Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mehmet Halil Akdoğan’ın Kaleminden: Postür (Duruş) ve Postür (Duruş) Bozuklukları

Postür, en basit tanımıyla sabit veya hareket halindeyken iskelet sistemimizin almış olduğu duruştur. Yanlış duruş; iskelet sistemimizi, iç organlarımızı hatta ruh sağlığımızı da etkiler.
Duruş bozukluğu; baş ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı, akciğerlerin tam kapasiteyle genişlemesini engellediği için solunum problemleri, mide ve bağırsakların işleyişini etkilediği için sindirim problemlerine yol açabilir.

Postür, en basit tanımıyla

Duruş (postür) bozukluğunun birkaç nedeni vardır: Genetik faktörler, yaşlanma, zayıf kaslar ve dengesizlik, yanlış duruş alışkanlıkları, kaygı bozuklukları gibi psikolojik etkenler.
Duruş bozukluğunun en sık karşılaşılan nedeni meslek rutini gereği sürekli tekrarlanan yanlış duruş alışkanlıklarıdır. Masa başı çalışanlar, şoförlük, el oyası-örgü örme işleri, hatalı duruşta ev işlerini yapanlar, uzun süre ayakta duranlar, yanlış pozisyonda uyuyanlar, mobil teknolojinin gelişmesiyle telefonla fazla zaman geçirenler.
Son dönemlerde akıllı telefon-tablet kullanımının yaygınlaşmasıyla gençlerin baş, boyun,omuz,sırt ağrısı şikayetiyle uzman hekim ve fizyoterapistlere başvurma oranı artmıştır. Bu bireylerde kifotik postür (kamburluk) hakimdir.
Zaman içerisinde en yaygın olan duruş bozuklukları; kifoz(kamburluk), skolyoz omurga eğriliği), lordoz (çukur bel), hiperlordoz, bel ve boyun düzleşmeleri görülebilir.
Bu rahatsızlıklar için ameliyat gerektirecek kadar ilerlememişse uzman hekimin teşhisi sonrası fizyoterapistler tarafından kişiye özgü çeşitli egzersizler uygulanır.
Doğru duruş (postür) için alabileceğimiz önlemler
**Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır
**Ayakta, oturma ve yatma pozisyonunda omurgadaki fizyolojik doğal eğriliklerin korunması için özen gösterilmelidir.
**Oturma pozisyonda dik oturmalı ve bel desteği konulmalıdır
**Yatakta yastığımız yüksek olmamalı ve boyun çukurumuzu destekleyecek şekilde olmalıdır
**Ayağı sıkmayan rahat ve taban desteği uygun ayakkabılar tercih edilmelidir.
**Düzenli egzersizler yapılmalıdır.
**Telefon-tablet gibi dijital aletlere zaman harcarken süreyi kısaltmalıyız ve postürümüze dikkat etmeliyiz. Bu bilinci çocuklarımıza da öğretmeliyiz.

Mehmet Halil Akdoğan
Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi

1

2