REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MEHMED AKİF VE İSTİKLÂL MARŞIMIZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MEHMED AKİF VE İSTİKLÂL MARŞIMIZ
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
24 views
10 Mart 2018 - 13:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“At ölür, meydan kalır; yiğit ölür, şan kalır” şeklinde bir tekerlememiz var. Bazı insanlar, kısa hayat dilimi içinde, uzun yaşamanın sırrını keşfederler, asırlar boyu yaşarlar. Maddeten ölmüş gibi olsalar bile, manen yaşayanlar ve yaşayanlardan çok aramızda olanlar vardır. Başta kitap sahibi Peygamberler, çağlar değiştiren padişahlar, büyük buluşlara imza atan mucitler eserleri elden ele, dilden dile dolaşan şairler, yazarlar bu cümledendirler.

Ayasofya’yı, Sultan Ahmed’i, Süleymaniye Camiini, Eyfel Kulesini, Keiopas Piramidini, Zeus Heykelini, İskenderiye Fenerini, Artemis Tapınağını ve benzeri muazzam eserleri yapanlar, yaşayan milyarlarca insandan daha çok yaşamıyorlar mı! Asırlar öncesinden, fâni dünyadan göç etmiş olmalarına karşılık eserleri halâ hayranlıkla izlenen ressamlar, heykeltıraşlar, mühendisler mimarlar yaşayanlardan, daha çok aramızda ve yaşamımızda değiller mi, daha çok bilinmiyorlar mı, daha çok tanınmıyorlar mı!

İşte, Mehmet Âkif de (ERSOY)  bu ölümsüzlerden biridir. Dünya çapında olmasa bile, Türkiye için ölümsüz isimler arasında yer almıştır. Başta (SAFAHAT) olmak üzere, kitap haline getirilmiş hutbeleri, makaleleri, Kur’an’dan âyetlerden ve hâdislerden oluşan eserleri bulunmaktadır.

Mehmet Âkif’in, başka hiçbir eseri olmazsa bile sadece (İSTİKLÂL MARŞI)mızı yazmış olması, ülkemiz açısından ölümsüzler safında yer almasına  yeterli olacaktı. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti var oldukça İSTİKLÂL MARŞI var olacak ve onun varlığı, Mehmet Âkif’in yaşamasının kaynağı olmaya devam edecektir.

Mehmet Akif, İSTİKLÂL MARŞINI bu konuda açılan yarışmaya katılmak için yazmış da değildi. marşın asıl adı (KAHRAMAN ORDUYA)dır.  Meclis-i Mebusan, Ulusal bir Marşın yazılması için yarışma açınca bir dostunun zorlamasıyla, (KAHRAMAN ORDUYA) adlı şiirini, kazansa da ödül almamak şartıyla yarışmaya sokmuştur. Yazdığı şiir 12 Mart 1921 tarihinde Meclis-i Mebusan’da okunmuş, alkışlarla ve oy birliğiyle (İSTİKLÂL MARŞI) olarak kabul edilmiştir.

Bu demektir ki, Türkiye Cumhuriyeti yaşadıkça, İSTİKLÂL MARŞI okunacak ve İstiklâl Marşı okunmağa devam ettikçe, Mehmet Âkif de aramızda yaşamağa devam edecektir.

İstiklâl Marşı’mızın, Meclis-i Mebusan’da kabul edilişinin 97. yıl dönümünde, büyük milletimize bu anlamlı Marşı armağan eden Mehmet Âkif’in aziz ruhunu şâd ediyor, kendisine YÜCE ALLAH’TAN RAHMETLER DİLİYORUZ ve yine O’nun duasıyla (ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLÂL MARŞI YAZDIRMASIN) diyerek yazımızı noktalıyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.