Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

MAZERET BULMA SANATI!..

Siyasetçilerimizin özellikle bu konuda  inanılmaz başarılı olduklarını kabul etmek durumundayız.. Çünkü çok güzel mazeret edebiyatı yapıyorlar.. Hemen her konuda üretecekleri bir mazeretleri var..
Göreve gelir gelmez ilk icraatları enkaz edebiyatı yapmak olur..
Enkaz devraldık diyerek işe başlarlar.. Sanki zorla göreve getirilmişlermiş gibi.
Adamlar zannedersiniz ki mecburi hizmet yapıyorlar ve zorunlu olan bir göreve zorla getirilmişler.
Oysa ne vaatlerle seçim kampanyaları yaparlar.. Güle oynaya göreve talip olurlar.. Seçilmek için dünyanın parasını harcarlar.. Kapı kapı gezerek oy isterler.. Seçilip göreve geldikleri ilk gün, ilk açıklamaları ise enkaz devraldık olur.
Almasaydınız kardeşim… Sonraki günlerde ve aylarda mazeret edebiyatı dönemine geçilir.. Yapamadıkları işler için bol/bol mazeret üretir ve yalan söyleyerek milletin aklıyla alay ederler.. Yapamadıklarının bilincinde oldukları için, bu ezikliği üzerlerinden atmak amacıyla mazerete sığınırlar.
Hani şu meşhur filmde söylendiği üzere; Yaptım ama bir sor hele niye yaptın?
Bunun siyasete uyarlanmış hali; Yapamadım ama bir sor neden yapamadım olur sanırım..
Sonrasında ise; bir dokun bin ah işit türünden bitmek tükenmek bilmeyen mazeretler.. Toplum beklediği halde yönetimin yapamadığı her işin sebebi kesinlikle “dış güçlerdir..” Hatta dış güçlerin yerli işbirlikçileri de vardır.. Sonra ki adımda ise muhalefet partilerine yüklersiniz her haltı..
Yapacağız ama muhalefet yaptırmıyor ki diye saçmalarsınız.
Her şeye engel oluyor muhalefet partileri.. Son günlerde çok açık bir şekilde görüyoruz.. Ekonomik krizin nedeni muhalefetmiş.. Fiyat artışlarının nedeni de muhalefetmiş.. Yüksek enflasyonun ve yüksek kurun sebebi de muhalefetmiş.
Ekonomiyle ilgili başarısızlıkları için bir mazeret üretmeleri lazım ya, önce dış güçler sonra da muhalefet dersiniz olur biter.. Hatta buna sermaye ve basını da katabilirler..Doğal afetler, terör olayları ve bunlarla mücadelede en fazla üzerinde durdukları mazeret türleri bunlardır.
Bu arada savaşları atlamak mümkün değil.. Dünyanın bir ucunda bir savaş çıksa önce bizim ülkemiz etkileniyor bu savaştan.. Elbette bu tür doğal afetler ve savaşlar her ülkede ciddi sorunlar yaşanmasına neden olur.. Terör eylemleri de öyledir ama şu anda ülkemizde çok şükür terör olayları yaşanmıyor.. Ama ülkede yaşanan kriz de kabak gibi ortada duruyor.. Bir de terör sorunu yaşasaydık kim bilir neler olurdu.
Her akşam televizyonlardan öyle mazeretler duyuyoruz ki şaşırıp kalıyoruz.. İnsanın aklına dahi gelmeyecek öyle mazeretler üretiyorlar ki insanlar ağzı açık bir şekilde dinliyor.
Maşallah mazeret edebiyatı yapmak konusunda üzerlerine yok.. Ne tür mazeretler üreteceğiz diye kafa yordukları kadar memleket meselelerine kafa yorsalar kesinlikle her şeyin üstesinden gelecekler.
Oysa göreve talip olduklarında kayıtsız, şartsız hizmet vereceklerini söylemişlerdi.. Dünya hali bu, tabii ki savaş çıkabilir, doğal afet olabilir, dış güçler farklı yöntemlerle saldırabilir, akla hayale gelmedik gelişmeler olabilir.. Bu durumda hizmetlerimiz aksayabilir falan dememişlerdi.. Her şeyin üstesinden geliyorlardı o zaman.
Bugün ulusal çaresizliğimize çözüm üretemiyorlar.. Çözüm üretemeyince de mazeret üretiyorlar ve mazeret edebiyatına sığınıyorlar.
Daha da kötüsü, ülkenin önünü de açmıyorlar.. Millete yaşattıkları zorlukları ortadan kaldırabilecekleri farklı bir yola da girmiyorlar ve hatta çok başarılı olmuşlarmış gibi, bir de hiç utanmadan ve sıkılmadan çözersek yine biz çözeriz diye ayak diretiyorlar.. Bu sonucu ortaya koyan anlayış, var olan sorunları nasıl çözecek? Eskilerin deyimiyle; kelin merhemi olsa başına sürermiş hesabı, gerçekten söyler misiniz nasıl çözeceksiniz?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER