Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Mehmet Halil Akdoğan’ın Kaleminden: Manuel Terapi

Tüm dünyada yaygın bir şekilde uygulanan manuel terapi,özel teknikler içeren ve tamamen elle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Son zamanlarda ülkemizde de yoğun ilgi gören manuel terapi; kemik,kas,eklem,yumuşak doku ve omurgadaki sorunları düzeltmeyi amaçlayan   tedavi edici egzersizle de birleştirildiğinde etkisi yüksek kanıta dayalı bilimsel bir tedavi biçimidir. Manuel terapi halk arasında  ‘’masaj’’  veya ‘’kütletme’’(manipülasyon) olarak tabir edilse de manuel terapinin küçük bir kısmını oluşturur.

Tüm dünyada yaygın bir

MANUEL TERAPİNİN UYGULANDIĞI BAZI HASTALIKLAR

Bel-boyun fıtığı,bel-boyun düzleşmesi, bel kayması, postür(duruş) bozuklukları, kifoz(kamburluk), skolyoz (omurga eğriliği), eklem blokajları(kısıtlılık), kas ve yumuşak doku yaralanmaları, kas spazmları, huzursuz bacak sendromu, kireçlenme, tenisçi dirseği, golfçü dirseği, bel ve boyun ağrıları gibi birçok rahatsızlıklarda  uygulanabildiği gibi herhangi bir şikayeti olmayıp sağlığını korumak ve yaşam kalitesini arttırmak için de uygulanabilir.

MANUEL TERAPİYİ KİMLER UYGULAYABİLİR

Manuel terapi eğitimi almış doktorlar ve fizyoterapistler uygulayabilir. Manuel terapinin herhangi bir yan etkisi veya riski yoktur. Ancak bu alanda yeterli donanım ve eğitim birikimi olmayan kişilere yaptırmak geri dönüşü olmayan problemlere yol açabilir.

MANUEL TERAPİNİN FAYDALARI

**Bel, boyun,omuz,sırt  ve diz ağrıları gibi ağrıları azaltır.

**Kasların gerginliğini azaltır.

**Kasların gevşemesini sağlayarak stresi azaltır ve genel bir rahatlama hissi sağlar.

**Duruş(postür) bozukluklarından kaynaklanan sorunları düzeltir.vücudun doğru hizalanmasını sağlar.

**Eklem hareket açıklığını ve esnekliğini arttırarak kişinin hareket kabiliyetini iyileştirir.

**Manuel terapi kas veya eklemlerin sıkıştırdığı sinirlerin serbest kalmaları sağlanabildiğinden boyun bölgesindeki blokaja(sıkışıklık) bağlı olarak migren,baş ağrıları,sindirim problemleri ve bazı duygusal bozuklukları dahi tedavi edebilmektedir.

Manuel terapi hem akut  hem de kronik ağrı tedavisinde de oldukça etkilidir.Maksimum  fayda sağlamak için uzman doktor ve fizyoterapistin uyguladığı manuel terapinin yanında hastaya uygun sıcak,soğuk uygulama,infraruj,ultrason,tens ve egzersizle de birleştirilmelidir.

Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi