REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MECBUR MUYUZ?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MECBUR MUYUZ?
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
28 Haziran 2018 - 13:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Uzun yıllardan beri halkımıza “dost ve müttefik” diye lanse edilmekte olan ABD, ülkemize karşı nefret uyandıran tutumunu sürdürmekte bir sakınca görmüyor ve kimi zaman bu “stratejik ortağa” tepki gösterildiği halde bazı konularda nasıl bir mutabakattan söz edilebildiğine anlam verilemiyor.

Geçmişte bizlere “silahımı kullanma-haşhaş ekme” ve benzeri söylemleri yerine getirmemizi isteyen bu ülkeye halkımız hiçbir zaman güven duymamıştır ama iktidara gelen yönetimlerin tümüne yakını bu ülkeyle olan “müttefikliği” devam ettirmişlerdir. İlgililerimizin talebine rağmen Suriye’de DEAŞ dışındaki terör örgütlerine silah ve mühimmat desteği veren ABD, 15 Temmuz’da alçakça bir darbeye kalkışarak ülkemizin yönetimine el koymaya çalışan terör örgütünün başını ise, yargılanmak üzere ülkemize gönderilmesi talebine kulak tıkıyor.

Menbiç’te güvenliği sağlama konusunda mutabakat sağlandığı belirtilen bu ülke, Rusya’dan S-400 hava sistemlerinin satın alınacak olmasından gocunmuş ve bu ülkemizin bu karardan vazgeçmemesi durumunda F-35 savaş uçakları satışının tehlikeye girebileceğini, Rus Savunma Sanayi ile ticaret yapan ülkelere yaptırım listesine dahil edilebileceğimizi dile getirmeye başlamıştır.

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wes Mitchell’in yaptığı bazı açıklamalar arasında; “Müttefiklerinin İran’dan yaptıkları petrol ithalatını Kasım ayına kadar durdurmaları” çağrısında bulunduğu da medyada yer alan haberlerde vurgulanıyor.  Savunmamız için Rusya’dan S-400 hava sistemleri satın almamızdan gocunan ABD’nin hiçbir zaman gerçek bir  müttefik gibi davranmadığını görmeyen göz yoktur ve  bu nedenle olsa gerek değerli hemşerilerim; “Göz önündeki gerçeklere rağmen, bu ülkeyle olan dostluktan vazgeçilmemesi bizleri üzmektedir. Bu ülke, bundan sonra da hiçbir zaman bizlere karşı karşılıklı çıkarlara dayalı bir müttefiklik sergilemeyecektir. O halde, ülkelerimiz arasındaki durumun çok ciddi şekilde ele alınarak gereğinin yapılması, ülkemiz ve halkımız yararına olacaktır…” demektedirler.

ABD’nin, komşu ülkelerden biri olan Rusya ile düzelttiğimiz münasebetleri bozma oyunlarına gelmememiz gerektiğine, bu değerlendirmeler ışığında dikkat çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.