Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

“MEKKE’YE GİDEN HACILAR, YÜREKTE ÇOKTUR ACILAR!”

Kurban Bayramı yaklaşırken, Hac farizasını ifâ için Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği seferler çerçevesinde İlimizden ilk hacı kafilesi Pazartesi günü Şehrimizden ayrılacak.

Bilindiği gibi, hac için yıllar öncesinden müracaat eden ve kuralarının çıkmasını bekleyenler olmakta. Bu arada, Koronavirüs pandemisi sebebiyle son iki yılda, Türkiye’den Hacca giden olmamıştı. Neyse ki, pandemi tehlikesi bitti de, Hac ve Umre seferleri yeniden start aldı.

Yazımızı, büyük halk şairlerimizden KARACAOĞLUN’A ait bir dörtlükle noktalayacağız:

MEKKE’YE GİDEN HACILAR

YÜREKTE ÇOKTUR ACILAR

EVDEKİ ÇİFTE BACILAR

KARDEŞ DER DE AĞLAR MOLA

Kutsal Hac farizasını ifa için Pazartesi günü Şehrimizden ayrılacak HACI ADAYI HEMŞERİLERİMİZE İYİ YOLCULUKLAR TEMENNİ EDEREK, PEŞİN-PEŞİN HACLARININ MAKBUL, SA’İLERİNİN MEŞKUR OLMASINI DİLİYORUZ.

ANEKDOT

Geçmiş yıllarda (bu gelenek, şimdi de devam ediyor) Şehrimizde, Hac farizasını ifa edip geri dönenleri ziyaret edenler, özelikle Hacıların AVUÇLARININ İÇİNİ ÖPERLERDİ. Çünkü Hacca giden kişilerin, RAVDA-İ ŞERİFİN PARMAKLIKLARINI elleriyle sarmış oldukları ve dolayısıyla o kutsal mahalle dokunmuş olmaları sebebiyle MÜBAREK kabul edilmelerindendi.

Öyle anlatılır ki, Hicaza atların, develerin sırtlarında gidildiği dönemlerde şakacı bir hemşerimiz, Hac görevini ifâ etmekten dönen bir dostunu, Şehre vardığının ertesi günü ziyarete gitmiş. Dostu da, adetten olduğu üzere, sağ elinin avucunu öpsün diye uzatmış.

Ama şakacı dostu:

-Seni dün görseydim, TEBERRÜK NİYETİNE avucunun içini öperdim ama, üzerinden bir gece geçtikten sonra, artık, teberrük yanı kalmamıştır. Bunun için de öpmem! demiş.

Arkadaşı:

-Dün ile bugün arasında ne fark var ki? diye soracak olmuş.

Şakacı dostu cevap vermiş:

-Senin, Hac görevini ifa etmek için Siirt’ten ayrıldığın neredeyse altı ay olacak. Dün gece, muhakkak HATUNA SARILMIŞ, hasretlik gidermişsin. Kim bilir, MÜBAREKTİR niyetiyle öpeceğim avucunun içi HATUNUN NERELERİNE DOKUNMUŞ, NERELERİNİ OKŞAMIŞTIR. VALLAHİ ARTIK AVUCUNU ÖPMEM! demiş.

Dostunun bu esprisi karşısında kahkahalarla gülen yeni hacı:

-Sen daha önce gittiğin için, anlaşılan bu işi çok iyi biliyorsun diye cevap vermiş.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER