REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MEHMETÇİKLERİ AFRİN’E UĞURLARKEN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MEHMETÇİKLERİ AFRİN’E UĞURLARKEN
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
16 views
06 Şubat 2018 - 15:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Asker uğurlama törenleri bu asker milletin geleneklerindendir. Geçmiş yıllarda, Şehrimizde de Askere gidecekler için etkinlikler düzenlenir, ziyafetler verilir, kına geceleri bile düzenlenirdi. Askere gidecekler için düzenlenen kına gecelerinde tefler eşliğinde Siirt’çe türküler söylenir, yakın akrabaları askere gideceklere mali durumlarına göre harçlık verirlerdi.

Askerlik, Vatani görevlerin en kutsalı kabul edilir, aileler, çocukları askere gidecek diye gururlanırlardı. Askerlerin izin dönüşleri de bir hayli ilgi görür, akrabalar ziyarete gelir, izine gelen askere izinde olduğu sürece  hemen her gece bir akrabası tarafından şerefine ziyafetler verilirdi.

Askerin gönderdiği mektuplar, toplanır ve evde, genelde oturma odasının duvarına çakılan bir çiviye asılırdı. Hiç biri zayi edilmezdi. Ta ki vatani görev bitene ve geri dönülene kadar. Askerliği tamamlayan genç için yine kına gecesi düzenlenir, kınalar, gönderilmiş olan mektupların kâğıtları zarf gibi katlanarak içlerine konulur ve dağıtılırdı. Teskere alarak vazifesini tamamlayanlar için genelde kurbanlar kesilirdi.

Bugün, Şehrimizde değişik bir asker uğurlama etkinliği vardı. Afrin’de devam eden ZEYTİN DALI operasyonuna katılacak askerler için düzenlenen törene sadece askerlerin aileleri değil, devletin üst düzey bürokratlarının yanı sıra, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaşlar katılmıştı. Değişik bir atmosfer vardı. Çünkü bu etkinlik, savaş alanına gidecek kahramanların uğurlanmalarıyla ilgiliydi. Cepheye gidecek bu kahramanlar, sadece aileleri tarafından değil, bütün bir millet tarafından uğurlanıyorlardı. Afrin’deki harekâta katılacak bu kahramanlar için GAZİLİK ve ŞEHİTLİK yolu açıktı. Bu kahramanlar ya gazi olacaklardı, ya şehit. Bu iki ulvi mertebeden birini alacakları muhakkaktır.

3. Komando Tugayının Kahraman askerlerinden 1100’ü, Genelkurmay Başkanlığınca Afrin harekatına katılmak üzere görevlendirilmişlerdi. Tugay Komutanı Selçuk Yavuz Paşa başta olmak üzere, kahraman askerlerimiz, Vatan için çok önemli bir harekâta katılacak olmanın gururunu taşıyorlardı. Törenin düzenleneceği Siirt Hava Alanı Siirtlilerle tıklım-tıklım doluydu. Tehlil, tekbir sesleri yeri göğü inletiyordu.

Kahraman Mehmetçikleri uğurlamaya gelen aileleri yanı sıra Jandarma Asayiş Bölge Komutanı Korgeneral Salih Karataş, Vali Ali Fuat Atik, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın ve çok sayıda üst düzey bürokratlar tören alanındaydı. STK temsilcileri ve Siirtliler, ilk defa böylesine coşkulu bir asker uğurlama törenine şahit oluyorlardı.

Afrin’e uğurladığımız kahraman Mehmetçikleri 3. Komando Tugay Komutanımız Tuğgeneral Sayın Selçuk Yavuz’un şahsında selâmlıyor, selametle gidin ve muzaffer olarak dönün, diyoruz.

RİYÂNIN BÜYÜK ZARARI

Hac görevlerini ifâ edip, Şehre dönenleri ziyaret etmek Şehrimizin geleneklerindendir. Yine, hemşerilerimizin kutsal görevlerini ifâ edip, döndükleri geçmiş bir yılda, Şehrimizin ileri gelenlerinden biri de, defalarca ifâ ettiği Hac görevini bir kere daha ifâ edip dönmüş.

O yıllarda, küçük olan ve hemen hemen herkesin birbirini tanıdığı Şehrimizde Hacı sayısı da oldukça azmış. Bu bakımdan, Şehrin eşraf takımı, hacıları ziyaret ederek tebrik eder, getirdikleri Zemzem sularından içer ve RAVDAYI TUTTUKLARI ellerinin içini öperek dualarını isterlermiş.

Hac görevini ifâ ederek dönen tüm hacıları teker-teker ziyaret edenler arasında yine o yıllarda tasavvuf ilmiyle meşgul ve meşhur bir zat varmış. Ziyaretlerinden birini de Hac görevini defalarca ifâ etmiş olan zatın da evine yapmış.

Hacca yedinci defa gidip gelmiş olmaktan dolayı gayet mağrur bir görüntü sergileyen hacı, kendi oğlundan, ziyaretine gelmiş olan mutasavvıf için Zemzem suyu getirmesini istemiş. Ama, isterken gururlu bir ifâdeyle:

Eski bardaklarda getirme! Bu yedinci gidişimde getirdiğim Zemzem suyu bardaklarıyla getir. Şeyh Efendiye, yeni bardaklarımızla ikram yapalım! demiş.

Adamın, asıl amacının Hacca yedinci defa gittiğini vurgulamak ve bununla gururlanmak olduğunu hisseden mutasavvıf, ziyaret dönüşü beraberindekilere:

Yazık! Bir tek cümle ile yedi haccının sevabını da kaybetti. Keşke, bir tek defa Hacca gitseydi de, böyle gururlanmasaydı! demiş…

TAŞLAMALAR

KAHRAMANLAR AFRİN’E

UĞURLANDI NE MUTLU

ASKER MİLLET, BU MİLLET

MEHMETÇİKTEN UMUTLU

 

SELÂM AFRİN’E GİDEN

KAHRAMAN MEHMETÇİĞE

MUZAFFER DÖNECEKLER

ALLAH’IN İZNİ İLE

 

YEGÂNE GÜVENCESİ

MEHMETÇİK BU MİLLETİN

VE ALLAH’IN İZNİYLE

ZAFER KESİNDİR, KESİN

 

VATAN UĞRUNA GAZİ

VE DE ŞEHİT OLMAK VAR

ŞEHİT KANLARI İLE

YOĞRULU BU TOPRAKLAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.