REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MEDİNE KAHRAMANI (ÇÖL KAPLANI) Ö. FAHRETTİN (TÜRKKAN) PAŞA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MEDİNE KAHRAMANI (ÇÖL KAPLANI) Ö. FAHRETTİN (TÜRKKAN) PAŞA
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
47 views
21 Aralık 2017 - 12:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Birleşik Arap Emirliği Dışişleri Bakanı olan Abdullah Bin ZAYED adındaki edepsizin biri, tarihimizin büyük çınarlarından MEDİNE KAHRAMANI VE ÇÖL KAPLANI olarak ünlenmiş Ömer Fahrettin (TÜRKKAN) Paşa için (HIRSIZ) diyerek, kendi asaletini(!) ortaya koymuştur.

Peki kim bu Fahrettin Paşa. Tarihimizin pek bilinmeyen bu Kahramanını tanıtmak açısından kısaca hayatını özetleyelim istedik.

Osmanlı İmparatorluğunun en zor döneminde Medine-i Münevvereyi müdafaa etmekle görevlendirilmiş olan bu kahraman Paşa’ya (ÇÖL KAPLANI) unvanını veren, ünlü İngiliz Ajanı Lawrence’nin kendisidir. Bir Peygamber sevdalısı olan bu kahraman Paşa, Mondros mütarekesinin imzalanmasına ve Halifeden Medine’yi teslim etmesinin istenmesine rağmen, bu emri yerine getirmemiş, Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na, al ve ashabına salat ve selâm olsun) Ravda-i Şeriflerini korumak için olağanüstü bir direniş göstermiştir. Bu Paşa’nın kahramanlıklarını anlatan birçok anekdotlar vardır. Medine’de kaldığı süre zarfında, Peygamber Efendimizin Ravdalarında adeta bir türbedar gibi hizmet etmiş, ashab-ı kiramın bulunduğu Cennetü’l Baki mezarlığını düzenlemiş, bu mübarek şehri imar ederek adeta ihya etmiştir.

Fahrettin Paşa sadece İngilizlerle değil, onlarla iş birliği yapan hain Arap kabileleriyle de mücadele etmiştir. Fahrettin Paşa’nın Peygamber Efendimizi rüyasında gördüğü ve O Yüce Peygamber’in iltifatlarına muhatap olduğu da kendisiyle ilgili olarak anlatılan anekdotlardan biridir.

Harp Okulu’nu ve Harp Akademisi’ni başarıyla bitirdikten sonra 1891’de kurmay yüzbaşı olarak Osmanlı ordusuna katılan Fahrettin Paşa, Balkan Savaşları ile 1.ci Dünya Savaşlarında, Musul ve havalisinde büyük başarılara imza atmıştır. Ermeni isyanlarının bastırılmasında da önemli görevler ifa eden Fahrettin Paşa, 23 Mayıs 1916’da Medine müdafaasıyla görevlendirilmiş ve 3 yıla yakın süre bu mukaddes beldeyi İngilizlerin işgallerine karşı kahramanca korumuştur.

Askerlerimiz için ilk defa (MEHMETÇİK) tabirini kullanan ve bunu resmi yazışmalara döken kişinin de Fahrettin Paşa olduğu belirtilmektedir.

Medine’nin yağmalanması ihtimaline karşı 100 parçaya yakın KUTSAL EMANETLERİ İstanbul’a göndererek, işgalcilerin ellerine geçmesini engellemiştir. İşte edepsiz Dışişleri Bakanının (HIRSIZLIK) dediği budur. Yani, kutsal emanetlerin işgalcilerin ellerine geçerek yağmalanmasının önlenmesi için İstanbul’a güvenlik bir şekilde gönderilmeleri olayıdır.

Hilafet Makamının da baskısı sonucu 3 yıla yakın savunduğu Medine’yi İngilizlere teslim etmek zorunda kalan Fahrettin Paşa esir alınarak önce Mısır’a, oradan da Malta’ya gönderilmiş. Bir yolunu bulup Malta’dan kaçan Paşa, Milli Mücadeleye katılmak üzere Ankara’ya geçmiştir. Milli Mücadelede de önemli görevlere imza atan (ÇÖL KAPLANI) 1948 yılında vefat etmiş ve İstanbul’da Rumelihisarı kabristanına defnedilmiştir.

Ruhu şadolsun…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.