REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

MESLEKLERİNDEN SOĞUYORLAR!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MESLEKLERİNDEN SOĞUYORLAR!..
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
1 views
01 Ekim 2018 - 13:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mesleklerinden soğuyanların sadece çoğu zaman açtıkları gün siftah etmeyen esnaflarımız olmadığını bazı yakınmalarda gözlemliyor ve yakınanların geniş kesimini çiftçi vatandaşlarımızın oluşturduğunu anlıyorum. İlimizin ekonomisi tarım ve devlet kapısından maaş alanlardan ibaret olup tarım sektöründe koşuşturanlar, umduklarını bulmadıklarından diğer esnaflarımız gibi mesleklerinden soğumaya başlamışlardır ve bu soğumanın mevcut koşullarda yaygınlaşması ihtimali yüksektir.
Tarım alanlarının çok geniş olduğu yer ilimizin Kurtalan ilçesidir ve sulu ziraatın yaygınlaşmadığı bu ilçemizde çiftçilerin çoğu özellikle buğday ekmektedirler. Maliyetlerinin büyük boyutlara ulaştığını dile getiren bazı çiftçi vatandaşlarımız; “Buğdaya biçilen fiyat oldukça yetersizdir ve bizlerden düşük ücretle alınırken, başka ülkelerden ithal edilen Buğday’a çok daha yüksek ücret ödendiği belirtiliyor. Mesleğimiz icabı, kuşlarla bile mücadele ediyoruz ve alın terimizin karşılığını alamıyoruz. Ektiğimiz alanlar geniş olmazsa çoğumuz başkaları gibi çiftçiliği bırakarak başka bir iş yapma arayışı içine girecektir. Bizlere verildiği belirtilen destekler, maliyetleri karşılamaktan çok uzaktır ve bu yüzden bir türlü iki yakamızı bir araya getiremiyoruz.. Durum böyle devam ederse tarım sektöründen vazgeçmek mecburiyetinde kalacağız…” diyorlar.
Çiftçi vatandaşlarımızın daha çok üretmelerini sağlamak için kendilerine verilen destekleri arttırmak ve desteğin gerçek çiftçileri bulması için duyarlılık gösterilmesi gerekir. Birkaç yıldır tarım ve hayvancılık sektörüne yapıldığı belirtilen maddi desteğin hedefine ulaşmadığını her iki sektörün gerilemiş olmasından anlıyor ve bu duruma en az çiftçi vatandaşlarımız kadar üzülüyoruz. Şüphesiz, tarım sektörünün geriliyor olması ekonomik açıdan da küçümsenmeyecek kayıplara yol açmaktadır. Son zamanlarda başka ülkelerden ithal edilmekte olan tarım ürünlerindeki artış göz önünde bulundurulduğunda ekonomik kaybımızın ne kadar büyük olduğu daha iyi anlaşılacaktır sanırım. Bunun içindir ki, tarım sektörüne sahip çıkıldığını dile getiren zevatın dikkatini çekiyor ve çiftçi vatandaşlarımızı mesleklerinden soğutan durumlara son vermeleri gerektiğini iletiyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.