REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MERAK EDİLENLER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MERAK EDİLENLER
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
03 Mayıs 2018 - 15:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin 24 Haziran’a alınmasından sonra siyaset hareketlendi ve siyasi partilerden CHP’nin Cumhurbaşkanlığına kimi aday göstereceği hususu da yarın  aydınlığa kavuştuktan sonra bu önemli seçimin propaganda dönemine girilmesiyle söz konusu hareketlilik daha çok hissedilmiş olacak.

Siyasi partiler 5 Mayıs saat 17.00’ye kadar Cumhurbaşkanlığı aday başvurularını YSK’na yapacak ve YSK Cumhurbaşkanı geçici aday listesini Resmi Gazetede yayımladıktan sonra 11 Mayıs saat 17.00’e kadar yapılan itirazlar olmuşsa inceleyerek 12 Mayıs’a kadar karara bağlayacak, 13 Mayıs’ta da Cumhurbaşkanı kesin aday listesini Resmi Gazetede yayımladıktan sonra Cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlamış olacak.

CHP genel başkanının Cumhurbaşkanı adayı olmaya yanaşmamasından sonra adaylık için bugüne kadar 3-4 isimden söz ediliyor ve bu isimlere yönelik medyamızda değişik değerlendirmeler yapılıyor. Bir ara sürpriz bir aday gösterileceğinden dem vurulduğu için CHP’li olmayan birinin aday gösterilebileceği olasılığından söz ediliyordu ama bugün itibarı ile adayın partili olacağı seslendirmesi ağırlık kazanmıştı. Bu nedenle bugüne kadar da kimin aday gösterileceği netlik kazanmadığından gözler yarın yapılacak olan açıklamaya çevrilmiştir.

Parlamento çatısı altında yer alan ve grupları bulunan siyasi partilerin Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 100 bin seçmen imzasına ihtiyaçları yoktur ve CHP’nin İyi Parti’ye 15 milletvekili vermesi, onu da imza temin etme riskinden kurtarmış oldu. Cumhurbaşkanlığı için başvuruda bulunan Saadet Partisi ve Vatan Partisi genel başkanlarının ise 4-9 Mayıs tarihleri arasında 100 bin imza toplamaları, yani; 100 bin seçmenin seçim kurullarına imza vermelerini sağlamaları gerekiyor.

Siyaset hareketlenirken CHP’nin yarın Cumhurbaşkanlığına aday göstereceği isim ile Saadet Partisi ve Vatan Partisi genel başkanlarının 9 Mayıs’a kadar 100 bin imzayı sağlayıp-sağlayamayacakları merak ediliyor.  CHP, İyi Parti, Saadet ve Demokrat Parti genel başkanlarının, uzlaştıkları dile getirilen ittifak konusunda bugün  yapacakları belirtilen  açıklamanın Cumartesi gününe ertelendiği belirtildiğinden nasıl bir açıklama yapacaklarının da merak edilen bur husus olduğu gözlemleniyor. Seçmen vatandaşlar, siyasi hareketliliği dikkatle izliyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.