REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MEĞER NE KADAR DERTLİSİ VARMIŞ (1)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MEĞER NE KADAR DERTLİSİ VARMIŞ (1)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
25 Mayıs 2018 - 12:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gazetemiz yazarı ağabeyim Metin Arıtürk’le birlikte  ilimizin tek kanalı, dış dünyaya açılan penceremiz Kanal 56 Televizyonunda  yaptığımız ve haftanın değerlendirmesini yaptığımız  programda kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere firmaların ve sivil toplum kuruluşlarının bütün hizmet ve mal alımlarında Siirt’teki esnaf tüccarları tercih etmeleri gerektiği konusunu ele aldık. Bu konuyla ilgili o kadar çok olumlu tepki aldık ki, anlatılır gibi değil. Bunun üzerine Kanal 56 ekipleri vatandaşlarımızın da görüşlerini aldı. Vatandaşlar kameralara bu konudaki sitemini ve hatta protestolarını yansıttılar. Özellikle esnaf ve tüccarımız başlarından geçen birçok alım öyküsünü anlattılar.

Siirt Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Cemal Koyuncu da bu konudan muzdarip olduklarını ve il dışından mal ve hizmet tedarik eden kurumları protesto ettiklerini belirterek, her geçen yıl birlik başkanlığına bağlı üye  sayısının azaldığını ifade etti.

Konu gerçekten önemli ve üzerinde durulmaya değer. Çünkü hepimiz biliyoruz ki buradaki esnafımız iş yapamamaktan, kira vergi ve benzeri ödemeleri yapamamaktan şikayetçi. Birçok esnafımız  günler boyu siftah bile yapamıyor. Bu nedenle, her yıl çok sayıda işyeri faaliyetine son vermek zorunda kalıyor. Yani daha açık bir deyimle arkasında  bazen yüklü miktarlarda da borç bırakarak iflas ediyor.

Onlar bu durumda iken, dışarıdan mal ve hizmet almanın bir mantığı daha doğrusu vicdana uygun bir tarafı yok. Ama bizde maalesef bunlar oluyor. Mardinli, Batmanlı ve Diyarbakırlı firmalar burada fink atıyor. Hatta bırakın bu komşu illerin firmalarını; İzmirli, Bursalı ve İstanbullu firmalar bile burada iş alabiliyorlar.

Bu durumun yanlışlığı birçok açıdan ele alınabilir. Öncelikli olarak yukarıda belirttiğimiz gibi, Siirtli firmaların varlıklarını sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla yapılmaması gerekiyor. Çünkü bu firmaların varlıklarını sürdürmeleri demek, mal sahibinin işyerine kiracı bulması,  işsizin iş bulması ve Siirt’in ekonomisinin güçlenmesi, Siirtlinin her ihtiyacını rahatlıkla kendi memleketinde karşılaması  demektir. Çünkü kapanan her firma bir ihtiyacımızı  biraz daha zor karşılayabileceğimiz anlamına geliyor.

Dikkat edilmesi gereken ikinci bir nokta da servis olayı. Yani gerek hizmetin alımında ve gerekse daha sonra oluşabilecek bir olumsuzluk karşısında muhatap bulma sorunudur. İl dışından yapılan alımlarda firmayı bulmak ve gerekirse elemanlarını getirtmek gerçekten çok zordur. Firma  Siirt’in firması olduğu takdirde, bu tür sorunlar çok kolay çözümlenebilir.

Bu konuya yarında devam edecek ve bu önemli sorunu daha detaylı bir şekilde ele almayı sürdüreceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.