Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

MEKKE’NİN FETHİ

11 Ocak tarihi, Miladi takvime göre Mekke’nin Fetih Günüdür. Türkiye genelinde birçok illerde  Mekke‘nin fethinin yıldönümü dolayısıyla etkinlikler düzenlenmektedir. Geçmiş yıllarda İslam diniyle ilgili kutlamalarda Hicri Takvim esas alınırdı. Bilindiği gibi Hicri aylar sabit olmayıp döner dururlar.

Hicri Takvim AY yılını, Miladi Takvim ise GÜNEŞ yılını esas alır. Bu yüzden ikisi arasında 11 gün fark vardır. Başlangıç tarihleri farklıdır. Hicri Takvimde başlangıç tarihi HAZRETİ MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) Mekke’den Medine’ye hicret ettiği tarihtir. Miladi takvime göre 622 yılına denk gelmektedir. Miladi Takvimde ise başlangıç HZ. İSA’NIN (O’na ve cümle peygamberlere salat ve selam olsun) doğumunun tarihin başlangıcı olarak kabul edilmesidir.

İslam âleminde Ay yılı (Hicri takvim) esas alındığından Ramazan, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı her yıl değişik günlere denk gelir. Ağustos’un sıcağında Ramazan orucunu tuttuğumuz gibi, şubat aylarında da tuttuğumuz olur. Hicri aylar her 33 yılda bir tekrar başlangıç noktasına döner.

Dini etkinliklerde ay yılının esas alınmasına karşılık Mekke’nin Fethi sabitmiş gibi DEVR-İ FETÖ’DE hep 31 Aralık’ta kutlanır olmuştu. Oysa Mekke’nin Fetih tarihi Miladi takvime göre esas alınsa bile 31 Aralık değil, 11 Ocak gününe denk gelmektedir. Aslına bakarsanız, dinimizde ne Peygamber Efendimiz, ne dört halife, ne başka bir dönemde (MEKKE’NİN FETHİ) diye bir kutlama da olmamıştır. Yani, ne sahabeler döneminde, ne başka dönemlerde, ne Osmanlı İmparatorluğunda Mekke’nin Fethi’nin kutlanması etkinlikleri düzenlenmemiştir.

Mekke’nin Fethi Hicretin 8. yılında Ramazan ayının 20’sinde gerçekleşmiştir. Bu tarih, miladi takvime göre 11 Ocak gününe tekabül ederken, FETÖLÜ DÖNEMDE 31 Aralık tarihine çekilmesinin sebebi Yılbaşı kutlamalarına alternatif kutlamalar olarak icat edilmesiydi.

Mekke’nin Fethi kutlamaları Türkiye’den başka hiçbir Müslüman ülkede de yoktur. Aynı durum, Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) dünyayı teşrifleriyle ilgili kutlamalarda da yaşanmaktadır. Mevlit Kandilini Hicri takvime göre kutlarken, bir de Nisan ayında bir haftayı (KUTLU DOĞUM HAFTASI) adı altında kutlanmaktaydı. Bu uygulama da, Türkiye dışında hiçbir Müslüman ülkede yoktur. 23 Nisan’da kutlanan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına alternatif gibi yine Diyanet İşleri Başkanlığının bir icadıdır. Biz, diğer Müslüman ülkelerden daha mı Müslüman’ız!

Denilebilir ki, bu alternatif kutlamaların ne zararı var. Elbette vardır. Siz, Noel kutlamalarını küfür, kutlayanları kâfir ilân eder, alternatif kutlamalar icat ederseniz, birileri, durumdan vazife çıkarır, kâfir avına çıkabilir!

(İslam, şüphesiz garip olarak başladı ve günün birinde garip hale dönecektir. Ne mutlu o garip mü’minlere.) Mealindeki Hadis-i şerifi anımsatıyor ve Yüce Rabbimizden, bizleri de o garipler zümresine ilhak buyurmasını diliyoruz.

Sadece Türkiye’ye özgü olan MEKKE’NİN FETİH YILDÖNÜMÜNÜ bu vesileyle yine de kutluyoruz!

TAŞLAMA

15 MİLYON EMEKLİ

İNİM-İNİM İNLİYOR

FERMAN PADİŞAHINDIR

BU GERÇEĞİ BİLİYOR

 

SADAKA VERİR GİBİ

ZAM YAPAR EMEKLİYE

HOLDİNGLERE BOL KEPÇE

VERİLİR NİÇİN-NİYE

 

ZENGİNİ DAHA ZENGİN

FAKİRİ DAHA FAKİR

YAPAN BU ZİHNİYETTEN

KURTULABİLSEYDİK BİR

 

BU ÜLKE, ZENGİN ÜLKE

PAYLAŞIM ADİL OLSA

BİR ARSLANA YÜZ KUZU

PAYI VEREN OLMAZSA

 

ARSLAN, KURT VE TİLKİNİN

PAYLAŞIMI GİBİCE

PAYLAŞIM HÜKÜM FERMA

BİLİNİZ BU ÜLKEDE

 

BİRİNE ARSLAN PAYI

BİRİNE TAVŞAN PAYI

TİLKİ, ASLANI YAĞLAR

BÖYLE BİL BU OLAYI

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER