Mayıs günü Gazze’ye yardım için yola çıkan gemilere İsrail denizden ve havadan müdahale etmiş, saldırıda 9 kişi şehit düşmüştü. Çok sayıda yaralılar da vardı.

İsrailli komandolar Mavi Marmara feribotuna şafak baskını düzenlenmiş, otomatik silahlarla gemiyi kan gölüne çevirmişlerdi.

Mavi Marmara feribotunun liderlik ettiği 7 gemilik yardım konvoyu, Kıbrıs açıklarından Gazze limanına doğru ilerlemeye başladığı anda İsrail donanması da gemileri durdurmak için 5’e yakın zodyak, bir donanma gemisi ve deniz komandolarını taşıyan helikopterlerle hareket etmişlerdi. Yardım konvoyuyla İsrail askerleri arasında telsiz teması sağlanmış, İsrail askerleri karaya 77 mil açıktayken, yani uluslararası sularda seyrederken beyaz bayrak çekilmiş haldeki geminin kaptanına, “Rotanız ne?” sorusunu yöneltmişti. Gemiden, “İnsanlığın vicdanına yol alıyoruz” yanıtı verilmişti.

Buna karşılık İsrail askerleri gemilerdeki tehdit ederek şu mesajı vermişlerdi:

“Mavi Marmara… Şu anda çatışma bölgesine yaklaşıyorsunuz. Gazze bölgesi İsrail donanmasının ablukası altındadır. Rotanızı değiştirip Aşdod limanına doğru ilerleyin. Orada yardımlar boşaltılıp Gazze’ye gönderilecek; sizler de ülkelerinize döneceksiniz. Yardımların Gazze’ye iletildiğini de göreceksiniz.”

Gemidekiler “Bize saldırmayın. Biz silahsız sivilleriz. Burada yaralı ve hasta insanlar var” dedilerse de MASAD mazeret dinlemedi. Havadan ve karadan saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisinde 9 kişi şehit edildi.

Mavi Marmara olayı olarak ünlenen ve 9 vatandaşımızın şehit edildikleri baskının üzerinden 14 yıl geçti. 2010 yılının 31 Mayıs günü meydana gelen olay sonrasında İsrail başta (ne özür dilerim, ne de tazminat öderim) demişti ama 2013 yılının Mart ayında ABD’nin zorlaması sonucu özür dileyen İsrail, tazminat ödemeyi de kabul etti ve zorlamalar sonucu sadece ve sadece 20 milyon dolarlık bir ödeme yaptı.

Aralarında Hemşerimiz İbrahim Bilgen’in de bulunduğu, 9 kişinin şehit düştüğü ve 60 kadar yardım gönüllüsünün de yaralandığı olayda, yardım götüren gemilere de el konmuştu. İsrail’in bu yaptığı açık bir korsanlıktı.

Aklı başında barış yanlısı İsrailliler bile ilk günden itibaren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda gerçekleştirilen bu saldırıdan dolayı özür dilenmesi ve tazminat ödenmesi gerektiğini söylediler! Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin düzelmesi için bunun şart olduğunu, iki taraf arasında diyaloga çaba gösterilmesi gerektiğini vurgulayan İsrailli yazarlar, düşünürler oldu.

İsrail, Gazze’ye yardım götüren gemilere Doğu Akdeniz’de uluslararası sularda operasyon düzenlemişti. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız şehit olduklarıyla kaldılar. Aileleri ise hala acılar içinde!

Yardım konvoyunun oluşmasını teşvik edenler, arka planda destekleyenler ise sırra kadem bastılar. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Obama’nın zorlamasıyla özür dilemiş, sonra da  yine ABD’nin zorlamasıyla 20 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti.

Kısacası, bu olayda da kimileri “Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir” oyununu oynadılar. Tazminattan kendilerine ne verildiği açıklanmayan şehit ve gazi aileleri tek teselliyi 9 yardım gönüllüsünün ŞEHİTLİK MERTEBESİNE ulaşmış olmalarında buluyorlardır!

İsrail ise Gazze’de taş üstüne taş bırakmadıktan sonra, uluslararası baskılar sonucu ateşkese razı olmuştu. Ancak, ateşkes kararına ne kadar uyduğu daha sonra yaşanan gelişmelerden belli!

Bugün de aynı Gazze, aynı İsrail, aynı SOYKIRIM. Unutmayalım, karşımızda sırtını ABD’ye dayamış bir İsrail var!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER