Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

MEHMET FADIL AKGÜNDÜZ VEYA NAM-I DİĞERİ (JET FADIL)

Facebook’ta gezinirken, Siirtliler açısından ilginç bir paylaşıma rastladım. “Siirt Sevdalıları” adı altında yapılan paylaşımda Mehmet Fadıl Akgündüz için özgürlük isteniyordu. Peki, kim bu Mehmet Fadıl Akgündüz.

Geçmiş yılları anımsadım. 1997’li yıllarda, Siirt’te sözün tam anlamıyla bir JET FADIL havası esmekteydi. Hemşerisi olduğu Siirt’te bir otomobil fabrikası kurmak için kolları sıvamıştı. Kezer yöresinde satın aldığı arazi üzerinde kuracağı otomobil fabrikasının temelini atmak için Şehrimize geldiğinde binlerce hemşerilerimiz tarafından omuzlarda taşınmış, hiçbir milletvekiline, belediye başkanına yapılmayan tezahürlerle alkışlanmıştı. Bütün Siirtliler ve özellikle merkez ilçe halkı Mehmet Fadıl Akgündüz’ü adeta bir kurtarıcı olarak görmekteydi. O yıllar, Mehmet Fadıl Akgündüz’ün en gözde olduğu yıllardı. Şehrin ekablirleri bile çevresinde pervane gibiydi. Kesenin ağzını açmış, sağa-sola para dağıtmaktaydı. Ne yalan söyleyelim, Gazete olarak bize de geldi. Parasını peşin ödeyerek 1 yıl için günlük 50 gazeteye abone oldu. Gazetelerin gönderileceği adresleri verdi. Adresler, kendisine veya ortağı olduğu şirketlere ait Türkiye’nin muhtelif illerindeki kuruluşlardı. Bizim, sadece abone parasıydı ama, böyle bonkör bir aboneyi de ilk defa görüyorduk. İşin gerçeği, ondan nemalananlar çok oldu.

2 Mayıs 1999 yılında yapılan genel seçimde, Mecliste grup kurmak stratejisiyle bazı parti genel başkanlarına külliyetli miktarda para vererek, yirmi adamını meclise sokmak için listeye aldırdığı, bunlardan ancak 3’ünün, seçimleri kazanarak meclise girdikleri iddiaları oldukça yaygındı.

Fadıl Akgündüz’ün yaptığı işlerden biri de Siirtspor’u alarak, yüksek transfer ücretleriyle satın aldığı futbolcularla bir yıl içinde önce 2.ci, sonra süper lige çıkarması oldu. Yani, bir Siirt takımı, Siirt Jet-PA Spor adı altında birinci lige çıktı. Bu durum, Siirtli sporsever gençler arasında Fadıl Akgündüz’ün popülitesini bir hayli arttırmıştı. Böylece bir Siirt takımı, 1999-2000 sezonunda belki hayatında bir daha hiç ulaşamayacağı süper lige çıkmıştı.

Mehmet Fadıl Akgündüz, yakaladığı bu hava sayesinde 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde, yurt dışında olduğu halde telekonferans yoluyla Siirtlilerden oy istemiş ve bağımsız milletvekili seçilmişti. Bilindiği gibi, sonra ne olduysa oldu, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a meclise girme imkânı sağlanması amacıyla Erdoğan ve Baykal arasında yapılan anlaşma sonucu Siirt seçimleri bir şxekilde iptal edildi. Mehmet Fadıl Akgündüz’ün de milletvekilliği düşürülmüş oldu.

Mehmet Fadıl Akgündüz, hakkında yapılan suçlamalardan dolayı 28 Mart 2017 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. Ancak, 28 Nisan 2023 tarihinde, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Fadıl Akgündüz’ü, tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerin dolandırıcılığı suçundan 2 bin 504 yıl 2 ay hapis ve 12 milyon 20 bin lira adli para cezasına çarptırdı. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Fadıl Akgündüz’ü 601 müştekiye karşı “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçundan 2 bin 504 yıl 2 ay hapis ve 12 milyon 20 bin lira adli para cezasına çarptırdı. Şimdi, Batman cezaevinde yatıyor.

Mehmet Fadıl Akgündüz, gerçekte çok yatırımlara imza atmıştır. Yolu kesilmezse taahhüt ettiği işleri yapacak ve bütün hak sahiplerine haklarını verecekti. Ancak, yolu kesildi, çaresiz bırakıldı. Mehmet Fadıl Akgündüz’ün yaptığı ile 5’li çeteyi mukayese edersek, solda sıfır kalır. Ama gelin görün ki, gerçekten sahipsiz bırakıldı. Biz Siirtliler de kendisine sahip çıkmadık. Oysa, istemeden yaptığı işler suça dönüşmüş olsa bile, o bizim çocuğumuz, kardeşimiz, hemşerimiz. Hani, ondan nemalandıklarında omuzlarında taşıyanlar ve alkışlayanlar  nerede şimdi.

     TAŞLAMA

LANETLİ BİR KAVİMDİR

BU YAHUDİ MİLLETİ

FİLİSTİN’E YAPTIĞI

ZULÜMLER ARTIK YETTİ

 

FİLİSTİNLİ ÇOCUĞUN

KANIYLA KINALANMIŞ(!)

YAHUDİNİN ELLERİ

KANLIDIR BUNA ALIŞ

 

GERÇEKTE ABD’Yİ

BİLE ODUR YÖNETEN

ALLAH’IM KORU BİZİ

YAHUDİ FİTNESİNDEN

 

BUNLAR PEYGAMBERLERİ

BİLE ÖLDÜRMÜŞLERDİR

BUNUN İÇİN KUR’ANDA

LANET EDİLMİŞLERDİR

 

BU ÜLKE HİÇ BİR ZAMAN

BU HALLERE DÜŞMEDİ

BÖYLE GÜNLER OLACAK

KİM İNANIR, KİM DERDİ

 

GERÇEKTEN ZOR BİR SÜREÇ,

YALAMA OLMUŞ DİŞLER

BEKLEYELİM BAKALIM

NASIL OLACAK İŞLER

 

NE RAHAT VAR, NE HUZUR,

BÖYLE, NEREYE KADAR

ARTIK KAVGA, GÜRÜLTÜ

İSTEMİYOR İNSANLAR

 

YETER ALLAH AŞKINA

GERMEYİN BU MİLLETİ

MİLLETE ÇEKTİRİLEN

BUNCA SIKINTI, YETTİ

 

TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ

SAAT BAŞI DEĞİŞİR

VATANDAŞLAR ŞAŞIRDI,

SÖYLEYİN BU NE İŞTİR

 

VATANDAŞIN GÜNDEMİ,

İŞSİZLİK VE YOKSULLUK

İKTİDARIN GÜNDEMİ

OLMAYAN BİR MUTLULUK

 

TUZU DA KOKUTTUNUZ,

AFERİNLER SİZLERE

BÜYÜKLER NE DE GÜZEL

ÖRNEK OLUR BİZLERE

 

SAKIN OLA RAYINDAN

ÇIKARMAYIN ÜLKEYİ

BIRAKINIZ SİZ ARTIK

“GÜÇ BİZDEDİR” DEMEYİ

 

NİCE “GÜÇ BENDE” DİYEN

TÖKEZLEMİŞ, DÜŞMÜŞTÜR

DÜŞÜNCE DE İNANIN

FELEĞİ ŞAŞIRMIŞTIR

 

BİZİM EKONOMİMİZ

SADAKAYA DAYALI

AKP İKTİDARI

KOYMUŞTUR BU KURALI

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER