Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

MECLİS’İN AÇILIŞINDA ARBEDE YAŞANACAK!

2023 yılı çalışmalarını tamamlayarak mesaisine ara vermiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi 16 Ocak 2024 günü  çalışmalarına yeniden başlayacak.

Meclis’in, 16 Ocak tarihli açılışında arbedelerin yaşanması kuvvetle muhtemel. Bilindiği gibi, muhalefet partileri tarafından Devletin iki yüksek adalet kurumu olan Anayasa ve Yargıtay arasındaki sorunun gündeme getirilmesi için 14 Ocak günü Meclis olağanüstü toplantıya davet edilmişti. Anayasa’nın, toplanma ve tatile ilişkin olan 93. maddesinin ikinci fıkrası, “Meclis Başkanı da doğrudan doğruya veya üyelerin beşte birinin yazılı istemi üzerine, Meclisi toplantıya çağırır.” Hükmünün amir olmasına karşılık Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş “Meclis zaten 16 Ocak’ta açılacak” diyerek olağanüstü toplantı talebini es geçmişti.

Meclisin iç Tüzüğünün 7. Maddesinin üçüncü fıkrasında “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, üyelerin beşte birinin imzasını taşıyan gerekçeli önergedeki çağrı istemini en geç yedi gün içinde yerine getireceği ifade edilmektedir” denilmektedir. Meclis Başkanı iç tüzüğün kendisine verdiği YEDİ GÜNLÜK SÜREYİ kullanarak, Meclisi olağanüstü toplantıya çağırmak gereğini duymamıştır.

16 Ocak günü açılacak olan Mecliste muhalefet partileri tarafından ANAYASA VE YARGITAY ARASINDA BÜYÜK ÇELİŞKİLERİ İÇEREN TİP MİLLETVEKİLİ CAN ATALAY İLE İLGİLİ KARARLARINI GÜNDEME GETİRİLECEĞİNE MUHAKKAK NAZARIYLA BAKILMAKTADIR. Bu arada, Meclis Başkanının, Can Atay ile ilgili YARGITAY KARARINI OKUTARAK, MİLLETVEKİLLİĞİNİN DÜŞMESİNE YOL AÇABİLECEĞİ DE SÖYLENİYOR.

Şimdi şöyle düşünün, Mecliste Can Atalay ile ilgili Anayasa Mahkemesi kararı okutulursa, derhal tahliyle edilmesi gerekecekken, Yargıtay’ın kararının okutulması durumunda, Milletvekilliği düşmüş olacak. İşte. İki Yüksek Mahkeme arasında uçurum niteliğindeki karar farkı budur. Haliyle, bu durum Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda büyük gerginliğe yol açacaktır.

Bakalım muhalefette iken AKP’liler için “HARUN GİBİ GELDİLER, KARUN OLDULAR” diyen ve Anayasaya göre tarafsız olması gereken Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un, Can Atalay ile ilgili tutumu ne olacak.

Tabii, Meclisin açılışında Can Atalay dışında konuşulacak çok önemli gündem maddeleri var. Emeklilerin ve memurların maaş durumlarının da Meclisin 2024 yılının bu ilk toplanmasında kararı bağlanması beklenen en önemli gündem maddelerinden biri olacaktır.

TBMM’nin 2024 yılı çalışmalarına 16 Ocak günü başlayacak olması dileriz ki ülkemiz için hayırlara vesile olur.

TAŞLAMA

PENÇE-KİLİT’TE YİNE

DOKUZ ŞEHİDİMİZ VAR

FAKİR AİLELERİN

ÇOCUKLARI HEP BUNLAR

 

AKSARAYLI PİYADE

ÜSTEĞMEN GÖKHAN DELEN

PİYADE UZMAN ÇAVUŞ

HAKAN GÜN DE ANTEP’TEN

 

AHMET KÖRÜĞLU TUZLA

İSTANBUL’DAN GELMİŞTİR

PENÇE/KİLİT HATTINDA

ŞEHADETE ERMİŞTİR

 

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ -2-

 

GAZİANTEPLİ YİĞİT

MÜSLİM ÖZDEMİR İLE

YİNE GAZİANTEPLİ

ABDULLAH GÜLMEZ İLE

 

NİĞDELİ KEMAL BATUR

ORDULU MURAT ATAR

ŞEHADET ZİNCİRİNİN

HALKALARI BİL BUNLAR

 

ADIYAMANLI YİĞİT

SERKAN SAYIN VAR BİR DE

ALPULU’LU MUHAMMED

TUNAHAN EVCİN İLE

 

TÜM AZİZ ŞEHİTLERİN

RUHLARI  DA ŞADOLSUN

PEYGAMBERİN AĞUŞU

TÜMÜNE MEKÂN OLSUN

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER