REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MAYIS AYI YAĞIŞLARI SEVİNDİRİYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MAYIS AYI YAĞIŞLARI SEVİNDİRİYOR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
08 Mayıs 2018 - 13:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bilindiği üzere bu yıl kış mevsimi az yağışlı geçti ve kar yağışını il merkezi açısından neredeyse hiç görmedik. Yıllık ortalama karlı gün sayısı olan 9 güne ise hiç yaklaşamadık. Mevsimin başlangıcında bir  iki defa merhaba diye az bir kar yağışı ile yetinmek zorunda kaldık ve Mart ayına kadar dört gözle yağacak bir kar yağışı bekledik. Ümitliydik, çünkü son yıllarda kar yağışları genellikle Mart ayında yaşanıyordu, ancak olmadı ve beklentilerimiz boşa çıktı.

Bu durum birçok kişiyi ve özellikle çiftçileri endişelendirdi. Kuraklığın olması halinde koca bir yılın emeği boşa gidecek. Bunun yanı sıra yine koca bir yıl, büyük bir zorluklarla geçecek demekti. Ancak her zaman için kulun bir hesabı var ise Allah’ın da bir hesabı vardı ve o büyük yaradan kullarını zorda bırakmazdı. Nitekim kuraklık endişesini gideren yağışı Mart ayı sonlarından itibaren görmeye başladık. Nisan ayını  bol yağışlı geçirirken Mayıs ayına girdik.

Mayıs ayının üçte birini geride bıraktığımız bugüne kadar son yılların en yağışlı Mayıs ayını yaşıyoruz diyebiliriz. Mayıs ayının ilk haftasında bol-bol yağış aldık. Halk tabiriyle toprak suya doydu adeta. Bu durumda bize kuraklık tehlikesinin büyük ölçüde atlatıldığını göstermektedir. Geçmiş yıllardan çok iyi hatırlıyorum; bazı yıllarda Mayıs ayında Arapça tabiriyle bir “tafiye” yani kısa süreli bir sağanak yağışın ardından Eylül ayının sonlarına kadar yağış görmediğimiz oluyordu.

Bu yağışlarla birlikte yabani otlarlarda da bir canlanma görülecektir ve daha çok boy atacaklardır. Bunun yanında sürülen bağlarda da toprak tekrar eski haline gelmiş oldu. Bundan dolayı çiftçilere bağ, bahçe sahiplerine tekrar iş düştü. Birçoğu bağını bahçesini bellemiş veya sürmüştü. Yani bir anlamda ilkbaharda yapılacak işlerini tamamlamıştı.

Bunların, yağışların kesilmesinin ardından arazilerinde biten yabani otlarla mücadeleyi yürütmesi ve bununla birlikte bu arazileri sürmeleri gerekiyor. Ancak bu yağışlar geldikten sonra onlar bütün bu çalışmaları seve-seve yerine getireceklerdir.

Çiftçiye gelir vatandaşa bolluk ve ucuzluk demek olan yağışlar hayırlara vesile olsun.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.